AKTUALIZACE: 8.8.2023
Publikováno: 08.8.2023
Rubrika: Sakrální památka
Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří
NOVÉ ZVONY V JEDLCE
Do nejstaršího poutního místa na Děčínsku se vrátily zvony.
Malou fotoreportáží se vracím do neděle 27. května 2023, kdy byly do věže kostela svaté Anny v Jedlce na Děčínsku slavnostně vráceny po osmdesáti letech dva zvony, které byly zrekvírovány pro válečné účely. Byla to událost významná i pro turisty zajímající se o sakrální památky, neboť zmíněný kostel stojí na místě spirituálně živém už od dob dávných pohanů.
Foto: Karel Veselý
Odlít nový zvon tak, aby neměl žádné kazy, a přitom dobře ladil se svými kolegy ve věži, to je velký majstrštyk. Když se zvony vracejí na své místo, je to možná i dobré znamení, že jsme na cestě k lepší budoucnosti. Kdo přispěl na nové zvony v Jedlce, ten si mohl na ně cinknout před jejich „odletem“ do zvonice.
O historii poutního místa v Jedlce se už v Turistickém magazínu podrobně psalo (viz odkaz pod článkem), a proto jen zmíním, že stávající kostel svaté Anny v údolí řeky Ploučnice byl roku 1723 přestavěn z gotického svatostánku na barokní. Od počátku 18. století byl významným poutním místem zejména v době svátku svaté Anny, patronky kostela. Jeho duchovní význam byl umocněn i tím, že po válce se stala zdejší farnost útočištěm osob pronásledovaných komunistickým režimem. Po odsunu německého obyvatelstva kostel v Jedlce po desítky let chátral a teprve po převratu se dočkal obnovení do stávající podoby.
Vyvrcholením rekonstrukce kostela svaté Anny bylo navrácení dvou zvonů, které byly v roce 1942 zabaveny armádou a použity k vojenským účelům. Zvony po staletí zvoucí okolní lid na mše svaté nakonec posloužily k zabíjení lidí - jaký to paradox pozemského bytí. Ze tří původních zvonů byl v Jedlce zachován pouze ten nejstarší s reliéfem Panny Marie z roku 1470. Tento historický unikát vážící 310 kilogramů je jedním z důvodů, proč je kostel v Jedlce chráněn jako kulturní památka České republiky.
Duchovní šrám poutního místa byl napraven v roce 2023 z iniciativy správce farnosti Marcela Hrubého. Ten o navrácení zvonů usiloval několik let. Podařilo se mu na to získat finanční prostředky z Českoněmeckého fondu budoucnosti, od místních obcí i od řady soukromých dárců. Nové zvony pojmenované svatý Jáchym a svatá Anna (což byli dědeček a babička Ježíše Krista z matčiny strany) byly odlity ve vyhlášené dílně Rudolfa Pernera z Pasova (tato zvonařská dílna se čtyřsetletou tradicí byla původně založena v Plzni, pak působila v Českých Budějovicích, ale protože to byli také Němci, byli po válce rovněž odsunuti). Zvony včetně elektrického pohonu přišly na jeden milion a tři sta tisíc korun.
Sobota 27. května 2023 se stala velkým svátkem nejen pro místní obyvatele a farnost, ale i pro široké okolí. Dva nové zvony byly nejprve slavnostně vyzdobeny a vystaveny ve Velké a Malé Veleni a v Soutěskách (obce příslušející k farnosti). Poté byly převezeny ke kostelu svaté Anny v Jedlce a po slavnostní mši byly zvony za velké pozornosti médií vysvěceny a vyzdviženy do věže. O patnácté hodině se všechny tři zvony rozezněly a jejich radostný jásot se rozlehl po dlouhých osmdesáti letech opět údolím Ploučnice.
A proč o tomto církevním svátku píšu v Turistickém magazínu? Zejména proto, abych na tuto opomíjenou, leč významnou sakrální památku Děčínska upozornil. Kostel svaté Anny určitě stojí za návštěvu, například u příležitosti konání turistického pochodu Benešovská rokle (v září). Jedna z tras vede právě kolem kostela, který bývá v tu dobu otevřen veřejnosti. Ale můžete se sem vydat kdykoli, třeba po zelené turistické trase od zámku v Benešově nad Ploučnicí, a přitom se dozvědět něco nového na naučné stezce Havraní kameny.
Zda nové zvony přilákají i nové věřící, o tom bych v dnešní době vážně pochyboval. Nicméně kostel v Jedlce je určitě přitažlivý pro mnohé duchovně hledající, a také je v mnoha ohledech příkladem řemeslného mistrovství našich předků. Tak, jako ještě nedávno sem utíkali „nepohodlní“ před komunistickým režimem, tak si sem jistě najdou cestu lidé prchající před bezbřehým a mravně zvráceným konzumním režimem kapitalistickým.
Dostupnost po značených trasách:
Do Jedlky vede zelená turistická trasa od státního zámku v Benešově nad Ploučnicí.
Ke kostelu svaté Anny v Jedlce je možné odbočit v Malé Veleni z cyklotrasy č. 15 (cyklotrasa Ploučnice).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: