O ČEM PÍŠE:
HNĚVÍN
Vrch nad Mostem (399 m n. m.) |
Kvalitní výhledy |
Neogotický hrádek s restaurací (r. 1914) |
Pravěké osídlení |
Lokalita: Most |
Destinace: České středohoří |
HNĚVÍN
Vrch nad Mostem (399 m n. m.) • Kvalitní výhledy • Neogotický hrádek s restaurací (r. 1914) • Pravěké osídlení • Lokalita: Most • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 18.11.2024
Publikováno: 20.7.2020
Rubrika: Hrad - zřícenina
Region: Mostecko • Destinace: České středohoří
HRAD HNĚVÍN
Výborný rozhled dal kopci nad Mostem název Landeswarte.
Německý výraz Landeswarte znamená „zemská stráž“. Není náhoda, že se právě takto kdysi jmenoval výrazný kopec Hněvín (407 m n. m.) z něhož bylo možné velmi dobře sledovat vše, co se v kraji pod Krušnými horami šustlo. Hlavně proto na něm stál středověký královský hrad, který byl pro město Most rozložené při úpatí Hněvína požehnáním i prokletím. Hrad totiž nejen úspěšně hlídal severní hranici Českého království, ale taktéž přitahoval pozornost četných armád, které město pod ním často drancovaly.
Foto: Martin Zíka
Romantizující rekonstrukce hradu Hněvín je opravdu zdařilá. Vyhlídková věž má v regionu nezaměnitelný charakter. Ten získala po přestavbě, kdy mostečtí měšťané nechali věž přebudovat tak, aby zapadala do architektury okolních staveb.
Historie lidského hemžení na vrchu Hněvín u Mostu je opravdu přepestrá (viz odkaz pod článkem). Archeologové doložili už jeho pravěké osídlení. Jisté je, že na místě dřevěného hradiště ve třináctém století vznikl pevný kamenný hrad, který dobýval (neúspěšně) již Přemysl Otakar II. Jak šel čas, vystřídala tato pevnost mnoho majitelů. Mezi nimi byli nejen čeští králové a císaři. Ve třicetileté válce se hradu zmocnili Švédové terorizující podměstí. To byl důvod, proč byl pak se svolením císaře Ferdinanda III. hrad zbořen, aby přestal být bezpečnostním rizikem pro samotné město Most.
Z PŮVODNÍHO HRADU ZBYLY JEN ZÁKLADY
Původní hrad Hněvín byl posléze celý rozebrán až na základy a materiál z něj použili mostečtí měšťané k rozvoji svého města. Nicméně i staré město Most (prý jedno z nejkrásnějších ve středověkých Čechách) potkal ve dvacátém století podobný osud jako hrad Hněvín, neboť celá původní aglomerace musela nekompromisně ustoupit hnědouhelné těžbě. Z výstavního historického města rozkládajícího se na místě současného jezera se zachoval pouze pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se proslavil tím, že byl z původního místa přesunut po kolejích.
NOVÝ HNĚVÍN JAKO TURISTICKÁ ATRAKCE
Nicméně v polovině devatenáctého století, když se začal s vlnou novoromantismu vzmáhat turistický ruch, získal vrch Hněvín nový strategický význam. Roku 1879 na základech původního hradu již stála výletní restaurace, která byla později doplněna vyhlídkovou věží a dalšími budovami. Částečně byly obnoveny i hradby, ale jejich účel je dnes již čistě estetický. Neogotický hrad Hněvín tak získal podobu oblíbeného turistického cíle. Nový areál patří městu Most a je v něm provozována restaurace s hotelem, rozhlednou a hvězdárnou (vnitřní areál je v provozu denně od 11 do 22 hodin).
VYNIKAJÍCÍ VYHLÍDKA NA DRAMATICKY SE MĚNÍCÍ KRAJINU
Z turistického hlediska je Hněvín zajímavý hlavně jako vynikající vyhlídkové místo poskytující panoramatické výhledy na nový Most a jeho okolí, rozmanité vrcholy Českého středohoří, hradbu Krušných hor a celou Mosteckou pánev s jeho jezery, doly i monumentálními průmyslovými areály. Zvláštní povaha prorůstání výrazných krajinných útvarů (například vrchů Zlatník a Bořeň) s všudepřítomným industriálem, který výrazně proměňuje zdejší krajinu, se v této podobě a z ptačí perspektivy nabízí k vidění málokde. Proto výstup na Hněvín všem zdatným turistům vřele doporučuji.
Fotografie k článku:
Foto: Martin Zíka
Romantizující rekonstrukce hradu Hněvín je opravdu zdařilá. Vyhlídková věž má v regionu nezaměnitelný charakter. Ten získala po přestavbě, kdy mostečtí měšťané nechali věž přebudovat tak, aby zapadala do architektury okolních staveb.
Foto: Martin Zíka
Pohled na Hněvín od města.
Foto: Martin Zíka
„Uhelnými rypadly „znásilněná“ krajina pod Hněvínem se po rekultivaci pomalu vzpamatovává a začínají sem nacházet cestu i první turisté. Například kolem jezera Most vzniká rozsáhlý rekreační areál protkaný cyklostezkami.
Foto: Martin Zíka
Zajímáte-li se o historii, tak byste měli vědět, že na úpatí Hněvína stojí velké Muzeum města Mostu. Přímo kolem něj prochází cyklotrasa vedoucí přes čtvrť Souš k vrcholu.
Foto: Martin Zíka
Nové opevnění na Hněvíně skrývá hotel a restauraci.
Foto: Martin Zíka
Zákoutí pod hradem Hněvínem.
Foto: Martin Zíka
K vyhlídkovému ochozu rozhledny na Hněvíně vede celkem 118 schodů. Rozhledna je přístupná celoročně od 11 do 18 hodin.
Foto: Martin Zíka
Kolem hradního areálu na Hněvíně vede upravená pěšina s lavičkami a vyhlídkovými místy, takže se na kopec vyplatí vylézt i když je hrad z nějakých důvodů uzavřen.
Foto: Martin Zíka
Umělecká plastika instalovaná na Hněvíně. Za ní nové město Most a vrcholky Českého středohoří.
Foto: Martin Zíka
Jeden ze zajímavých výhledů z Hněvína přímo na Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl v roce 1975 přesunut po kolejích o 841 metrů, aby byl zachován jako jediná architektonická památka starého Mostu. Ten zmizel při těžbě uhlí. Výrazný kopec v pozadí je vrch Zlatník, turisticky rovněž přístupný.
Foto: Martin Zíka
Pohled z Hněvína na nový Most.
Foto: Martin Zíka
Po těžbě vznikají kolem Mostu nová jezera a rekreační areály zatím sloužící hlavně obyvatelům města. Kolem jezera Matylda (na snímku) je zbudována stezka pro kolečkové bruslaře.
Foto: Martin Zíka
Jeden z pohledů od Hněvína na průmyslový komplex v Litvínově. Vpravo kousek jezera Most. Hřeben na horizontu jsou Krušné hory.
Dostupnost po značených trasách:
K vrcholu Hněvína lze odbočit z cyklotrasy č. 3107 v Souši (odbočka není značena - prudké stoupání).
K vrcholu Hněvína vede místní turistické značení pojmenované Stezka magistra Edwarda Kelleyho (na Hněvíně zemřel), kterou by bylo záhodno trochu vylepšit.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
VRCH KAŇKOV A BÍLINSKÁ KYSELKAVÝSTUP NA BOŘEŇ
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE ZLATNÍK
CYKLOJÍZDA KOLEM JEZERA MOST
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 27.02.2023
Pod Hněvínem se již finišuje rekreační areál, kde je možné koupání i provozování vodních sportů. IC Most