O ČEM PÍŠE:
JEZERO MOST
Nově vzniklé umělé rekreační jezero vniklé na místě vytěženého dolu. |
Rozloha jezera 311 hektarů. |
Maximální hloubka 75 m. |
Volně přístupná pláž na jižní straně s bezplatným parkováním. |
Kolem jezera cyklotrasy: 25, 3107, 3113 |
Lokalita: Most. |
Destinace: České středohoří. |
JEZERO MOST
Nově vzniklé umělé rekreační jezero vniklé na místě vytěženého dolu. • Rozloha jezera 311 hektarů. • Maximální hloubka 75 m. • Volně přístupná pláž na jižní straně s bezplatným parkováním. • Kolem jezera cyklotrasy: 25, 3107, 3113 • Lokalita: Most. • Destinace: České středohoří.
AKTUALIZACE: 2.5.2024
Publikováno: 15.5.2020
Rubrika: Cyklotrasa
Region: Mostecko • Destinace: České středohoří
CYKLOJÍZDA KOLEM JEZERA MOST
Na místě povrchového dolu u Mostu vzniká rekreační zóna s cyklostezkami.
Povzbuzeni informacemi o nových cyklotrasách v okolí severočeského města Mostu jsme vyrazili na průzkum. Očekával jsem, že terén se bude podobat třeba areálu u německé Žitavy, kde kolem jezera Olbersdorfersee po rekultivaci vznikl krásný rekreační lesopark protkaný pěknými cyklostezkami a turistickými trasami. Podobný areál kolem jezera Most však teprve vzniká a zatím tu nejsou vyznačeny ani turistické trasy.
Foto: Martin Zíka
Místo startu u slavného kostela Nanebevzetí Panny Marie. Protože jsme měli s sebou dětské účastníky, start se poněkud pozdržel kvůli „nástrahám“ pro mládež.
Cyklovýpravu kolem jezera Most jsme zahájili, u slavného gotického kostela Nanebevzetí panny Marie, který byl v roce 1975 odvážným přesunem po kolejích zachráněn před rypadly hnědouhelného dolu. Tomu pak padl za oběť celý starý Most, podle některých pamětníků prý po Praze druhé nejkrásnější město v Čechách. Ačkoli byl kostel zrovna nepřístupný, obdivovali jsme s respektem jeho gotickou architekturu zvenčí. Nutno také pochválit příjemnou oddychovou zónu, u které začíná naučná stezka „Napouštění jezera Most“.
DŮL LEŽÁKY ZCELA ZMĚNIL PŮVODNÍ KRAJINU
Jakmile jsme vyrazili po nové cyklostezce 3106 vedoucí souběžně se silnicí pod vrchem Hněvínem, bylo nám jasné, že nás čeká zajímavý industriální zážitek. Začali jsme objíždět jezero Most a zírali na výsledek lidské honby za energií. Při pauze u polorozpadlého vojenského bunkru jsme zkonstatovali, že estetický dojem je zatím není valný. Ale za pár let, až se to tu zazelená, to může být opravdu skvělý lesopark. Reputaci místa trochu zachraňoval kvalitní nový povrch komunikace, po které se jede parádně až do chvíle, kdy se z asfaltu odbočuje k vedlejšímu jezeru Venuše. Tedy, ehm, podle mapy jsme si mysleli, že se jedná o jezero...
JEZERO VENUŠE... NEBO SPÍŠE REZERVACE ROPÁKŮ
Blahořečili jsme slunci, které vysušilo cestu (na mapě oficiálně značenou číslem 3106). Ta se za deště zákonitě musí proměňovat v bahnité kolbiště pro cykloextrémisty. Velké potrubí vedoucí souběžně s cyklotrasou jsme považovali za plynovod, ale to jen do okamžiku, kdy jsme dojeli na podivuhodné místo. Roury zde ústily do zatopeného dolu a valil se z nich tmavý roztok do neutěšeně vyhlížející šedivé hmoty. Byla to směs popílku, který se zde ukládá. Okamžitě se mi vybavil ve vzpomínkách film Ropák, jehož jedna scéna se odehrávala právě na podobném místě. Ropáky jsme asi vyplašili, protože se nám žádný neukázal.
JEZERO MOST JEŠTĚ NENÍ HOTOVO, ALE PRVNÍ SLUŽBY NÁVŠTĚVNÍKŮM SE UŽ OBJEVILY
Počasí bohužel nepřálo tomu, abychom vyzkoušeli plavky. Pokračovali jsme dál na rozcestí cyklotras, a odbočili na trasu 3113 směřující zpátky k rekreačnímu areálu jezera Most. Dost se podivuji odvaze značkařů, kteří tento úsek nechali zanést do turistického portálu mapy.cz jako oficiální cyklotrasu. Teprve po překonání oraniště jsme narazili na ceduli s nápisem „Užívání cyklotrasy pouze na vlastní nebezpečí“. Čímž jsme pochopili, že všechna rizika leží na našich bedrech. Naštěstí nepršelo.
MOHUTNÉ CHLADÍCÍ VĚŽE DOTVÁŘÍ RELIÉF KRUŠNÝCH HOR
Vraceli jsme se k výhledům na jezero Most z opačné strany a dostali se záhy opět na asfalt. Otevřely se nám zajímavé výhledy směrem k hřebenu Krušných hor. Pod ním se výrazně vyjímají mohutné komíny a chladírenské věže petrochemického komplexu Záluží u Litvínova. Ty budou možná jednou sloužit jako rozhledny na to velkolepé lidské dílo, jehož výsledkem je přesun milionů tun zemské hmoty, čímž vznikly nové kopce tam, kde dříve nebyly a jezera tam, kde se kdysi dávno rozprostíraly úrodné širé lány. Budou-li ještě kdy napsány nějaké nové pověsti, tak jedna by měla být o tom, jak se z obilnice stala uhelnice Čech a následně opět země turistům zaslíbená.
JEZERO MOST SE PŘEDSTAVUJE
Se zvýšenou bdělostí jsme sjeli klikatou, místy rozbitou asfaltkou dolů z výsypky bývalého hnědouhelného dolu Ležáky, jehož činnost byla ukončena roku 1999. Místo něho je tu nyní velká vodní plocha o rozloze 311 hektarů, délce 2,5 a šířce 1,5 km. Největší hloubka jezera Most je 75 metrů, pojme 70 milionů kubíků vody (nejvíce z řeky Ohře). Po dvaceti letech po ukončení těžby se pilně pracuje na tom, aby zde lidé mohli trávit příjemné chvíle u vody a to včetně různých služeb.
Píše re rok 2023 a zdá se, že na lepší časy u jezera Most se již blýská. Kemp tu sice ještě nefunguje, ale už je možné najít si místečko na pláži, která je volně přístupná a dokonce i parkování je zatím bezplatné. K pláži vede naučná stezka Napouštění jezera Most vyprávějící zajímavý příběh tohoto místa. V letní sezóně zde začaly fungovat stánky s občerstvením, které jsou však na sociálních sítích kritizovány za dost vysoké ceny. Tak snad se to časem srovná.
UHELNÁ SAFARI SE NEKONALA
Na druhý den jsem měl v plánu ještě vyzkoušet cyklotrasy kolem obřího dolu Vršany s rozhlednou Maják, odkud, jak průvodce píše, se naskýtá báječný výhled na uhelnou safari s průmyslovým areálem Chemopetrol. Po dnešním zážitku se mi však tento záměr nepovedlo v naší turistické skupině prosadit, a tak jsme raději vzali do zaječích k zeleným cyklotrasám na hřebenu Krušných hor.
ZA PÁR LET SE TĚŠÍM ZPĚT S PLAVKAMI
Nicméně tuším, že až se k jezeru Most za pár let vrátím, tak už to tady nepoznám. V pěkné krajině protkané cyklostezkami a turistickými trasami se budou procházet lidé směřující k prosluněným plážím s pestrou nabídkou volnočasových aktivit. Jen je mi líto, že kvůli uhlí, které jsme spálili a vyzářili pánu Bohu do oken, muselo zmizet z povrchu zemského krásné středověké město Most, po němž se zachoval bohužel jen kostel.
Dostupnost po značených trasách:
Kolem jezera Most vedou v současné době cyklotrasy 3106 a 3113.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 29.06.2021
moc pěkný Martine, výlet i výcvik mladé generace Tak tam já dědek také vyrazím si to objet. Karel V
Komentováno: 31.08.2023
Měli byste si přijet prohlédnout naše jezero Most dneska. Není dlouho doba, kdy nám budete tuhle „zatopenou díru“ v létě tiše závidět a přihrnete se sem všichni se svými karavany! Vždycky Most!