O ČEM PÍŠE:
HRAD KALICH
Zřícenina středověkého hradu |
Založil r. 1421 Jan Žižka |
Kulturní památka od r. 1964 |
Probíhá archeologický průzkum |
Vynikající vyhlídka |
Vstup volný |
Lokalita: Třebušín, okres Ústí n. L. |
Destinace: České středohoří |
HRAD KALICH
Zřícenina středověkého hradu • Založil r. 1421 Jan Žižka • Kulturní památka od r. 1964 • Probíhá archeologický průzkum • Vynikající vyhlídka • Vstup volný • Lokalita: Třebušín, okres Ústí n. L. • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 21.7.2024
Publikováno: 04.2.2021
Rubrika: Hrad - zřícenina
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
ŽIŽKŮV HRAD KALICH
Na křižovatce turistických stezek Zemí hradů v Českém středohoří
V říjnu loňského roku jsme se s naším turistickým oddílem Loko ÚSTÍ nad LABEM vydali na památné místo našich dějin, kterým je hrad Kalich zbudovaný slavným vojevůdcem Janem Žižkou. Chtěli jsme vidět, co zajímavého objevil již několik let zde probíhající archeologický průzkum. Zjistili jsme, že z Kalicha se stalo jedno z nejzajímavějších turistických lákadel centrální části Českého středohoří.
Foto: Karel Punčochář
Tímto místem kdysi vstupovali příslušníci Žižkovo neohrožené družiny do centrální části důmyslně opevněného hradu Kalicha, na kterém si mnozí odpůrci a pronásledovatelé husitů vylámali zuby.
Není tomu tak dlouho, co 536 m n. m. vysoký vrch Kalich nad obcí Třebušín, pojmenovaný podle hradu husitského hejtmana, byl zcela zarostlý lesem, v němž byly znát jen nevýrazné zbytky středověké, tehdy nedobytné pevnosti. Výsledkem několikaleté usilovné práce týmu archeologů je nyní nejen odlesnění vrcholové partie kopce, ale hlavně odkrytí a zvýraznění půdorysných zbytků hradu. Odhalený Kalich se tím proměnil nejen ve vynikající vyhlídkové místo s kruhovým rozhledem, ale také v přitažlivý cíl badatelů a milovníků historických památek.
HRAD KALICH
O samotném hradu Kalichu se ví, že jej kolem roku 1421 nechal postavit sám Jan Žižka z Trocnova jako své osobní rodové sídlo. Dispozice pevnosti, neboli způsob, jakým byla postavena, znovu potvrdila fakt, že Žižka byl vynikajícím vojenským stratégem, neboť až do konce husitských válek se Kalich nepodařilo nikomu dobít. Všechny pokusy o obléhání potvrzené zajímavými nálezy zbytků zbraní v okolí, byly neúspěšné. Nicméně, když Kalich ztratil svůj význam jako strategický opěrný bod husitského hnutí v této oblasti, změnil postupně několik majitelů (Vilém z Illburka, Kaplířové ze Sulevic) a posléze na přelomu 15. a 16. století vyhořel.
VLASTENCE NA KALICH LÁKAL ODKAZ HUSITŮ
Budovy hradu se pak postupem času zcela rozpadly. V době obrození se vrch Kalich se skromnými zbytky hradu stal často navštěvovaným cílem českých vlastenců a školních výprav. Na vrcholu dokonce stálo výletní pohostinství. V odkazu pod článkem si můžete prohlédnout zajímavé video o práci archeologů na Kalichu, kde je ukázána pěkná rekonstrukce Žižkova sídla, v němž jeho zakladatel ale neměl už možnost dlouho pobývat.
NA KŘIŽOVATCE TURISTICKÝCH TRAS
Současný turistický význam Kalicha je dán i tím, že se přímo pod ním v obci Třebušín potkávají důležité turistické trasy, které vás zavedou na další pěkná místa v okolí. Jedna z nich je „Žižkova stezka zemí hradů“ probíhající od zříceniny nedalekého hradu Panna kolem Kalicha dále přes obec Chudoslavice (před níž lze odbočit na Trojhoru) a končící v Ploskovicích (nádherný zámek). Druhá trasa se jmenuje „Zlatá stezka zemí hradů“ a ta se táhne (cca 90 km), od Úštěka kolem hory Sedlo a hradu Litýš (též zřícenina) přes Kalich a Kamýk až do Žernosek, kde překonává řeku Labe a pokračuje dál Českým středohořím přes mnohé pěkné zříceniny hradů a tvrzí až do Budyně nad Ohří.
VÝLET NA HRAD KALICH
Krásný celodenní výlet k hradu Kalichu doporučuji podniknout z Homole u Panny (kam je solidní spojení busem z Ústí nad Labem) a odtud po silnici dojít k zřícenině hradu Panna, kde se napojíte na zelenou turistickou trasu ke Kalichu. Zpět můžete jet buď přímo z Třebušína (do Litoměřic), zdatnější chodci pak mohou zvládnout dojít až na vlak do Ploskovic a prohlédnout si areál zámku. Ke Kalichu lze podniknout též rodinný cyklovýlet, k čemuž se výtečně hodí cyklotrasa č. 3066 z Velkého Března do Litoměřic.
VSTUP NA HRAD KALICH JE OD ROKU 2024 ZPOPLATNĚN
Rekonstrukční práce na Kalichu mohou pokračovat díky výtěžku ze vstupného, které bylo zavedeno v roce 2024 (platby pouze v hotovosti). Základní minimální návštěvní doba je od 9.30 do 16.30 hodin. Hrad Kalich je přístupný v červenci a srpnu každodenně, v září a říjnu o sobotách, nedělích a svátcích.
Základní vstupné 70 Kč
Vstupné s komentovanou prohlídkou (minimálně pro 8 osob) 130 Kč
Děti do 6 let zdarma.
Fotografie k článku:
Foto: Karel Punčochář
Tímto místem kdysi vstupovali příslušníci Žižkovo neohrožené družiny do centrální části důmyslně opevněného hradu Kalicha, na kterém si mnozí odpůrci a pronásledovatelé husitů vylámali zuby.
Foto: Karel Punčochář
Kolem kopce Kalicha vede z Třebušína žlutá okružní stezka s odbočkou k hradu.
Foto: Karel Punčochář
Takto putovali ku Kalichu výletníci v době obrození. Leč širé okolí zříceniny hradu bylo v té době už víceméně katolické a poněmčené.
Foto: Karel Punčochář
Z kdysi nedobytné pevnosti již toho mnoho nezbylo. Archeologové se již několik let snaží alespoň o rekonstrukci skromných pozůstatků.
Foto: Karel Punčochář
Přímo naproti Kalichu stál hned na sousedním kopci hrad Panna s katolickou posádkou. Ale traduje se, že obyvatelé obou hradů vůči sobě nechovali výrazné nepřátelství. Ba naopak.
Foto: Karel Punčochář
Žižka dobře věděl, proč si pro svůj rodový hrad vybral právě toto místo. Díky skvělému výhledu se obránci hradu Kalicha včas dozvěděli, kdo a co se na ně chystá.
Foto: Karel Punčochář
Vrch Sedlo, dominanta centrální části Českého středohoří, je další skvělý cíl, kam se můžete z Kalicha vypravit. Ze Sedla je to už nedaleko do Úštěka.
Foto: Karel Punčochář
Archeologické práce na hradě Kalichu stále pokračují. Jednou zde budou možná i velmi zajímavé komentované prohlídky. Kalich je totiž svým řešením obranného systému mezi evropskými hrady unikátní.
Foto: Karel Punčochář
Počasí nám sice zrovna nepřálo, ale to nemělo vliv na naši výtečnou náladu, kterou přiživilo pomyšlení, že český živel opět zvítězil.
Foto: Karel Punčochář
V okolí Kalicha lze obdivovat zachovalé příklady lidové architektury, jako je tento hrázděný dům.
Foto: Karel Punčochář
Tak jsme zase objevili něco nového a ušli přitom čtrnáct kilometrů pro zdraví. Kdybyste měli chuť, můžete se k nám přidat. Zajímavé výlety podnikáme téměř každý týden.
Dostupnost po značených trasách:
Třebušínem rovněž prochází dálková trasa „Zlatí stezka zemí hradů“. V tomto úseku je značena červeně a dovede vás kolem Sedla do Úštěka.
Kolem Kalicha vede žlutý okruh na úpatí kopce, z něhož se odbočuje vzhůru k hradu.
Pod hradem přímo obcí Třebušín prochází zelená trasa příznačně nazvaná „Žižkova stezka zemí hradů“. Po ní se můžete vydat k sousední zřícenině hradu Panna.
Křižovatkou turistických značených tras v Třebušíně prochází též cyklotrasa č. 3066 vedoucí Českým středohořím z Velkého Března do Litoměřic.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
JAK TO BYLO NA ŠAUNŠTEJNĚHRAD OSEK NEBOLI RÝZMBURK
ZŘÍCENINA HRADU OSTRÝ U FRANTIŠKOVA NAD PLOUČNICÍ
HRAD FALKENŠTEJN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
HRAD VRABINEC HLÍDÁ PŘÍRODNÍ REZERVACI
VZHŮRU NA STŘEDOVĚKÝ HRAD BLANSKO
JAK JSME ZDOLALI SEDLO
VÝLET NA HRAD TOLŠTEJN
LEVÍNSKÉ SEDLO - 726 METRŮ NAD MOŘEM
HRAD HNĚVÍN
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 10.02.2022
To je taková tajemná končina naší krásné české vlasti, kam se člověk jen tak nedostane. Ale také doporučuji, V. Koubek (Litoměřice).
Komentováno: 28.01.2024
Chtěl jsem se na Kalich vypravit už vloni, ale nějak mi to nevyšlo. Takže letos to vezmu pěkně přes Trojhoru. Ale překvapuje mne, že o víkendech je tu pro turisty docela bídná doprava. MZ