O ČEM PÍŠE:
PAMÁTNÍK E. G. DOERELLA
Malíř Ernst Gustav Doerell |
Žil 1832 - 1877 |
Krajinář se specializací na České středohoří |
Pomník zřízen ve spolupráci KČT, Muzeum Ústí nad Labem, obec Řehlovice r. 2017 |
Vyhlídka na Labské údolí |
Výchozí nísto: Dubičky, Dolní Zálezly |
Destinace: České středohoří |
PAMÁTNÍK E. G. DOERELLA
Malíř Ernst Gustav Doerell • Žil 1832 - 1877 • Krajinář se specializací na České středohoří • Pomník zřízen ve spolupráci KČT, Muzeum Ústí nad Labem, obec Řehlovice r. 2017 • Vyhlídka na Labské údolí • Výchozí nísto: Dubičky, Dolní Zálezly • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 7.11.2024
Publikováno: 08.02.2019
Rubrika: Retrospektiva / Rozhledna - vyhlídka
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
DOERELLOVA VYHLÍDKA
Jak se staví pomník aneb pocta malíři E. G. Doerellovi
Na začátku, jednoho podzimního dne roku 2015, jsme se bavili s kolegy 1. Stolní společnosti U Vlastence tak jako vždy o všem možném, když tu František Málek, známý to přítel dálek, vnesl do probíhající debaty nápad uctít památku známého malíře Ernsta Gustava Doerella, po kterém je pojmenovaná jedinečná vyhlídka na labské údolí obklopené vrcholky Českého středohoří na žluté turistické značené trase nedaleko Dubiček na Ústecku.
Foto: Martin Zíka
Možná právě tady stával se svým stojanem malíř Ernst Gustav Doerell, aby na svých obrazech zvěčnil malebné České středohoří. Je tomu už skoro dvě století.
KDO BYL E. G. DOERELL
Ernst Gustav Doerell se narodil 22. srpna 1832 ve Freibergu v Sasku a zemřel 18. března 1877 v Ústí nad Labem. Doerell se řadí do proudu českého pozdně romantického krajinářství 3. čtvrtiny 19. století. Velký vliv na něj měl jeho učitel na pražské Akademii, bytostný romantik, Max Haushoffer, který jej nejspíš nasměroval k malbě bizarních přírodních útvarů a neobvykle divokých krajin. K tomu je ostatně jedinečná krajina Českého středohoří jako stvořená. Jeho obrazy jsou svědectvím, jak vypadala krajina Ústecka a Českého středohoří v 19. století na počátku období industrializace. Některé jeho obrazy spravuje Severočeská galerie výtvarných umění v Litoměřicích.
CO Z NÁPADU VYPLYNULO
Na místě vyhlídky bylo od nepaměti torzo podstavce neznámého původu z čedičového kamene a nedávno instalovaná lavička. Padl tedy návrh vystavět na torzu z místních kamenů jednoduchou mohylu a osadit ji bustou malíře nebo pamětní deskou. Doerellova vyhlídka by tím získala oficiální statut.
JAK TO BYLO S POMNÍKEM DÁL
Něco postavit, ať už je to cokoliv, není v naší zemi jen tak. Nejdříve jsme museli zjistit, komu patří příslušná parcela a domluvit se na tom, že bude vhodné do záměru zapojit Klub českých turistů, Muzeum města Ústí nad Labem a starostu obce Řehlovice, která je majitelem pozemku zmíněné vyhlídky a také nainstalovala lavičku. Nehledě na to, že bylo k postavení mohyly nutné i povolení Správy chráněné krajinné oblasti České středohoří. Po vzájemné dohodě o podobě pamětní desky ji Muzeum zadalo k výrobě kamenické firmě paní Ireny Fišerové v Kadani a postavení mohyly se zabudováním pamětní desky provedl šikovný řemeslník obce Řehlovice pan Václav Fürbach.
ODHALENÍ HOTOVÉHO DÍLA - K POCTĚ MALÍŘI DOERELLOVI IN MEMORIAM
Ke slavnostnímu odhalení pomníku došlo v sobotu 26. srpna 2017 za účasti turistické veřejnosti, bohužel za vydatného deště. Odhalení byl přítomen i starosta Řehlovic pan Josef Macháček a ředitel muzea města Ústí nad Labem pan Mgr. Václav Houfek, který navzdory dešti přednesl o malíři Doerellovi zajímavý projev. Duchovní otec nápadu, František Málek, se slavnostního odhalení už bohužel nedožil.
ČÍM JE DOERELLOVA VYHLÍDKA ZAJÍMAVÁ?
Vyhlídka se nachází na oblíbené žluté trase, která byla mimochodem Klubem českých turistů vyhodnocena jako jedna z nejhezčích v Ústeckém kraji, vedoucí od rozhledny Radejčín podél labského údolí až na hrad Střekov. Pod vyhlídkou se vine řeka Labe pomalu plynoucí od skalnatého kaňonu Porty Bohemicy (Brány Čech) do Ústí. Vidíme vrcholy Lovoš, Strážiště, Radobýl, Kamýk, Deblík, Varhošť a mnohé další v Českém středohoří. Spočinutí na lavičce vysoko nad lidským hemžením dole v údolí je velmi příjemné. Okolní krajina je tak malebná, že to láká, abychom si sem příště přinesli i malířský stojan.
Fotografie k článku:
Foto: Martin Zíka
Možná právě tady stával se svým stojanem malíř Ernst Gustav Doerell, aby na svých obrazech zvěčnil malebné České středohoří. Je tomu už skoro dvě století.
Foto: Martin Zíka
Odbočka na Doerellovu vyhlídku ze žluté turistické trasy vedoucí z Litochovic, kde začíná Porta Bohemica, až k hradu Střekovu.
Foto: Martin Zíka
Na Doerellovu vyhlídku vede značená stezka.
Foto: Martin Zíka
Stojíme na Doerellově vyhlídce a pod námi se leskne hladina řeky Labe líně tekoucí od Porty Bohemicy.
Foto: Martin Zíka
Na druhou stranu vidíme z Doerellovy vyhlídky do Zálezel a k Varhošti.
Foto: Martin Zíka
Z Doerellovy vyhlídky je krásně vidět i na horu Lovoš s Kybičkou a odvážně vedený úsek dálnice přes České středohoří.
Foto: Karel Punčochář
Kopie obrazu malíře E. G. Doerella zachycující krajinu Českého středohoří s hradem Hazmburk, jehož český název je Klapý.
Foto: E. G. Doerell
Doerellova vyhlídka - pohled do labského údolí s kopci Českého středohoří.
Foto: Karel Punčochář
Doerellova vyhlídka u Dubiček ještě před instalací pomníku.
Foto: Karel Punčochář
Jednání o pomníku na obecním úřadě v Řehlovicích.
Foto: Jiří Preclík
Slavnostní odhalení pomníku malíři E. G. Doerellovi na po něm pojmenované vyhlídce.
Foto: Jiří Preclík
Skupinové foto účastníků slavnostního odhalení pomníku E. G. Doerella na jeho vyhlídce u Dubiček.
Dostupnost po značených trasách:
K Doerellově vyhlídce vede odbočka ze žluté turistické trasy z Litochovic na Střekov.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: