AKTUALIZACE: 26.5.2024
Publikováno: 28.4.2024
Rubrika: Pozvánka na akci / Zajímavá událost
Region: Teplicko • Destinace: České středohoří
ZAHÁJENÍ LÁZEŇSKÉ SEZÓNY V TEPLICÍCH
Teplické ulice a parky ožívají v posledním květnovém víkendu městskou slavností.
Ve dnech 24. až 26. května 2024 proběhlo v Teplicích zahájení jubilejní lázeňské sezóny číslo 870. To je opravdu úctyhodná tradice, snad nejdelší v celém Ústeckém kraji, přestože je toto číslo víceméně symbolické. Nicméně je to důvod k radovánkám v lázeňském stylu: hudba v ulicích, pestré tržiště, historická řemesla a bohatý doprovodný program zakončený slavnostním ohňostrojem. Není divu, že tato akce každoročně přiláká do Teplic tisíce návštěvníků z širokého okolí i ze zahraničí.
Foto: Martin Zíka
Ze Zámeckého náměstí, kde probíhá oficiální zahájení lázeňské sezóny, se po úvodním projevu primátora odebírá průvod k Jubilejní kašně.
KDE SE PROGRAM ZAHÁJENÍ LÁZEŇSKÉ SEZONY ODEHRÁVÁ?
Na různých místech vystupují známé i méně známé, ale kvalitní kapely. Mezi jednotlivými scénami (rock, jazz, country, folk...) se návštěvníci pohybují volně (kulturní program je bezplatný) podle toho, co koho zajímá a baví. V uličkách města i v parcích trhovci nabízejí nejrůznější zboží a pochutiny, část města se na celý víkend proměnila v lunapark s mnoha atrakcemi. Hlavní část dění se odehrává v parkové lázeňské zóně mezi teplickým zámkem, náměstím Svobody a Hadími lázněmi:
- Scéna za domem kultury
- Scéna na zámku
- Scéna u Ptačích schodů
- Mušle
- Zahradní dům
Kompletní program bývá uveřejněn začátkem května webu www.lazenska-teplice.cz
SVĚCENÍ LÁZEŇSKÝCH PRAMENŮ
Součástí zahájení lázeňské sezóny v Teplicích je tradiční svěcení pramenů. To má zajistit, aby prameny s léčivou vodou, které jsou základem prosperity lázní, stále fungovaly. V minulosti se už totiž stalo, že kvůli těžbě uhlí v okolí Teplic poklesla vydatnost pramenů (zmiňujeme se o tom v jiném článku Turistického magazínu). To by byla pro celé město velká patálie, a tak přímluva stran „vůle Boží“ je na místě.
Po oficiálním zahájení u sloupu Nejsvětější Trojice na Zámeckém náměstí se odebírá průvod vedený skupinou historicky oděných zbrojnošů a hudebníků do parku u Císařských lázní. Početné publikum se sejde u Jubilejní kašny (též Kolostůjova kašna), kde přihlíží církevním přímluvám a následnému svěcení teplických lázeňských pramenů. Nechybí při tom svěcená voda ani vykuřovadlo. Sbor též zapěje ódu na Teplice. Tím je sezóna zahájena a následný kulturní program se rozjíždí naplno.
KOLOSTŮJOVA KAŠNA
V teplických lázeňských parcích se nachází množství pěkných fontán, kašen a různých vodních prvků. Privilegium zahájení lázeňské sezóny však náleží pouze jedné z nich. Jubilejní nebo též Kolostůjova kašna byla postavena v roce 1862 u příležitosti uplynutí 1100 let od údajného nálezu léčivých pramenů. Uprostřed kašny hexagonálního tvaru stojí neorománský sloup. Na něm jsou chrliče ve svaru hlav vepřů, z nichž tryská voda. Právě tito vepři podle kronikáře Václava Hájka z Libočan přispěli k objevení pramenů.
GURMÁNSKÝ HODOKVAS PŘIBRŽĎUJÍ CENY
Kdyby přece jen teplé léčivé prameny vyschly, musel by to zachránit alespoň zdroj originálního lázeňského piva, které se vyrábí v místním řemeslném pivovaru. Všudypřítomná je v posledním květnovém víkendu pestrá pouliční nabídka nejrůznějších pochutin, od tradičních festivalových trvalek až po exotické specialitky. Mnozí znalci se již těší na teplické lázeňské oplatky, na které je nutné vystát frontu. U mnoha jiných stánků se však dlouhé fronty nestojí. Skoro každý návštěvník pečlivě váží, zda je ochoten zaplatit přes šedesát korun za pivo nebo 170 korun za jeden bramborák.
LÁZNĚ TEPLICE
Jak vznikly lázně Teplice? Traduje se, že lázně nechala založit v roce 1154 druhá česká královna Judita (manželka Vladislava II a matka Přemysla Otakara I.) při klášteru benediktinek. Tomu se říkalo „ad aquas calidas“ (tj. u teplých vod). Od tohoto roku se také počítají lázeňské sezony (2024 - 1154 = 870). Judita byla podnikavá žena, která doznala, že by teplé prameny mohly dobře posloužit k léčbě nemocí i zranění. Tehdy stála při klášteru jen menší slovanská vesnice, ale během století již z pramenů dobře profitovalo opevněné gotické město, kudy procházela významná obchodní stezka do Saska.
Klášter zanikl v důsledku husitských válek, kdy se klášterních budov zmocnil hejtman Jakoubek z Vřesovic. I on byl velmi podnikavý a jistě též využíval teplických pramenů. Lázně v Teplicích se postupem doby úspěšně rozvíjely, vznikaly honosné lázeňské domy, které hostily množství významných osobností z řad šlechty, umění a politiky (ruský car Petr Veliký, skladatel Ludwig van Beethoven, rakouská císařovna Sissi, básník Goethe a mnozí další). Lze dozajista říci, že právě Teplice byly díky lázním prvním městem v severních Čechách, kde se začal úspěšně rozvíjel cestovní ruch, neboť mnozí bohatí lázeňští hosté pořádali a financovali nejrůznější kulturní kratochvíle a cestovali po okolí, kde využívali pohostinských a jiných služeb. Byli a dodnes jsou vítaným zdrojem přivýdělku pro místní obyvatelstvo.
SPOJTE V TEPLICÍCH KULTURNÍ ZÁŽITKY S TURISTIKOU
Pokud si při návštěvě zahájení lázeňské sezóny budete chtít trochu odpočinout od všudypřítomných davů, vydejte se směrem k Hadím lázním, kde začíná zelená turistická trasa vedoucí okruhem kolem Doubravské hory. Na jejím vrcholu stojí zbytky hradu Doubravka, odkud jsou skvělé výhledy na Teplice, na centrální část Českého středohoří a hřeben Krušných hor. K hradu se vede též naučná stezka. Vrátit se do centra dění pak můžete přes Písečný vrch kolem teplické hvězdárny za kterou je známá botanická zahrada a také lesopark s pohádkovými postavami (Janáčkovy sady).
Fotografie k článku:
Foto: Martin Zíka
Ze Zámeckého náměstí, kde probíhá oficiální zahájení lázeňské sezóny, se po úvodním projevu primátora odebírá průvod k Jubilejní kašně.
Foto: Martin Zíka
Tepličané a početní návštěvníci přihlížejí každoročnímu svěcení teplických lázeňských pramenů u Jubilejní (Kolostůjovy) kašny.
Foto: Martin Zíka
Historické postavy - hudebníci, zbrojnoši a rytíři i korzující postavy k zahájení lázeňské sezóny v Teplicích patří.
Foto: Martin Zíka
Z věže kostela svatého Jana Křtitele je pěkně vidět celé Zámecké náměstí, kde se odehrává menší část programu. Další trhy a scény jsou v blízkém okolí.
Foto: Martin Zíka
Historická architektura vytváří skvělé kulisy pro nejrůznější dobová vystoupení.
Foto: Martin Zíka
Do teplických lázní si jezdily léčit své neduhy mnohé slavné osobnosti. U příležitosti zahájení sezóny se s některými můžeme potkat přímo v ulicích.
Foto: Martin Zíka
V posledním květnovém víkendu se část centrální části města Teplic mění v lunapark s mnoha atrakcemi.
Foto: Martin Zíka
Obsah své peněženky snadno utratíte u stánků, které stojí všude.
Foto: Martin Zíka
Velkým pozitivem zahájení teplické lázeňské sezóny, které má charakter velkolepých městských slavností, je volný vstup na kulturní program.
Foto: Martin Zíka
Nejen pestrý kulturní program, ale také krásně upravené parky lákají do Teplic návštěvníky slavnostního zahájení lázeňské sezóny.
Foto: Martin Zíka
V průběhu května se město Teplice každoročně připravuje na velkolepé zahájení lázeňské sezóny.
Foto: Martin Zíka
Před zahájením sezóny dostávají fontány a kašny v lázeňských parcích pestrobarevnou květinovou výzdobu.
Foto: Martin Zíka
Voda, ať už léčivá nebo obyčejná, patří k hlavním atributům Teplic. V horkých letních měsících skýtá návštěvníkům města příjemné osvěžení u fontán, kašen a různých vodních prvků.
Foto: Martin Zíka
Pokud si budete chtít na chvíli odpočinout od ulic plných lidí, vydejte se po turistické stezce k hradu Doubravka. Z Doubravské hory je na Teplice pod hřebenem Krušných hor skvělý výhled.
Dostupnost po značených trasách:
Kolem Doubravské hory v Teplicích vede okružní zelená turistická trasa, na kterou se můžete napojit v parku u Hadích lázní.
K hradu na Doubravské hoře vede naučná stezka Doubravka souběžně s žlutou turistickou trasou.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
OGRANIZOVANÁ TURISTIKA V TEPLICÍCHHRAD DOUBRAVKA
HRAD KRUPKA A POMNÍK VELKÉHO BÁSNÍKA
VRCH KAŇKOV A BÍLINSKÁ KYSELKA
Z BOHOSUDOVA NA KOMÁŘÍ HŮRKU A DO KRUPKY
PRAVŘÍDLO V TEPLICÍCH A OBŘÍ PRAMEN V LAHOŠTI
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 26.05.2024
Z vlastní zkušenosti musím říci, že program zahájení lázeňské sezóny tady v Teplicích je tak nabitý, že na nějaký výlet kolem Teplic vůbec nezbývá čas. Jenom v lunaparku a prohlídkou stánků jsme strávili půlden, zbytek na kapelách. Ivoš s rodinkou
Komentováno: 26.05.2024
Každopádně je nutné si vzít naditou prkenici. Pivo za 65,- bramborák 170,- jízda na koníkovi 100,- atd, atd. Kdo má rád kulturu, tak si to trochu vykompenzuje na tom, že kapely jsou zdarma, ale jinak je to průtokovej ohřívač prašulí. A lidí moc, moc... M.