O ČEM PÍŠE:
ZUBRNICKÁ MUSEÁLNÍ ŽELEZNICE
Turistická lokálka T3 - platí jízdenky DÚK |
Trať Ústí n. L. - Velké Březno - Zubrnice |
Historická lokálka |
Vznik: r. 1890 |
Obnovení provozu: r. 2010 |
Železniční muzeum Zubrnice (vstup 40/30 Kč) |
Muzeum Lovečkovice |
Kulturní technická památka |
Děstinace: České středohoří |
ZUBRNICKÁ MUSEÁLNÍ ŽELEZNICE
Turistická lokálka T3 - platí jízdenky DÚK • Trať Ústí n. L. - Velké Březno - Zubrnice • Historická lokálka • Vznik: r. 1890 • Obnovení provozu: r. 2010 • Železniční muzeum Zubrnice (vstup 40/30 Kč) • Muzeum Lovečkovice • Kulturní technická památka • Děstinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 10.7.2022
Publikováno: 24.4.2019
Rubrika: Pozvánka na akci / Technická památka
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
ZUBRNICKÝ MOTORÁČEK (T3)
Turistická linka T3 (Zubrnická dráha) do skanzenu lidové architektury
Tratě s pravidelným provozem historických vlaků patří tradičně mezi nejoblíbenější rodinné atrakce. V Ústeckém kraji máme celkem osm turistických železničních tratí značených T1 až T8. Zubrnický motoráček (T3) svůj název získal díky tomu, že trať ze Střekova do Zubrnic obsluhuje převážně motorový vůz Hurvínek. Ten vás o víkendech v letní sezóně odveze romantickou zubrnickou dráhou do skanzenu, odkud vedou krásné turistické trasy na další zajímavá místa v Českém středohoří.
Foto: Karel Veselý
Historický motorový vlak „Hurvínek“ řady M 131.1 jezdí podle pravidelného víkendového jízdního řádu od dubna do října mezi Střekovem a Zubrnicemi. 14. a 15. září 2019 na této trati pojede parní lokomotiva. Snímek Karla Veselého připomíná zahájení obnoveného provozu na této trati.
Část trati (z Velkého Března do Zubrnic) byla Rakouskou severozápadní dráhou zprovozněna již v roce 1890 a vedla až do Úštěku s odbočkou do Verneřic. S rozvojem automobilové dopravy ale přestala být trať rentabilní a provoz na ní byl ukončen 27. května 1978. Od té doby se již vlakem do Verneřic nedostanete, protože trať byla z velké části odstraněna. Zůstal zachovám pouze úsek „zubrnické dráhy“ mezi obcemi Zubrnice a Velké Březno, po níž jezdí Zubrnický motoráček (T3).
PROVOZ NA TRATI DO ZUBRNIC BYL OBNOVEN V ROCE 2010
Až do počátku devadesátých let pak probíhaly práce na záchraně zbylého úseku vedené Okresním vlastivědným muzeem v Ústí n. L. Existovala totiž vize, že historický vlak bude stylově přivážet návštěvníky do Muzea lidové architektury v Zubrnicích. To se nakonec podařilo uskutečnit po dlouhých letech v roce 2010. V roce 1993 vzniklo občanské sdružení Zubrnická museální železnice (ZMŽ) pečující o trať až do dnešní doby. Roku 1998 byl kolejově dochovaný úsek Velké Březno – Zubrnice – Lovečkovice (11 km) zapsán na seznam kulturních památek ČR.
ZUBRNICKÝM MOTORÁČKEM NA JÍZDENKU DÚK
V roce 2021 jezdí Zubrnický motoráček v rámci integrovaného systému dopravy Ústeckého kraje (DÚK) pravidelně každou letní sezónu o víkendech a svátcích v období od 30. března do 28. října. Na lince značené T3 platí běžný tarif DÚK, což znamená, že na ní můžete použít například celodenní síťovou jízdenku platící i na dalších linkách zelených autobusů, vlaků, lodí a MHD v Ústeckém kraji. Zubrnický motoráček odjíždí o víkendech a státních svátcích z nádraží Ústí nad Labem - Střekov v časech 10.10, 12.10, 14.10 a 16.10. Zpátky ze Zubrnic vláček odjíždí v 11.00, 13.00, 15.00, 17.00. Vlak zastavuje ve Svádově, Valtířově, Velkém Březně, Malém Březně a Leštině.
UPOZORNĚNÍ PROVOZOVATELE:
Prosíme Vás, pro nástup a výstup do motorového vozu použijte vždy pouze zadní dveře ve směru jízdy a dodržujte vládní nařízení ohledně ochranných pomůcek jak ve vlacích, tak v obci Zubrnice. Děkujeme.
ZUBRNICKÁ MUSEÁLNÍ ŽELEZNICE
Kdybyste měli chuť si zážitek z jízdy motoráčkem umocnit, můžete navštívit expozici historie tratě Velké Březno - Verneřice - Úštěk. Ta se nachází v prostoru bývalého nádražního skladiště zboží. Vystaveny jsou staré fotografie a dokumenty. Atraktivní je funkční modelové kolejiště stanice Levín. V nádražní budově je umístěna dopravní kancelář výpravčího s dobovým vybavením, čekárna pro cestující a místnost mapující činnosti zdejšího spolku, který o trať pečuje. Funguje zde též prodej vstupenek, suvenýrů a občerstvení s dětským hřištěm.
A CO V ZUBRNICÍCH?
Samozřejmě, že lidé většinou nejezdí do Zubrnic jen tak na otočku. Nachází se zde totiž významná vesnická památková rezervace týkající se lidové architektury a toho, jak lidé na vesnicích žili dříve. Aktuální informace jsou k dispozici na webu www.skanzen-zubrnice.cz. Kolem obce vede naučná stezka „Okolím Zubrnic“ a k vydatnějším výletům můžete využít značené turistické trasy na Bukovou horu a dál do Malého Března či Těchlovic nebo na opačnou stranu do Velkého Března či hlouběji směrem do Českého středohoří.
Dostupnost po značených trasách:
K vlakovému nádraží Zubrnice - Týniště vede červená trasa z Těchlovic (přes Bukovou horu), která dále pokračuje až do Proboštova.
Naučná stezka „Okolím Zubrnic“ na svém okruhu dvakrát překračuje trať, jednou v místě s provozem, podruhé v místě, kde se o obnovení provozu teprve uvažuje.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
DOVOLENÁ V ÚSTECKÉM KRAJI PŘÍJEMNĚ PŘEKVAPÍMOLDAVSKÁ DRÁHA
TURISTICKÉ LOKÁLKY ÚSTECKÉHO KRAJE
CESTOVÁNÍ PO KRAJI SE SÍŤOVKOU
TURISTÉ MILUJÍ ŽELEZNIČNÍ NOSTALGII
NADOBLAČNÁ BUKOVÁ HORA
JARNÍ PUTOVÁNÍ PO LOKÁLCE SE ODKLÁDÁ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 15.12.2020
Uvítal bych častější jízdy parního vlaku. Jistě by to byla vítaná atrakce, podobně jako Zittauer Smalspurbahn v Sasku. Ostatně, na české straně nemáme ani jednu železnici s pravidelným parním provozem, kdežto v Německu jich mají hned několik. Ludva z Mostu