Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

BUKOVÁ HORA

Vrchol: 686 m n. m.

Telekomunikační věž: 223 m (běžně nepřístupná)

Oblíbený turistický cíl

Křižovatka turistických tras

Humboldtova vyhlídka

Verneřická vrchovina

České středohoří

BUKOVÁ HORA

Vrchol: 686 m n. m. • Telekomunikační věž: 223 m (běžně nepřístupná) • Oblíbený turistický cíl • Křižovatka turistických tras • Humboldtova vyhlídka • Verneřická vrchovina • České středohoří

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 07.3.2020

AKTUALIZACE: 7.3.2020

Hory - vrcholy

Rubrika: Hory - vrcholy

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

NADOBLAČNÁ BUKOVÁ HORA

Dominantu Verneřické vrchoviny zdobí nejvyšší betonová stavba v Česku.

Když v době inverze tonou obce a města v údolí řeky Labe v depresivní mlze, jejich obyvatelé většinou netuší, že nahoře na kopcích je krásně jasno a sluneční paprsky hřejí šťastlivce, kteří sem právě vyrazili na výlet. To platí zejména o Bukové hoře, která i se svou nevýraznou výškou 683 metrů nad mořem patří mezi nejpřitažlivější vrcholy východní části Českého středohoří, a to zejména díky nepřehlédnutelné věži.

Buková hora - České středohoří

Foto: Martin Zíka

Jak název Bukové hory napovídá, její úbočí jsou porostlá listnatými lesy, které se v období babího léta nádherně probarvují. Právě proto se výstup na Bukovku s Českým rozhlasem Sever koná v říjnu.

Na vrcholu Bukové hory stojí od roku 1975 televizní věž. Ta je se svou výškou 223 metrů nejvyšší betonovou stavbou v Česku. Není proto divu, že se Bukovka stala důležitým orientačním bodem viditelným z obrovské dálky. Škoda, že se na věži nepodařilo zprovoznit vyhlídkovou restauraci, která byla v původním projektu. Dnes by nepochybně patřila mezi nejoblíbenější turistická vyhlídková místa nejen v Čechách, ale v celé střední Evropě. Šťastlivci, kteří měli možnost stanout na ochozu věžního prstence, jistě potvrdí, že výhled je odtud fantastický. Věž má stále hlavně telekomunikační funkci. V roce 2019 se pod věží uskutečnil první turistický sraz s Českým rozhlasem Sever, který by se měl každoročně opakovat (letos je termín plánován 17. října 2020).

TRASY NA BUKOVOU HORU VEDOU ZE TŘÍ STRAN

K vrcholu Bukové hory vedou čtyři turistické značené trasy. Dvě ze Zubrnic (ty jsou nejlehčí), jedna z Těchlovic (středně náročná po lesní komunikaci) a jedna z Malého Března (náročná, prudká, ale nejzajímavější s krásnými výhledy). Hodně zajímavou variantu výletu na Bukovku si můžete naplánovat v době, kdy se v selském skanzenu v Zubrnicích (muzeum lidové architektury) koná některá ze zajímavých akcí (Velikonoce na vsi, Zubrnický jarmark, Podzim na vesnici, aj.). Do Zubrnic jezdí historický motoráček (T3) z Ústí - Střekova. Ze Zubrnic směřují na Bukovou horu červená a zelená trasa dohromady spolu tvořící osmikilometrový okruh. Do údolí Labe lze z Bukové hory sejít modrou trasou přes zaniklou obec Vitín do Malého Března, ale zdatnější turisté se mohou vydat po červené do Těchlovic a pak ještě na hrad Vrabinec.

HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA SUPLUJE ROZHLEDNU

Turisté, kteří v potu tváře vyšplhají až na vrchol Bukové hory, jistě zalitují, že věž není přístupná jako rozhledna. To prý není možné z bezpečnostních a technických důvodů. Naštěstí pod věží vede odbočka z červené trasy k Humboldtově vyhlídce pojmenované po německém přírodovědci a cestovateli Alexanderovi von Humboldtovi. Z té jsou parádní výhledy na západní stranu směrem k Ústí nad Labem. Za dobré viditelnosti uvidíte nejen nejvyšší vrchol Českého středohoří Milešovku, ale celou východní část krušnohorského hřebene. Abyste měli viditelnost optimální, doporučuji sem přijít v dopoledních hodinách. 50 metrů od vyhlídky lze objevit pozůstatky bývalé puklinové ledové jeskyně. Ta byla při stavbě vysílače z části zasypána. Pamětníci tvrdili, že se zde led držel po celý rok.

RESTAURACE NA BUKOVCE CHYBÍ

Za výrazný nedostatek tohoto turisticky atraktivního místa v Ústeckém kraji lze považovat absenci výletní restaurace. Turisté zatím nemají možnost se tu občerstvit jinak, než ze svých vlastních zásob. Alespoň v tomto případě by bylo záhodno inspirovat se příkladem našich německých sousedů, kteří provozují vyhlídkové restaurace na mnohem méně významných kopcích, než je naše Buková hora.

Fotografie k článku:

Buková hora - České středohoří Buková hora - televizní vysílač - České středohoří Akce Se Severem na Bukovku. Zaniklá obec Vitín pod Bukovou horou. Rozcestník pod Bukovou horou. Věž na Bukové hoře Děčínská bouda pod Bukovou horou Humboldtova vyhlídka Buková hora z Vrabince Buková hora z Děčínského Sněžníku Výhled z Bukovky

Dostupnost po značených trasách:

Červená trasa vedoucí na Bukovou horu ze Zubrnic dál pokračuje do Těchlovic v labském údolí (vede až do Děčína).


Náročná, ale krásná trasa vede k Bukovce z Malého Března.


Zelená trasa vede ze Zubrnic pod vrchol Bukovky, kde se napojuje na červenou a modrou.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 07.03.2020

Mimochodem, víte že Buková hora není toho názvu v Ústeckém kraji jediná? M.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: