O ČEM PÍŠE:
BUKOVÁ HORA
Vrchol: 686 m n. m. |
Telekomunikační věž: 223 m (běžně nepřístupná) |
Oblíbený turistický cíl |
Křižovatka turistických tras |
Humboldtova vyhlídka |
Verneřická vrchovina |
České středohoří |
BUKOVÁ HORA
Vrchol: 686 m n. m. • Telekomunikační věž: 223 m (běžně nepřístupná) • Oblíbený turistický cíl • Křižovatka turistických tras • Humboldtova vyhlídka • Verneřická vrchovina • České středohoří
AKTUALIZACE: 10.6.2024
Publikováno: 07.3.2020
Rubrika: Hory - vrcholy
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
NADOBLAČNÁ BUKOVÁ HORA
Dominantu Verneřické vrchoviny zdobí nejvyšší betonová stavba v Česku.
Když v době inverze tonou obce a města v údolí řeky Labe v depresivní mlze, jejich obyvatelé většinou netuší, že nahoře na kopcích je krásně jasno a sluneční paprsky hřejí šťastlivce, kteří sem právě vyrazili na výlet. To platí zejména o Bukové hoře, která i se svou nevýraznou výškou 683 metrů nad mořem patří mezi nejpřitažlivější vrcholy východní části Českého středohoří, a to zejména díky nepřehlédnutelné věži.
Foto: Martin Zíka
Jak název Bukové hory napovídá, její úbočí jsou porostlá listnatými lesy, které se v období babího léta nádherně probarvují. Právě proto se výstup na Bukovku s Českým rozhlasem Sever koná v říjnu.
Na vrcholu Bukové hory stojí od roku 1975 televizní věž. Ta je se svou výškou 223 metrů nejvyšší betonovou stavbou v Česku. Není proto divu, že se Bukovka stala důležitým orientačním bodem viditelným z obrovské dálky. Škoda, že se na věži nepodařilo zprovoznit vyhlídkovou restauraci, která byla v původním projektu. Dnes by nepochybně patřila mezi nejoblíbenější turistická vyhlídková místa nejen v Čechách, ale v celé střední Evropě. Šťastlivci, kteří měli možnost stanout na ochozu věžního prstence, jistě potvrdí, že výhled je odtud fantastický. Věž má stále hlavně telekomunikační funkci. V roce 2019 se pod věží uskutečnil první turistický sraz s Českým rozhlasem Sever, který by se měl každoročně opakovat (letos je termín plánován 17. října 2020).
TRASY NA BUKOVOU HORU VEDOU ZE TŘÍ STRAN
K vrcholu Bukové hory vedou čtyři turistické značené trasy. Dvě ze Zubrnic (ty jsou nejlehčí), jedna z Těchlovic (středně náročná po lesní komunikaci) a jedna z Malého Března (náročná, prudká, ale nejzajímavější s krásnými výhledy). Hodně zajímavou variantu výletu na Bukovku si můžete naplánovat v době, kdy se v selském skanzenu v Zubrnicích (muzeum lidové architektury) koná některá ze zajímavých akcí (Velikonoce na vsi, Zubrnický jarmark, Podzim na vesnici, aj.). Do Zubrnic jezdí historický motoráček (T3) z Ústí - Střekova. Ze Zubrnic směřují na Bukovou horu červená a zelená trasa dohromady spolu tvořící osmikilometrový okruh. Do údolí Labe lze z Bukové hory sejít modrou trasou přes zaniklou obec Vitín do Malého Března, ale zdatnější turisté se mohou vydat po červené do Těchlovic a pak ještě na hrad Vrabinec.
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA SUPLUJE ROZHLEDNU
Turisté, kteří v potu tváře vyšplhají až na vrchol Bukové hory, jistě zalitují, že věž není přístupná jako rozhledna. To prý není možné z bezpečnostních a technických důvodů. Naštěstí pod věží vede odbočka z červené trasy k Humboldtově vyhlídce pojmenované po německém přírodovědci a cestovateli Alexanderovi von Humboldtovi. Z té jsou parádní výhledy na západní stranu směrem k Ústí nad Labem. Za dobré viditelnosti uvidíte nejen nejvyšší vrchol Českého středohoří Milešovku, ale celou východní část krušnohorského hřebene. Abyste měli viditelnost optimální, doporučuji sem přijít v dopoledních hodinách. 50 metrů od vyhlídky lze objevit pozůstatky bývalé puklinové ledové jeskyně. Ta byla při stavbě vysílače z části zasypána. Pamětníci tvrdili, že se zde led držel po celý rok.
RESTAURACE NA BUKOVCE CHYBÍ
Za výrazný nedostatek tohoto turisticky atraktivního místa v Ústeckém kraji lze považovat absenci výletní restaurace. Turisté zatím nemají možnost se tu občerstvit jinak, než ze svých vlastních zásob. Alespoň v tomto případě by bylo záhodno inspirovat se příkladem našich německých sousedů, kteří provozují vyhlídkové restaurace na mnohem méně významných kopcích, než je naše Buková hora.
Dostupnost po značených trasách:
Červená trasa vedoucí na Bukovou horu ze Zubrnic dál pokračuje do Těchlovic v labském údolí (vede až do Děčína).
Náročná, ale krásná trasa vede k Bukovce z Malého Března.
Zelená trasa vede ze Zubrnic pod vrchol Bukovky, kde se napojuje na červenou a modrou.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA NA BUKOVÉ HOŘEROZHLEDNA VARHOŠŤ
JAK JSME ZDOLALI SEDLO
VYHLÍDKA VYSOKÝ OSTRÝ
ROZHLEDNA LUCEMBURKŮV KOPEC
MILEŠOVKA - NEJVYŠŠÍ HORA ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
Z VRCHU RADOBÝL BĚHEJTE POMALU
ROZHLEDNA NA VARHOŠTI OSLAVILA PŮL STOLETÍ!
SE SEVEREM NA BUKOVKU, ANEB ROZHLASOVÉ BUŘTOBRANÍ
ZUBRNICKÝ MOTORÁČEK (T3)
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 07.03.2020
Mimochodem, víte že Buková hora není toho názvu v Ústeckém kraji jediná? M.
Komentováno: 26.10.2022
Když už Bukovka stejně nefunguje jako TV věž, tak by bylo supr, kdyby z ní udělali také rozhlednu. Byla by to super atrakce. Ústečan Jirka
Komentováno: 05.10.2023
14. října 2023 je další buřtobraní na Bukovce. Bude tam muzika, pivečko a tak. Startuje se z Malého Března. A v Zubrnicích je tradiční podzimní Jarmark, kam se dá dojet historickým motoráčkem. HB.