O ČEM PÍŠE:
OVČÍ MOST
Taktéž „Ovčí můstek“ |
Chráněná kulturní památka ČR |
Zbudován r. 1706 nad Jílovským potokem |
Délka: 18 m |
Šířka: 4 m |
Výška: 6,7 m |
Lokalita: Děčín - Podmokly |
Destinace: České středohoří |
Modrá turistická trasa (Děčín - Jílové) |
OVČÍ MOST
Taktéž „Ovčí můstek“ • Chráněná kulturní památka ČR • Zbudován r. 1706 nad Jílovským potokem • Délka: 18 m • Šířka: 4 m • Výška: 6,7 m • Lokalita: Děčín - Podmokly • Destinace: České středohoří • Modrá turistická trasa (Děčín - Jílové)
AKTUALIZACE: 12.7.2024
Publikováno: 13.4.2022
Rubrika: Technická památka
Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří
OVČÍ MOST V PODMOKLECH
Zapomenutou kulturní památku v Děčíně vytáhl na světlo Klub českých turistů
Ovčí můstek na Jílovském potoce v děčínské čtvrti Podmokly byl po dlouhá léta ukryt v prostředí městského industriálu a stranou zájmu turistické veřejnosti, přestože je chráněnou kulturní památkou České republiky. Dnes už to ale neplatí, protože Klub českých turistů vyznačil z Děčína do Jílového novou modrou trasu, která přes Ovčí můstek přímo vede.
Foto: Martin Zíka
Přes Ovčí můstek v Děčíně Podmoklech vede modrá turistická trasa do Jílového. Tuto chráněnou památku najdete nedaleko městského divadla.
Nová modrá turistická trasa v podstatě spojující děčínský a jílovský zámek je popsána v jiném článku Turistického magazínu (viz odkaz níže). Nyní se budeme věnovat jednomu z unikátů na této stezce, který si určitě zaslouží pozornost, protože patří mezi památky, kterými by se Děčín měl chlubit více. Ovčí můstek pochází z doby, kdy Děčín a Podmokly byly dvě samostatné obce. Stojí nad korytem Jílovského potoka nedaleko městského divadla.
ZA SVŮJ TVAR VDĚČÍ OVČÍ MŮSTEK POVODNÍM
Jednoobloukový kamenný most je charakteristický svým vysokým klenutím, které dalo vzniknout pověsti o tom, že byl takto řešen kvůli sporu mezi majitelem panství (Günter z Bünau) a místními sedláky. Protože sedláci prý odmítli přispět na stavbu mostu, postavil jej zednický mistr na příkaz vrchnosti tak, aby přes něj nemohly jezdit selské povozy, ale mohly přes něj přecházet pastevci a panská stáda. Historici se však shodují spíše v názoru, že vysoké klenutí bylo navrženo jednak kvůli plavbě vytěženého dřeva, zejména pak kvůli povodním na Jílovském potoce, které bývají čas od času divoké.
Podle doložených zpráv nechal Günter z Bünau kolem roku 1561 postavit z důvodu prosperujícího chovu ovcí nejprve jen dřevěnou lávku a klenutý Ovčí můstek, tak, jak jej můžeme vidět dnes, dali zbudovat až majitelé děčínského panství Thunové v roce 1706 z pískovcových kvádrů. Jeho mostovka je vydlážděna trvanlivými čedičovými valouny. Most je široký čtyři metry a za běžného stavu vody se klene téměř sedm metrů nad hladinou potoka.
JÍLOVSKÝ POTOK SE UMÍ ROZDIVOČET
Když se na Ovčím můstku zastavíte, položíte si asi otázku, nač to klenutí (tuze znepříjemňující přejezd) kvůli takovému „čůrku vody“. Ale zdání klame. Jílovský potok sbírá v délce dvaceti kilometrů vodu z úbočí Krušných hor a Děčínské vrchoviny od Nakléřovského průsmyku až k Děčínu, kde se vlévá do Labe. Při řádné průtrži mračen následujících po dlouhotrvajícím dešti se Jílovák stává dravým živlem strhávajícím mostky a beroucím s sebou vše, co mu přijde do cesty, od psích bud až po automobily a lehčí stavby. Místní obyvatelé pamatují takové události zejména z let 1979 a 1987, kdy se korytem rozvodněného potoka valilo až 140 kubíků vodní masy za sekundu. Podobné povodně se děly i v dávné minulosti a v oblasti Podmokel dokázaly udělat pořádnou paseku. A to je také důvod, proč je Ovčí můstek postaven právě tímto pozoruhodným způsobem.
MODRÁ TRASA VÁS PROVEDE PODMOKLY
A nejen to, zmíněná modrá trasa, o kterou pečuje Klub českých turistů, je velmi pěkně navržena. V okolí Ovčího mostu se po ní můžete podívat ještě třeba k pomníku zámeckého zahradníka Františka Jošta (vyhlídkové místo na Děčín) nebo k Thunovské hrobní kapli svatého Jana Nepomuckého). Je to také jediná značená trasa, která vede turistické návštěvníky Děčína od hlavního nádraží k východišti turistických tras u Tyršova mostu.
VÝLET S KOZÍ DRÁHOU
Údolím Jílovského potoka vede též slavná Kozí dráha, po které pendluje od dubna do října o víkendech a svátcích čtyřikrát denně Podkrušnohorský motoráček (z Děčína do Telnice). To vybízí k příjemnému nedělnímu výletu. Z vláčku vystupte na zastávce v Jílovém a po prohlídce areálu zdejšího zámku se můžete právě po této modré trase vedoucí po cestách lesy a pastvinami vydat přes Krásný Studenec a Horní Oldřichov do Děčína, kde si můžete prohlédnout i Ovčí můstek. Odměnou vám budou krásné výhledy na stolovou horu Sněžník i na blízké labské údolí.
Dostupnost po značených trasách:
Přes Ovčí můstek v Děčíně - Podmoklech vede modrá turistická trasa od Tyršova mostu (Děčín) do Jílového.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ZÁMEK DĚČÍN ZE VŠECH STRANPASTÝŘSKÁ STĚNA
PAMÁTNÍK HORSKÉHO SPOLKU PRO ČESKÉ ŠVÝCARSKO
ROZHLEDNA DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK
KOZÍ DRÁHA - STARONOVÁ TURISTICKÁ LOKÁLKA
KOZINO, VÍTEJ ZPÁTKY!
NOVÁ TURISTICKÁ TRASA SPOJILA JÍLOVÉ S DĚČÍNEM
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 13.04.2022
Jo, je to trochu zapomenutá památka na nepříliš vábném místě. Ale pamatuju se, že o té pověsti jsme se učili už na základce. A to je už, panečku, padesát let. J. N.