AKTUALIZACE: 7.3.2024
Publikováno: 16.1.2023
Rubrika: Reportáž z akce / Turistická trasa
Region: Lovosicko • Destinace: České středohoří
JAK VYPADÁ ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ BEZ SNĚHU?
Trasa z Lovosic přes Košťálov, Třebenice a Hazmburk do Libochovic.
Ústecký oddíl Klubu českých turistů podnikl výpravu do centrální části Českého středohoří k našim oblíbeným hradům Košťálov a Hazmburk. Tato trasa patří v této destinaci mezi nejzajímavější a čtenářům Turistického magazínu ji doporučuji k podniknutí pěkného jarního výletu.
Foto: Karel Punčochář
Hrad Košťálov na vrchu Košťál v Českém středohoří. Bylo by s podivem, kdyby na této čedičové hoře poskytující parádní výhledy do širého okolí nestál hrad.
Z Lovosic od železniční stanice nás vyvedla modrá turistická trasa, načež se nám u obce Vchynice otevřely pěkné výhledy na horu Lovoš. Od Vchynic jsme pokračovali po zelené značce kolem odbočky k vrchu Ovčín, což je kopec bez vyhlídky, k jehož vrcholu láká turistická značka. Co se výhledů týče, těšili jsme se na blízký vrch Košťál, o kterém víme, že patří mezi nejkrásnější vyhlídková místa v celé oblasti Českého středohoří.
KOŠTÁLOV NA KOŠŤÁLU - TOPKA STŘEDOHOŘÍ
K hradu Košťálov na vrchu Košťálu nás dovedla zelená turistická trasa. Šli jsme po ní spíše z turistické nostalgie, neboť tuto trasu má naše parta dobře našlápnutou a trefili bychom i poslepu. Zřícenina hradu ze 14. století, z níž se dochovala část horního paláce a zbytky opevnění, je volně přístupná. Jak bylo zmíněno, výjimečnost tohoto místa není daná ani tolik hodnotou historickou, byť se jedná o památkově chráněný objekt a přírodní památku, jako spíše tím, že se odtud nabízejí excelentní výhledy na hlavní vrcholy Českého středohoří (Milešovka, Lovoš, Kletečná, Lipská hora, Raná a další a další), a také do Polabské nížiny z níž vykukuje posvátná hora Říp a majestátný hrad Hazmburk. K němu po vykochání vedou naše další kroky...
ŠPERKY PANÍ ULRIKY JSME TENTOKRÁTE NEVIDĚLI
...a to po červené turistické trase, která se po právu nazývá Zlatá stezka Zemí hradů. Z Košťálova jsme seběhli do městečka Třebenice. To proslulo zejména muzeem českého granátu umístěném v bývalém luteránském kostele. To už máme prozkoumané a tak jsme ho tentokráte vynechali, mimo jiné též proto, že je v zimě uzavřeno. Ale každému obdivovateli šperků a drahokamů tuto expozici vřele doporučuji navštívit. Třebenice jsme pojali jako občerstvovací zastávku k načerpání sil ku zteči Hazmburku, který je již na dohled. Nicméně k němu vede cesta dlouhá ještě šest kilometrů přes Lucký mlýn a vesnici Sedlec.
HAZMBURK - PO ČESKU ZAJÍCOV
Krajina kolem Hazmburku, to jsou hlavně pole a sady. Nic mimořádně atraktivního. Nicméně dopředu nás popoháněla vyzývavá silueta hradu na čedičové hoře, který, ač vstupné nepatří k nejlevnějším, patří mezi turisticky nejnavštěvovanější místa Českého středohoří. Kde jsou ty časy, kdy i tato zřícenina byla volně přístupná (povzdech). Na druhou stranu je vidět, že výtěžek ze vstupného je zde dobře využit k údržbě této středověké pevnosti, jejíž největší devizou je zpřístupnění tzv. Bílé věže coby rozhledny. Kdyby jen páni Zajícové z Hazmburku tenkrát věděli. Mimochodem, víte, že název hradu má původ od německého der Hase? Hazmburk by tedy čeští hrdobci měli Zaječím hradem nazývati :)
LEDNOVÁ LIBOCHOVICKÁ RASPUTICA
Poslední etapa naší cesty vedla stále po červené turistické značce k městu Libochovice. Což znamená, že jsme opustili oblast Českého Středohoří a vstoupili jsme na území Dolního Poohří, další to úspěšně se rozvíjející turistické destinace Ústeckého kraje. Pořídili jsme zkušenost, že když se zima nevydaří a polní cesty nezpevní mráz, je určitě lepší vydat se sem v příznivějším období. Libochovická rasputica nás trochu potrápila a začali jsme se bát, aby nás, coby bahňáky obecné, nevyhodili z vlaku. A tak jsme finále věnovali očistě a koberečky Libochovického zámku ponechali raději netknuté. Ve vlaku nás však čekalo příznivé přijetí (náš zákazník - náš bahňák) a tudíž jsme si z našeho dvacetikilometrového výletu odvezli převážně pozitivní dojmy.
REKAPITULACE PRO DALŠÍ VÝLETNÍKY:
Lovosice (vlakové nádraží) - modrá TZT - Vchynice - zelená TZT - Radostice - rozcestí pod Košťálovem - červená TZT - Třebenice - Lucký Mlýn - Sedlec - rozcestí pod Hazmburkem - Libochovice (vlak)
Délka výletu: 20 km
pozn.: TZT = turistická značená trasa
Dostupnost po značených trasách:
Po modré trase jsme zdolali úsek Lovosice - Vchynice.
Od Vchynic na hrad Košťálov vede zelená turistická trasa.
Z Košťálova přes Třebenice a hrad Hazmburk vede až do Libochovic červeně značená Zlatá stezka Zemí hradů.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
MILEŠOVKA - NEJVYŠŠÍ HORA ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍBUDE MOŽNÉ CHODIT VOLNĚ KRAJINOU?
CHATA NA LOVOŠI SLAVÍ 100 LET
ROZHLEDNA U ZÁMEČKU V LOVOSICÍCH
NÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘE
VÝLET LIBOCHOVICE - MŠENÉ LÁZNĚ
HORA ŘÍP - PRAMÁTI TURISTIKY
MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURK
NA HRÁDEK OLTÁŘÍK
JARNÍ PUTOVÁNÍ OKOLÍM LOVOŠE
KLUB ČESKÝCH TURISTŮ A ČTYŘI DESTINACE ÚSTECKÉHO KRAJE
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: