Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

AKTUALIZACE: 8.4.2025

Publikováno: 08.4.2025

Jinak zajímavé místo

Rubrika: Jinak zajímavé místo

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

ÚSTECKÉ POPRAVIŠTĚ

Naučná stezka Větruše – popraviště v Ústí n. L. je zrušena.

S Turistickým magazínem jsme už navštívili kdejaká zajímavá místa, ale na popravišti jsme ještě nebyli. Abychom tento nedostatek napravili, vypravili jsme se do Ústí nad Labem na Větruši, kde je jediné dochované popraviště v Ústeckém kraji. Samozřejmě se dnes už nejedná o místo, kde se vykonává hrdelní právo, nýbrž o turistickou zajímavost připomínající zašlé časy.

Popraviště v Ústí nad Labem.

Foto: Martin Zíka

Víceúčelové popraviště královského města Ústí nad Labem bylo postaveno tak, aby na něj bylo dobře vidět. Takže dnes je to jedna ze zajímavých vyhlídek v okolí Větruše.

Ústecké popraviště si můžete prohlédnout, pokud se od výletního zámečku Větruše (kam vás doveze lanovka z centra města) vypravíte po červeném místním značení. Je to necelého půl kilometru. Záhy uvidíte kruhový zděný objekt s velkým dřevěným křížem, který prý symbolizuje šibenici. Z informačního panelu se dozvíte zajímavé podrobnosti.

MULTIFUNKČNÍ POPRAVIŠTĚ

Popraviště v Ústí nad Labem bylo již v dobách středověku královským městem s hrdelním právem. Kolem roku 1574 bylo popraviště zbudováno na Soudném vrchu (dnes Větruše), a to na místě dobře viditelném přímo z města, aby zde vykonávané exekuce měly odstrašující účinek. Podle dobových pramenů byly tlející zbytky odsouzenců visící na šibenici či zapletené v kolech ponechávány na popravišti nějaký čas pro výstrahu těm, kdo by se chtěli vydat na cestu hříchu a zločinu.

Řečeno dnešní terminologií bylo popraviště na Větruši řešeno jako multifunkční. Sloužilo jak k věšení, tak k stínání hlav, lámání v kole a dokonce i k upalování. Na tomto místo bylo na onen svět násilně vypraveno asi dvacet odsouzenců. Zajímavostí je, že město Ústí nezaměstnávalo vlastního kata. Ten byl v případě potřeby povoláván z Litoměřic.

Na konci 18. století zbavil císař Josef II královská města hrdelního práva, čímž provozování městských popravišť ztratilo smysl. Zatímco jiná města svá popraviště zbourala, to ústecké nikomu nepřekáželo a bylo ponecháno svému osudu, čímž se zachovalo do dnešních dní. Ještě dlouho poté se tomuto místu říkávalo Soudný vrch a též vinice na úbočí byla zvána „Za popravou“.

NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE – POPRAVIŠTĚ UŽ NEEXISTUJE

Ještě donedávna vedla od Větruše k ústeckému popravišti naučná stezka, která pokračovala náletovým lesíkem až k podzemnímu muzeu civilní obrany na úpatí svahu. Kolem stezky jsou dosud patrné četné krátery způsobené bombardováním v dubnu roku 1945. Pěšina však byla dlouhodobě neudržovaná, zarostla náletovými dřevinami a ani muzeum na strategicky nevhodném místě neprosperovalo, takže bylo nakonec uzavřeno a naučná stezka postupně zanikla. K popravišti, které by si po letech taktéž zasloužilo trochu údržby, nyní vede místní značení od Větruše a zpět.

Fotografie k článku:

Popraviště v Ústí nad Labem. Rozcestník u popraviště v Ústí nad Labem. Popraviště - výhled na Ústí nad Labem. Dobová rytina popraviště. Panel naučné stezky Větruše - popraviště. Muzeum civilní obrany Ústí nad Labem. Jeden z panelů naučné stezky Větruše popraviště - Ústecké podzemí.

Dostupnost po značených trasách:

Od vyhlídkového zámečku Větruše (dnes hotel) vede k popravišti červené místní značení cca 500 m.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAINFOCENTRUM
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Jarní speciál Turistického magazínu: Nejrkrásnější turistické trasy Ústeckého kraje
120 let rozhledny Tanečnice
Ubytovna Hřebenovka Janov
Country festival Ronovské noty
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Pension Rosalka
Rozhledna Dymník
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Snídaně na Großer Zchirnstein
Lužický memoriál Karla Hofmana
Turistický festival TURFEST.CZ 2024 Novoroční výstupy 2025
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: