AKTUALIZACE: 9.4.2025
Publikováno: 09.4.2025

Rubrika: Jinak zajímavé místo
Region: Děčínsko • Destinace: České středohoří
TRACHYTOVÉ LOMY U VALKEŘIC
I tajuplné Verneřické středohoří má zajímavá místa.
Z turistického hlediska by se dalo Verneřické středohoří v jihovýchodní části CHKO České středohoří popsat slovy klasika jako „hic sunt leones“. Míněno jest: „zde jsou lvi“. Takto se totiž kdysi označovala neprobádaná místa na mapách. V případě výpravy našeho turistického klubu by se používalo spíše „hic sunt vaccae“, neboli zde jsou krávy. Přesto jsme našli odvahu se do těchto míst vypravit, abychom prozkoumali zatopené trachytové (znělcové) lomy.

Foto: Vladimír Velan
Jedno z jezírek zatopeného trachytového lomu u Valkeřic na Verneřicku v Českém Středohoří s výpravou turistů z Ústí nad Labem. Na koupání brzy z jara to zatím nevidíme.
Na vysvětlenou jen toliko, že když se podíváte do turistické mapy, uvidíte, že krajinou kolem Verneřic prochází jen minimum turistických tras. Značené stezky, které tudy dříve vedly, byly totiž zrušeny z důvodu záboru krajiny pastevní činností. Místní zemědělci si nepřejí, aby tudy turisté chodili. Výsledkem je, že právě Verneřicko je turisticky nejméně atraktivní lokalitou Ústeckého kraje.
S vědomím, že se vydáváme do divokého neprobádaného kraje, jsme se vybavili prostředky moderní navigace a vyrazili z Verneřic směrem na Valkeřice (viz mapka ve fotopříloze) přes osadu Sluková. Těsně před Blankarticemi jsme ze silnice uhnuli neznačenou cestou vpravo k vrchu příznačně pojmenovanému U Lomu. V jeho blízkém okolí je několik jezírek, která vznikla uměle lidskou činností.
ZATOPENÉ ZNĚLCOVÉ LOMY
Až do druhé světové války se zde těžil znělec neboli trachyt jakožto kvalitní stavební materiál. Ten se používal zejména při výstavbě pevných základů chalup a zemědělských stavení v okolí. Po válce s odsunem německého obyvatelstva se přestalo stavět a lomy ztratily svůj význam. Časem se zatopily vodou a dnes tu je soustava pěti malebných jezírek s piknikovištěm.
Po svačince a obhlídce lomů jsme pokračovali do Valkeřic a tady jsme se už dostali na modrou turistickou trasu směřující přes rozhlednu Kohout do civilizace, tedy do Benešova nad Ploučnicí. V cíli jsme měli v nohou 16 kilometrů. Cestou jsme potkali několik pěkných míst a bylo vidět, že místní obyvatelé se snaží svůj kraj zvelebovat. A tak nezbývá než dodat, že je škoda, že na Verneřicku je turistických tras jako šafránu.
CO JE TRACHYT?
Jedná se o výlevnou magmatickou horninu šedavé, nahnědlé nebo nazelenalé barvy, která je charakteristická právě pro České středohoří. Z mineralogického hlediska je tvořena převážně živcem. Těží se v lomech jako velké bloky, ze kterých se následně řežou desky. Používá se na výrobu odolných obkladů a dlažby. Trachytové obklady se staly v poslední době atraktivní v interiérech a často se využívají při opravách sakrálních staveb. Z trachytových bloků vznikají též sochařská díla, například v plzeňské ZOO si můžete pohladit trachytového krokodýla.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: