AKTUALIZACE: 7.4.2025
Publikováno: 07.4.2025

Rubrika: Naučná stezka
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
NEJHEZČÍ VÝLET V ÚSTÍ NAD LABEM
Po stopách páně Humboldta a mnoha dalších obdivovatelů labského údolí.
Když se řekne Ústí nad Labem, většinu lidí napadne spoustu jiných věcí, než je turistika. Nedávno jsem si prošel moc pěkné naučné stezky Větruše – Vrkoč a Pod Vysokým Ostrým (každá vede na opačné straně labského údolí). Viděl jsem tam tolik zajímavostí, že mám nutkavou potřebu trochu přispět k popularizaci turistiky našeho krajského města. Zároveň bych tím chtěl podpořit tradiční pochod Ústecká jarní padesátka, který se koná téměř šest desetiletí.

Foto: Martin Zíka
Friedrich Heinrich Alexander svobodný pán von Humboldt, slavný to cestovatel a přírodovědec žijící mezi lety 1769 až 1859, vás zve k příjemnému posezení na vyhlídce, která nese jeho jméno. České středohoří si osobně prošel kolem roku 1791.
Předně každému návštěvníkovi Ústí nad Labem doporučuji výlet začít v turistickém informačním středisku na Mírovém náměstí, asi tak pět minut pěšky od hlavního nádraží. Zde nasajete spoustu informací, co zajímavého město a jeho okolí nabízí a dá se tu pořídit i nějaký pěkný suvenýr (viz odkaz pod článkem).
NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE – VRKOČ (4.1 km)
K výchozímu bodu naučné stezky vedoucí po levém břehu labského údolí doporučuji použít lanovou dráhu z OC Forum na Větruši. Vyhnete se tak ne zrovna romantickému industriálu, kterým prochází žlutá turistická trasa. Pohledy z lanovky si můžete zpestřit návštěvou vyhlídkové terasy na Větruši, kterou vřele doporučuji.
O naučné stezce se podrobněji píše v jiném článku Turistického magazínu (též odkaz níže), takže si ho v případě zájmu prostudujte. Já jen doporučím zamířit Humboldtově vyhlídce, která je trochu mimo značené cesty. Nejlepší období pro podniknutí výletu je časně z jara, kdy výhledy na řeku ještě nezakrývá bujaré listí. Z trasy vedoucí lesnatým úbočím se můžete kochat pohledy na hrad Střekov nad Masarykovo zdymadlem. Dojdete až k největšímu vodopádu Českého středohoří, což je proslulý vodopád Vaňovský. Nedaleko něj je další vyhlídka (a také přírodní památka) - Vrkoč.
NA DRUHOU STRANU LABE PŘES ZDYMADLO (2.5 km)
Až se dostatečně pokocháte parádními scenériemi kolem Vrkoče, vraťte se buď k rozcestí nad Vaňovem a po žluté trase sejděte dolů k řece, nebo sejděte rovnou z Vrkoče po zelené trase. Pak se vydejte Čajkovského ulicí ke zdymadlu vstříc zážitku z kategorie technických památek. Ano, Masarakovo zdymadlo vybudované mezi lety 1923 a 1936 bylo vyhlášeno kulturní památkou. A co je nejlepší, vede přes něj zmíněná žlutá turistická trasa, takže si můžete celé monumentální vodní dílo prohlédnout pěkně zblízka a přitom pozorovat lodě proplouvající plavební komorou.
NAUČNÁ STEZKA POD VYSOKÝM OSTRÝM (7.6 km)
Druhá etapa výletu začíná pod hradem Střekovem. Ten samozřejmě můžete poctít svou návštěvou (otevřen od dubna) nebo si trochu odpočinout a občerstvit se v restauraci, ale to s vědomím, že vás čeká pořádný výstup až na 587 m n. m. Vysoký Ostrý. Takže to s knedlíky nepřehánějte.
Při nabírání výšky bedlivě pozorujte značení naučné stezky, abyste neminuli vyhlídku Karla Havlíčka a Miloslava Draxla, kteréžto jsou pojmenované po osobnostech místní turistiky. Držte se přitom naučné stezky a nikoli turistické trasy (občas vede jinudy). Třešničkou na dortu je vrcholová vyhlídka přímo na Vysokém Ostrém, odkud je možné kochati se panoramatem Českého středohoří.
Pak následuje sestup Průčelskou roklí pod Výřími skalami, kde prý čerpal inspiraci sám spisovatel Karel May, když tvořil příběh o Vinnetouovi. Ostatně, pokud byste se s tímto indiánským hrdinou chtěli potkat osobně, zajeďte si do Brné (kde naše výprava končí) v červnu, kdy se zde koná Indiánský den Karla Maye.
RESUME NEJHEZČÍHO VÝLETU V ÚSTÍ NAD LABEM
Takže shrnuto a podtrženo, za celý den celkem zdoláte cca 15 velmi poctivých kilometrů s převýšením minimálně půl kilometru. Dozvíte se spoustu věcí z informačních panelů obou naučných stezek, uvidíte památky přírodní, historické i technické, můžete navštívit restauraci v půli trasy a hlavně si užijete mnoho skvělých pohledů nejen do labského údolí a na město, ale i na vrcholy chráněné krajinné oblasti České středohoří. Co více si přát? Výlet možno příjemně zakončit v Brné v restauraci U Kapličky. Nedaleko je točna autobusů, odkud jezdí spoje zpět do centra Ústí nad Labem.
Dostupnost po značených trasách:

První část výletu vede v délce 4,1 km po naučné stezce Větruše - Vrkoč.

Mezi naučnými stezkami použijeme žlutou spojku cca 2,5 km vedoucí přes Masarykovo zdymadlo.

Druhá část výletu od Střekova do Brné je dlouhá 7,6 km s téměř půlkilometrovým převýšením.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ÚSTECKÉ POPRAVIŠTĚÚSTECKÁ JARNÍ 50
VYHLÍDKA MILOSLAVA DRAXLA
NAUČNÁ STEZKA POD VYSOKÝM OSTRÝM
HRAD STŘEKOV
VYHLÍDKA VYSOKÝ OSTRÝ
NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE – VRKOČ
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA V ÚSTÍ NAD LABEM
VÝLETNÍ ZÁMEČEK VĚTRUŠE
INDIÁNSKÝ DEN KARLA MAYE
VYHLÍDKA VRKOČ
VAŇOVSKÝ VODOPÁD
VYHLÍDKA VĚTRUŠE
TURISTIKA V ÚSTÍ NAD LABEM
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 08.04.2025
Škoda jen, že naše naučné stezky jsou často poškozené od vandalů. Ale trasa je to krásná a docela náročná. / Macková H. z Ústí n. L.