O ČEM PÍŠE:
RYTINA SOUTĚSKA
Hluboká rokle s potokem Rytina v pravém úbočí labského údolí nad Sebuzínem. |
Výskyt chráněných rostlin a živočichů. |
Kaskády potoka efektní po deštích. |
Výškové převýšení cca 350 m. |
Soutěskou vede modrá turistická trasa. |
Lokalita: Sebuzín |
Destinace: České středohoří. |
RYTINA SOUTĚSKA
Hluboká rokle s potokem Rytina v pravém úbočí labského údolí nad Sebuzínem. • Výskyt chráněných rostlin a živočichů. • Kaskády potoka efektní po deštích. • Výškové převýšení cca 350 m. • Soutěskou vede modrá turistická trasa. • Lokalita: Sebuzín • Destinace: České středohoří.
AKTUALIZACE: 12.8.2024
Publikováno: 24.6.2021
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
RYTINA SOUTĚSKA V LABSKÉM ÚDOLÍ
Soutěskou podél potoka na Čereniště a horu Varhošť v Českém středohoří
Labe je na své pouti Českým středohořím napájeno mnohými vodními toky různé velikosti. Podél některých vede i turistická stezka a tak jsem se vydal po jedné z nich soutěskou potoka Rytina, kudy vede modrá turistická značka ze Sebuzína, přes Babinské louky na Varhošť. Mým cílem byla rozhledna, která v roce 2023 oslavila padesát let své existence.
Foto: Aleš Háva
Jeden ze stupňů kaskády potoka Rytina, který teče hlubokým údolím z Čeřeniště do Sebuzína. Říká se mu Rytina soutěska.
Jednoho slunečného dne na konci května jsem se vydal vstříc jednomu z kouzelných cílů, a to krajinou poneprávu opuštěnou. Bylo třeba dorazit do Ústí a následně autobusem do Sebuzína. Vystoupil jsem na rozcestí, zamával Labi a po cestě vyskládané betonovými panely jsem se jal překonávat první výškové metry směřující do Českého Středohoří.
RYTINA SOUTĚSKA JE NEJHEZČÍ NA JAŘE
Stopy civilizace se záhy vytratily a mou maličkost zcela pohltila příroda. Obklopila mne všeobjímající bujará zeleň a společnost mi dělal zurčící potok Rytina tekoucí od Čereniště. Tentýž potok dal název rokli, která se hluboce zařízla do pravého úbočí hlubokého labského údolí - Rytina soutěska. Její vrcholovou partii mám nejraději, vodní tok tam vytváří něco na způsob lužního lesa.
POSÍLEN ŽIVOU VODOU VZHŮRU K VARHOŠTI
Dorazil jsem až k tzv. Pepově studánce v Čeřeništi, posilnil jsem se před závěrečným výstupem, opláchl se a napil. Po pravé i levé straně cesty se rozkládají se pastviny, na nich pasoucí se ovce, krávy, koně. Po lidském hemžení ani stopy. Ten výlet jsem uskutečnil všedního dne, takže ani cestou na Varhošť nepotkal jsem lidského jedince.
VĚTRNÁ HŮRKA VARHOŠŤ
Na Varhošti foukalo jako na vídrholci, ale výhled do kaňonu Labe je tady jeden z nejzajímavějších. Pokud mne paměť neklame, někde jsem dočetl, že je odsud Labe vidět sedmkrát, ani tentokrát jsem to nepočítal. Vůbec se nedivím, že na tomto kopci původní dřevěná rozhledna nevydržela a musela tu být postavena rozhledna železná, která mnohem lépe odolává náporům větru a rozmarům počasí.
ZPĚT Z VARHOŠTĚ KOLEM KRKAVČÍ SKÁLY
Řádně vyfoukaný a dost možná podchlazený, sestupoval jsem po žluté a následně zelené, tentokrát minul Krkavčí sály a ohřál se na provozní teplotu až v přívětivém a sluncem zalitém údolí Labe. Výlet stejnou cestou doporučuji i vám, nejkrásnější je ho podniknout buď z jara, kdy je v rozpuku svěží zeleň, nebo naopak na podzim, kdy příroda Rytiny soutěsky vesele září všemi barvami, což ale trvá jen chvilku.
Dostupnost po značených trasách:
Ze Sebuzína vede údolím potoka Rytina modrá turistická trasa do Čeřeniště dále pokračující až do Ústí nad Labem.
Z Čeřeniště na Varhošť vede žlutá turistická trasa, která pak pokračuje dolů kolem Krkavčí skály k silnici do Sebuzína.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 28.10.2022
Vida, tak tudy jsem na Varhošť ještě nešel, což bych měl v dohledné době napravit :) MZ