AKTUALIZACE: 11.1.2024
Publikováno: 30.1.2022
Rubrika: Retrospektiva / Přírodní zajímavost
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
JAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (1) - BERTINO ÚDOLÍ
VZPOMÍNKA NA ROK 2012
Před 10 lety v úterý 31. ledna, oproti letošnímu roku, slibovala dlouhodobá předpověď silné mrazy, a tak jsem si předsevzal vyfotografovat všechny vodopády na území Ústí nad Labem. A že jich je! Tušíte kolik? Nebudu vás napínat, je jich celkem 12. Osm vodopádů je na levé straně Labe a zbývající čtyři na pravé.
Foto: Karel Punčochář
Naši cestu po ústeckých vodopádech začneme tak trochu netypicky. První zastavení nebude u největšího z ústeckých vodopádů, nebude dokonce ani u vodopádu přírodního. Započneme ji téměř v samotném centru města.
KDE SE VODOPÁDY NACHÁZÍ
Vodopády, respektive ledopády, jsem si rozdělil na 6 krátkých výletů od 5 do 12 kilometrů. Nejbližší máme ten v Bertině údolí a nejvzdálenější od centra města je vodopád v rokli Kamenného potoka v Mojžíři. Nejtěžší přístup, spíše ale výstup, je k Výřímu vodopádu u Výřích skal v Průčelské rokli nad Brnou, ke kterému se dostanete až po překonání strmého suťového pole. Každý má své neopakovatelné kouzlo, ale přesto se mi nejvíce líbil Budovský a Vaňovský vodopád, které obklopují úžasné skalní amfiteátry. A které že jsou ty zbývající? Vodopád na Blanském potoce nad Mojžířem, na Pekelském potoce v Krásném Březně, Dobětický v rokli mezi Krásným Březnem a Doběticemi, další jsou pod Hostovicemi a nad Čertovým mlýnem pod Podlešínem. Na druhém břehu Labe to je Průčelský vodopád v Průčelské rokli nad Brnou a poslední je v Olšinkách, který je téměř nepřístupný, protože přiléhá k soukromému pozemku. K tomu jsem se přiblížil zamrzlým korytem potoka, ale zběsilý štěkot hlídajícího psa mi nedovolil udělat více jak pár rychlých snímků.
VÝLET PRVNÍ – VODOPÁD V BERTINĚ ÚDOLÍ
Jediný umělý vodopád v Ústí nad Labem se nachází v Bertině údolí nedaleko samotného centra metropole Ústeckého kraje.
Údolí bylo pojmenováno po Bertě Schaffnerové, manželce někdejšího ředitele Spolku pro chemickou a hutní výrobu, která je koncem 19. století nechala na své náklady upravit a zpřístupnit veřejnosti. Procházka romantickým údolím pod klenbou vysokých stromů podél potoka je dlouhá přibližně 700 metrů. Potok je v horní části přerušen umělým vodopádem, u kterého v minulosti stál dřevěný altánek. Monumentálnost stromové klenby, strmé sprašové svahy a zajímavé přírodní scenérie navozují pocit idyly během každé roční doby a výrazně kontrastují s povědomím, že se nacházíte v centru města v sousedství důležité dopravní komunikace.
Cesta k vodopádu od zastávek MHD na Mírovém náměstí je dlouhá necelé dva kilometry a dá se pohodlnou chůzí zvládnout za půl hodiny. Projdete Hrnčířskou ulicí až ke křižovatce na Předmostí, ze které odbočíte vlevo do Důlců a po žluté turistické značce dojdete až k vodopádu. K němu je možné se dostat i z druhé strany od Stříbrníků ze zastávky MHD V Rokli a stejnojmennou uličkou sejít dolů do Bertina údolí. Pokud přijedete do Ústí nad Labem vlakem, najdete přímo před nádražím žluté turistické značení, které vás již navede směrem k vodopádu.
POKRAČOVÁNÍ V DALŠÍM ČLÁNKU
Související články:
JAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (6) - VAŇOVSKÝ VODOPÁDJAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (4) - VLČÍ ROKLE
JAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (5) - PRŮČELSKÁ ROKLE
JAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (3) - KAMENNÝ POTOK V MOJŽÍŘI
JAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (2) - PEKELSKÝ VODOPÁD
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: