Publikováno: 18.5.2022
Rubrika: Flóra (rostlinstvo)
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
VÝHLEDY A MAŘINKA VONNÁ
Pří výletu nad údolím Labe pozorujte i bylinky při cestě
K dalšímu příspěvku do sbírky článků o turisticky zajímavých rostlinkách mne navedla výprava z Vaňova do Ústí nad Labem po naučné stezce Větruše - Vrkoč, při které jsem narazil na bohatý výskyt lesního plevele, který však ve skutečnosti není ani tak plevelem, jako spíše zajímavou léčivou rostlinou s názvem mařinka vonná. Abychom na dary přírodní lékárny nezapomněli, pojďme si o ní něco říci.
Foto: Martin Zíka
Při jarním výletě za mařinkou se můžete potěšit třeba takovýmto výhledem z Vrkoče nad Vaňovem. Popatříte zdymadlo tatíčka Masaryka, hrad Střekov i proslulou Mariánskou skálu.
Mařinka vonná (Asperula odorata) je dosti hojná v listnatých lesích, zejména v bučinách, což je právě případ labského údolí. Poznáte ji bezpečně podle kopinatých listů rozvíjejících se po patrech do kruhového vějíře a drobných bílých kvítků rozkvétajících od května do června. Její podrobný popis najdete ve všech kvalitních atlasech léčivých rostlin. Ty říkají, že se ke sběru používá hlavně jarní nať.
MAŘINKU POUŽÍVALI I STŘEKOVŠTÍ FELČAŘI
Není bez zajímavosti, že sušená mařinka vonná se ve středověku hojně používala do vykuřovacích směsí, k léčení zažívacích neduhů i jako posilující prostředek. Máčením čerstvé mařinkové natě ve sladkém bílém víně se připravovalo májové víno, kterému již od 9. století holdovali mniši benedyktýnského řádu a dodnes je velmi oblíbené v oblasti Porýní a kolem Vídně. Mařinka se též používala k ovonění některých druhů kuřlavého a šňupacího tabáku nebo do bylinných koupelí.
DO ČAJE PŘIDÁVEJTE OPATRNĚ
Používání mařinky vonné k léčebným účelům je však možné doporučit jen se znalostí a respektem. Jak to už u většiny léčivek bývá, jejich nadužívání může i uškodit. V lidovém léčitelství se nálev z mařinky užívá při chorobách jater, zažívacích potížích, předmenstruačních migrénách, umí též uklidnit nervy a pomáhá při nespavosti. Nicméně při předávkování se dostavují bolesti hlavy a závratě.
TROCHU NAUKY
Pokud vás mařinka u turistických cest zaujala, můžete si o ní více načíst v herbářích, z nichž se lze například dozvědět, že farmakologicky účinnou látkou získávanou z mařinky vonné je aromatický kumarin, což je lakton kyseliny kumarinové vznikající při sušení z glykosidu melilotosidu působením enzymu glykosidázy. Účinný je i glykosid asperulin podobný aukubinu, organické kyseliny, antrachinony a naftalínové deriváty... No uznejte, že to byste od takové nenápadné lesní květinky nečekali!
Dostupnost po značených trasách:
Z Vaňova vede přes Vrkoč, Vaňovský vodopád a Humboldtovu vyhlídku na Větruši příjemná zelená turistická trasa, která má statut naučné stezky.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: