O ČEM PÍŠE:
HRAD KOŠŤÁLOV
Zbytky hradu ze 14. století |
Vrch Košťál - 481 m n. m. |
Vynikající vyhlídka |
Přírodní památka Košťálov |
Zlatá stezka Zemí hradů |
Lokalita: Třebenice (muzeum Českého granátu) |
Švestková dráha |
Destinace: České středohoří |
HRAD KOŠŤÁLOV
Zbytky hradu ze 14. století • Vrch Košťál - 481 m n. m. • Vynikající vyhlídka • Přírodní památka Košťálov • Zlatá stezka Zemí hradů • Lokalita: Třebenice (muzeum Českého granátu) • Švestková dráha • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 8.9.2024
Publikováno: 01.2.2023
Rubrika: Hrad - zřícenina
Region: Lovosicko • Destinace: České středohoří
HRAD KOŠŤÁLOV ODOLAL I KALICHU
Z vrcholu hory Košťál je mimořádný výhled na České středohoří i Dolní Poohří
Právě proto si toto místo vybral v době středověku, zřejmě ve 14. století, dosud neznámý stavitel k vybudování pevného hradu, na němž si vylámali zuby i obávaní vyznavači kalicha - husité. Dnes na vrcholu 481 m n. m. vysokého Košťálu zůstaly jen zbytky hradního paláce, nicméně i tak z dálky velmi dobře patrné. Zřícenina hradu Košťálov vypínající se hrdě nad městečkem Třebenice zaslouženě patří mezi nejzajímavější zastávky na Zlaté stezce zemí hradů.
Foto: Martin Zíka
Téměř na úpatí hory Košťál, na které se skví zbytky hradu Košťálov, doveze výletníky Švestková dráha. Vystupuje se na zastávce Třebenice - město.
Výstup na Hrad Košťálov je nejsnazší právě z Třebenic. Z náměstí i od vlakové zastávky k němu vede červená turistická trasa, na kterou přímo pod hradem navazují další značené stezky rozbíhající se do různých směrů malebnou krajinou. Ta má až pohádkový charakter zejména v době babího léta, kdy hýří barvami. Bez zaváhání bych si troufl říci, že z Košťálova jsou nejlepší výhledy na celou západní část středohoří. Krásně je vidět Milešovka s Kletečnou, Lovoš, Solanská i Lipská hora a všechny vrcholky kolem Rané u Loun. Do široka se jižním směrem otevírá rovinatá krajina Poohří a Polabí, z níž výrazně vystupuje Hazmburk i hora Říp.
KTERAK ALEŠ NA KOŠŤÁLOVĚ O BOTY I HRAD PŘIŠEL
Je škoda, že z hradu dodnes zbylo tak málo. Ba i jeho historie je zahalena tajemstvím. Začíná se o něm psát teprve v kronice Beneše z Veitmile, a to v souvislosti s podivuhodnou příhodou. Psal se rok 1372, kdy během bouře udeřil do hlavní hradní věže blesk, který sjel do velké síně a upálil purkrabímu Alešovi ze Slavětína a jeho ženě špice střevíců. Možná to bylo boží znamení, které Aleše pohnulo k tomu, aby hrad prodal Zajícům z Hazmburka. Ti byli na nějaké ty hromy a blesky dozajista zvyklí. Tak se stalo, že Zajícové se dívali z Hazmburka na svůj Košťálov, a naopak z Košťálova na svůj Hazmburk, čímžto se stali na nějakou dobu pány nad širým okolním krajem.
HUSITI TO NEDALI, TO AŽ ČAS KOŠŤÁLOV ROZHLODAL
V době Husitských válek se Zajícové soustředili na obranu Hazmburku a hrad Košťálov prodali spřátelenému rodu Kaplířů ze Sulevic. Oba rody prý patřily k nejvýraznějším odpůrcům kalicha v severních Čechách. O tom, že Košťálov byl dobrý kup, svědčí fakt, že husité se pokusili hrad obléhat a dobít roku 1422, leč neúspěšně. Kališníkům pevné hradby Košťálova odolaly, nicméně neodolaly pozdější touze panstva po pohodlnějším životě na zámcích. V průběhu 16. století chladné a větrům vystavené kamenné sídlo přestalo vyhovovat životnímu stylu renesanční šlechty. Proto byl hrad Košťálov opuštěn, postupně zpustl a jeho hradby se rozpadly či byly rozebrány jako stavební materiál.
ROMANTIK NA KOŠŤÁLOV MUSÍ!
Uběhla další staletí, až přišla doba romantických malířů a básníků, kteří začali obrazem i slovem pět ódy na přenádherné pohledy z hory Košťál. Samozřejmě neopomenuli zmínit poslední důkazy umu středověkých stavitelů sveřepě se držící na vrcholu. Ty zajímavé zprávy samozřejmě začaly lákat první výletníky a turisty. Bylo jen otázkou času, kdy zřícenina hradu Košťálov přiláká členy Klubu českých turistů, aby sem vyznačili turistickou trasu. Tím se na tato místa opět vrátil čilý život, který zejména v letních měsících podporuje Švestková dráha přivážející výletníky od Mostu či Lovosic. Co k tomu dodat? Nechte se svézt také. Určitě nebudete litovat.
VÝLET NA KOŠŤÁLOV
Jeden z možných výletů, který mohu vřele doporučit je cca patnáctikilometrová trasa z Třebenic do Milešova. Ze zastávky Třebenice Město se vydáte po červené značce k rozcestí Košťálov. Na hrad vede krátká odbočka. Pak pokračujte po žluté stezce do obce Boreč, z níž se necháte vyvést zelenou spojkou k naučné stezce Boreč. Je to velmi zajímavé místo. Tato znělcová hora je totiž protkána soustavou vnitřních puklin, které způsobují, že v tuhé zimě se z vrcholu kouří. Poté sejdete do Režného Újezdu a po žluté trase dojdete k rozcestí Struženka odkud vede modrá trasa na hrádek Ostrý (taktéž krásné vyhlídkové místo). Z hrádku pak sejdete k rozcestí Kocourov a po červené trase (opět se napojíte na Zlatou stezku zemí hradů) dojdete po chvilce do Milešova, odkud jezdí autobusy do Lovosic... ...a nebo můžete zkusit zdolat posvátnou Milešovku.
Dostupnost po značených trasách:
Na hrad Košťálov vede červená odbočka ze Zlaté stezky Zemí hradů. Ta prochází v délce 89 km nejzajímavějšími pasážemi Českého středohoří.
Od Košťálova vede zelená trasa do Vchynic (nábližka k Lovosicím).
Žlutá trasa od Košťálova vede na Boreč a na Lovoš.
Přes rozcestí Košťálov je vedena cyklotrasa č. 25 (v tomto úseku z Mostu do Malých Žernosek).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
VÝLET NA HRAD OSTRÝMILEŠOVKA - NEJVYŠŠÍ HORA ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
NA HRÁDEK OLTÁŘÍK
HORA LOVOŠ
VRCH BOREČ A HRAD KOŠŤÁLOV
MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURK
LIPSKÁ HORA
JARO V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: