O ČEM PÍŠE:
NEJHEZČÍ TURISTICKÁ TRASA ÚSTECKÉHO KRAJE
Žlutá z Radejčína na Střekov |
Rozhledna Radejčín |
Vyhlídka Jaroslava Srby |
Výšina královny Vilemíny |
Doerellova vyhlídka |
Dubičský kostelík |
Moravanský vodopád |
Vyhlídka Skalky |
Vaňovská skála |
Vaňovský vodopád |
Masarykova zdymadla |
Hrad Střekov |
Destinace: České středohoří |
NEJHEZČÍ TURISTICKÁ TRASA ÚSTECKÉHO KRAJE
Žlutá z Radejčína na Střekov • Rozhledna Radejčín • Vyhlídka Jaroslava Srby • Výšina královny Vilemíny • Doerellova vyhlídka • Dubičský kostelík • Moravanský vodopád • Vyhlídka Skalky • Vaňovská skála • Vaňovský vodopád • Masarykova zdymadla • Hrad Střekov • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 21.10.2024
Publikováno: 18.4.2023
Rubrika: Značkaři / Turistická trasa
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
Z RADEJČÍNA NA STŘEKOV V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ
Seriál: Nejhezčí turistické trasy Ústeckého kraje - díl 1.
Tímto článkem začínáme seriál o deseti nejzajímavějších značených turistických trasách v Ústeckém kraji podle ověřených tipů od členů Klubu českých turistů. Jako první prozkoumáme žlutou trasu začínající v Litochovicích, která vede po levém břehu řeky Labe přes rozhlednu Radejčín k hradu Střekovu v Ústí nad Labem. Bez okolků by této stezce vedoucí převážně lesními pěšinami bylo možné udělit přídomek „vyhlídková“.
Foto: Martin Zíka
Rozhledna Radejčín s vrcholem hory Kletečná v Českém středohoří.
Přestože se podle turistických pravidel žlutou značkou vyznačují méně významné úseky, zpravidla spojky, v tomto případě jde o výjimku potvrzující pravidlo. V oblasti Českého středohoří je to jedna k nejkrásnějších stezek, charakteristická několika skvělými vyhlídkami do hlubokého údolí řeky Labe. Méně zajímavý úsek z Litochovic do Radejčína vedoucí kolem lomu nad Prackovicemi (pod vrchem Kubačka), kde rozsáhlý sesuv půdy přerušil železniční trať z Lovosic do Teplic (provoz by měl být obnoven v roce 2026), proběhneme letmo. Výchozím místem doporučené trasy je železniční stanice Radejčín, kde nyní končí vlaky přijíždějící od Teplic a z druhé strany autobusy náhradní dopravy z Lovosic. Právě odtud je to po žluté značce k cílovému hradu Střekovu 16 kilometrů, takže trasa vydá na příjemný celodenní výlet.
ROZHLEDNA RADEJČÍN
První zajímavá zastávka na žluté trase je rozhledna Radejčín. Ta byla postavena v roce 2010 jako věž pro mobilního operátora a zároveň jako volně přístupná rozhledna. Z ní jsou vidět okolní vrcholy Českého středohoří, část hřebene Krušných hor a za dobré viditelnosti též památná hora Říp. Nejzajímavější je pohled k hoře Varhošť, kde taktéž stojí rozhledna (ta v roce 2023 oslaví padesát let své existence).
VYHLÍDKA JAROSLAVA SRBY
Přibližně půl kilometru za rozhlednou Radejčín upozorňuje cedulka na stromě na vyhlídku Jaroslava Srby. Otevírá se z ní skvělý panoramatický pohled na řeku Labe přitékající líně od kaňonu Porta Bohemica. Klidný charakter toku je zapříčiněn Masarykovými zdymadly, které zde vytvořily říční jezero. Jaroslav Srba byl významný propagátor a organizátor turistiky, který přispěl k založení několika turistických oddílů. Stal se jedním z prvních tří Mistrů sportu turistiky. Věnoval se aktivně vodní turistice a podílel se na vytvoření prvních turistických průvodců po Krušných horách a Českém středohoří.
VÝŠINA KRÁLOVNY VILEMÍNY
O sto metrů dál je za houštím dobře skryta neméně skvělá vyhlídka nesoucí jméno Výšina královny Vilemíny. Důvod pojmenování tohoto místa po nizozemské královně odhaluje pamětní cedulka instalovaná na stromě. Na místo vás nejlépe dovede navigace v mapové aplikaci. Turističtí znalci tvrdí, že je odtud nejlepší výhled na Portu Bohemicu s částí Polabské nížiny v pozadí.
DOERELLOVA VYHLÍDKA
Asi půlkilometrová odbočka z hlavní žluté trasy vede na vyhlídku s pomníčkem připomínajícím památku romantického malíře Ernsta Gustava Doerella. Ten se v polovině devatenáctého století věnoval krajinomalbě inspirované právě Českým středohořím. I na tomto místě prý stával se svým malířským stojanem, a proto zde Klub českých turistů ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem a obcí Řehlovice instaloval v roce 2017 malou mohylu s lavičkou.
DUBIČSKÝ KOSTELÍK
Vyhlídka pod dubičským kostelíkem svaté Barbory patří nepochybně mezi nejznámější a nejvíce navštěvované vyhlídky na Labské údolí. Je to jedno z mála míst, kam se dá pohodlně přiblížit autem, rozhlédnout se a případně posedět v příjemné hospůdce u Becků. Široká zákruta řeky Labe obtékající zde vrch Deblík láká k pozorování života kolem řeky, třeba u přístaviště výletních lodí v Církvicích.
ODBOČKA K MORAVANSKÉMU VODOPÁDU
Žlutá trasa pokračuje dál do Moravan, ale na tomto místě nelze výletníkům zatajit lákavou možnost vydat se z Dubiček kousek po zelené značce k další skvělé vyhlídce Mlynářův kámen, na níž vedou i jištěné trasy - ferraty. Pokus si s sebou vezmete jistící sety, můžete vyzkoušet. Místní modré značení ještě láká k návštěvě kaskád Moravanského vodopádu, nad nímž je možnost se opět vrátit k naší žluté trase.
VYHLÍDKA SKALKY
Následuje vydatnější stoupání k vyhlídce Skalky nad Dolními Zálezly, o které znalci tvrdí, že nabízí ty úplně nejlepší pohledy na scenérii Českého středohoří kolem klikatící se řeky Labe. Faktem je, že mnozí fotografové zachytili z tohoto místa panorama se zákrutami lesknoucí se vodní hladiny už nesčíslněkrát. Sledovat odtud proměny krajiny v různých ročních obdobích je pokaždé hlubokým zážitkem.
VYHLÍDKA VAŇOVSKÁ SKÁLA
Když už je řeč o nejlepších vyhlídkách, opravdu neznám úchvatnější pohled na město Ústí nad Labem, než z Vaňovcké skály. K ní sice pohříchu nevede oficiální turistická trasa, jen zhruba 300 metrů dlouhá neznačená odbočka ze žluté kolem lesa, ale každý, kdo jde kolem, by se tu měl zastavit. Pohled do labského údolí je „vyšperkován“ Masarykovými zdymadly a hradem Střekovem, za nímž se v dáli klube Mariánská skála a nad ní dobětické sídliště pod Erbenovou vyhlídkou...
VAŇOVSKÉ VODOPÁDY
Pak už žlutá trasa vede vrcholovou partií Labského údolí k obci Podlešín, kde pramení Podlešínský potok. Ten proslul tím, že vytvořil (a stále vytváří) slavný Vaňovský vodopád. Ony jsou ty vodopády vlastně dva, ale turistickým návštěvníkům je pohodlně přístupný jen ten větší, ke kterému se dostaneme, když si z rozcestí Nad Vaňovem na chvilku odskočíme po zelené pár set metrů vpravo. Určitě to stojí za to, protože se tak můžeme obdivovat nejvyšší vodopád v Českém středohoří.
VYHLÍDKA VRKOČ
A když už se ocitneme pod Vaňovským vodopádem, vyplatí se dojít po zelené ještě kousíček dál ke skalní vyhlídce Vrkoč. I ta je mimořádná. Kromě bezvadného pohledu k našemu cíli, kterým je hrad Střekov, se můžeme seznámit s mimořádně tvarovanými čedičovými sloupky. Ty na Vrkoči nejsou rovné, jak bývá zvykem, ale podivuhodně tvarované a členité. To byl také důvod, proč skála Vrkoč byla vyhlášena národní přírodní památkou.
MASARYKOVA ZDYMADLA
Z Vrkoče se vrátíme na žlutou trasu prudce klesající téměř až k hladině řeky Labe, kterou překonáme díky lávce vedoucí přes Masarykova zdymadla, což skýtá zážitek zase z jiného soudku. Můžeme si opravdu detailně prohlédnout toto velkolepé technické dílo (kulturní technickou památku) postavené v době První republiky (1924 - 1936). Jak už bylo řečeno, to na řece Labi vytvořilo jezero dlouhé přes devatenáct kilometrů a umožnilo tak výrazně zlepšit podmínky pro lodní (i tu turistickou)dopravu! Zajímavostí pro zvídavé turisty je rybí přechod s prosklenou „rybí“ pozorovatelnou.
HRAD STŘEKOV
Nyní už jen zbývá nechat se dovést žlutou značkou do menšího kopečka k turistickému rozcestí přímo pod vstupní bránou na hrad Střekov. Zda využijete na závěr možnosti prohlídky gotického hradu ze 14. století, který nechal vybudovat Jan Lucemburský, to už je jen na vás.
Tím pádem máme první nejhezčí turistickou trasu Ústeckého kraje virtuálně za sebou a po krátkém odpočinutí, se při šálku dobré kávy můžeme směle vydat na další, což je výprava do nejzápadnější lokality. Nebo víte co? Hupsněte nejdříve do pořádných turistických bot a projděte si právě doporučenou žlutou z Radejšína na Střekov, ať uděláte také něco pro své zdraví. Tu cestu pro vás vyšlapali a kvalitně vyznačili členové Klubu českých turistů!
Dostupnost po značených trasách:
První z deseti nominovaných tras ucházejících se o titul „Nejhezčí turistická trasa Ústeckého kraje“ je žlutá od železniční stanice Radejčín na hrad Štřekov.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ÚSTECKÁ JARNÍ 50SERIÁL: KAM NA VÝLET V ÚSTECKÉM KRAJI?
DOERELLOVA VYHLÍDKA
VYHLÍDKA VRKOČ
ROZHLEDNA RADEJČÍN
NOVÉ ÚSTECKÉ VYHLÍDKY
Z KOŠTOVA PŘES LABSKÉ VYHLÍDKY DO VAŇOVA
PORTA BOHEMICA - BRÁNA ČECH
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA V ÚSTÍ NAD LABEM
HRAD STŘEKOV
VAŇOVSKÝ VODOPÁD
NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE – VRKOČ
TATÍ, CO JE TO ŽLUTÝ!
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: