O ČEM PÍŠE:
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA
Druhá toho jména v Ústeckém kraji |
Zřízena z podnětu Klubu českých turistů |
Výhled na labské údolí a hrad Střekov |
Naučná stezka Větruše - Vrkoč |
Pánevní cyklotrasa |
Lanovka na Větruši |
Lokalita: Ústí nad Labem |
Destinace: České středohoří |
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA
Druhá toho jména v Ústeckém kraji • Zřízena z podnětu Klubu českých turistů • Výhled na labské údolí a hrad Střekov • Naučná stezka Větruše - Vrkoč • Pánevní cyklotrasa • Lanovka na Větruši • Lokalita: Ústí nad Labem • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 27.8.2024
Publikováno: 27.2.2023
Rubrika: Retrospektiva / Rozhledna - vyhlídka
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA V ÚSTÍ NAD LABEM
Jedna z mnoha vyhlídek na Labe, ale přesto unikátní.
Friedrich Heinrich Alexander svobodný pán von Humboldt byl německý přírodovědec světového významu. Jeho výzkumné cesty vedly přes Evropu až do Střední Ameriky a Jižní Ameriky, jakož i do Střední Asie. A co takhle do našich končin? Prokazatelně navštívil několikrát lázně Teplice a při svých toulkách mohl zavítat nejenom na Bukovou horu, kde je po něm pojmenována známá vyhlídka, ale i do Ústí. Staré německé turistické mapy totiž zmiňují jeho jméno v souvislosti s pojmenováním vyhlídky nad Větruší.
Foto: Karel Punčochář
Humboldtova vyhlídka nad ústeckou dominantou Větruší láká k návštěvě nejenom Ústečany...
JAK VZNIKLA HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA
V minulosti zde stála při cestě vedoucí dolů k Labi jednoduchá lavice s omezeným výhledem, na které se poznamenal zub času. Pár nadšenců z Klubu českých turistů a 1. stolní společnosti U Vlastence vyslyšelo výzvu k podávání návrhů projektů v rámci participativního rozpočtu Města Ústí nad Labem „Ústečané společně“ a se svým návrhem na úpravu vyhlídkového místa uspělo v soutěži několika desítek jiných návrhů. Cílem realizace bylo odstranit náletové dřeviny bránící ve výhledu do labského údolí s dominantou hradu Střekova a upravit terén pro usazení lavičky.
Lavičku navrhnul a zhotovil Ivo Švejnoha z Kytlic. Jedná se o masivní posezení se zastíněním, na lavici je upevněna sedící dřevěná socha Alexandra von Humboldta a v opěradle je vyřezané pojmenování „Humboldtova vyhlídka“. Vyhlídka byla slavnostně předána veřejnosti v loňském roce a od té doby ji navštívily stovky nadšených návštěvníků, o čemž vypovídá nespočet fotografií umístěných na webových stránkách mnoha cestovních agentur.
CESTA Z MĚSTA NA HUMBOLDTOVU VYHLÍDKU
Od ústeckého hlavního nádraží nás povede nejdříve žlutá turistická značka k zámečku Větruše. Je to sice „trochu“ do kopce, ale výsledný dojem stojí za to. Výhled z terasy u zámečku na dole pulzující město rozložené po obou březích Labe s jeho dramaticky členitým okolím je přímo dechberoucí. Podíváme-li se po toku Labe směrem k Děčínu, spatříme na obzoru za dobré viditelnosti i Bukovou horu s televizním vysílačem, kde se také nachází již zmíněná vyhlídka. Další krátké stoupání od rozcestníku vede po zelené a červené značce okolo pomníku zakladatele zámečku Karla Eichlera směrem k Soudnému vrchu. Po výstupu dojdeme na Solní stezku s informačním panelem, odkud nás směrovka navede na neznačenou pěšinu k vyhlídce.
VÝLETY V OKOLÍ HUMBOLDTOVY VYHLÍDKY
Po odpočinku a potěšení z výhledu do nádherného labského údolí s Masarykovým zdymadlem, hradem Střekovem a hradbou kopců Českého středohoří obklopujících obě strany Labe, se můžeme vydat na několik zajímavých míst v okolí vyhlídky. Je možné se vrátit zpět do areálu zámečku, navštívit zrcadlové a přírodní bludiště, vystoupat na vyhlídkovou věž, nebo se podívat k popravišti, ze kterého se odsouzencům naskytl sice poslední, ale zato jedinečný pohled na město a jeho okolí a vrátit se dolů do centra lanovkou. Zdatnější výletníci se můžou vydat třeba po zeleně značené stezce s mnoha okouzlujícími výhledy k Vaňovskému vodopádu, vyhlídce na Vrkoči a výlet zakončit dole u Labe ve Vaňově, případně přejít po zdymadle přes Labe, a podstoupit poslední výšlap na hrad Střekov.
V každém případě to budou nezapomenutelné zážitky, které ve Vás vyvolají touhu se sem opět vrátit. Sem, na Humboldtovu vyhlídku.
Dostupnost po značených trasách:
Kolem Humboldtovo vyhlídky prochází červená turistická trasa. Odbočku k vyhlídce si musíte pohlídat, je vyznačena směrovkou.
Z Větruše vede kolem Humboldtovo vyhlídky také zelená turistická trasa k přístavišti výletních lodí ve Vaňově.
Humboldtova vyhlídka je příjemnou zastávkou na naučné stezce Větruše - Vrkoč. Po ní se dostanete k Vaňovskému vodopádu, který je považován za nejvyšší v Českém středohoří.
K Humboldtově vyhlídce se můžete vydat i na kole po cyklotrase č. 3090 (z Ústí do Zálezel) nebo po nové Pánevní cyklotrase č. 66.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
TURISTIKA V ÚSTÍ NAD LABEMVYHLÍDKA VRKOČ
VYHLÍDKA FRANTIŠKA MÁLKA
VYHLÍDKA VĚTRUŠE
NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE – VRKOČ
VAŇOVSKÝ VODOPÁD
KOZÍ VRCH
RYTINA SOUTĚSKA V LABSKÉM ÚDOLÍ
VÝLETNÍ ZÁMEČEK VĚTRUŠE
ERBENOVA VYHLÍDKA
HRAD STŘEKOV
DOERELLOVA VYHLÍDKA
JAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (6) - VAŇOVSKÝ VODOPÁD
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 28.02.2023
Možná by stálo za to zapátrat v archivech, protože když píšete " Staré německé turistické mapy totiž zmiňují jeho jméno v souvislosti s pojmenováním vyhlídky nad Větruší.", podotýkám, že staré německé mapy zmiňují též poblíž této vyhlídky i objekt (snad chatu) "Humboltbaude" a možná i zmínit, že k Humboldtově vyhlídce byla zbudována přímá cesta ..... je zmíněna např. zde >>> https://de8.cz/D8/turistika/humboldtova-vyhlidka.htm Alb Albrecht / Turistika v širším okol