O ČEM PÍŠE:
VAŇOVSKÝ VODOPÁD
Přírodní památka na Podlešínském potoce |
Dva vodopády nad sebou 12 + 8 metrů |
Vodopád v letním období vysychá |
Naučná stezka Větruše - Vrkoč |
Lokalita: labské údolí u Vaňova |
Destinace: České středohoří |
VAŇOVSKÝ VODOPÁD
Přírodní památka na Podlešínském potoce • Dva vodopády nad sebou 12 + 8 metrů • Vodopád v letním období vysychá • Naučná stezka Větruše - Vrkoč • Lokalita: labské údolí u Vaňova • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 1.5.2024
Publikováno: 23.2.2023
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
VAŇOVSKÝ VODOPÁD
Vodopád na Podlešínském potoce je nejvyšší v Českém středohoří
V hlubokém údolí řeky Labe, které protíná celou oblast Českého středohoří od Děčína až po Lovosice, najdeme velký počet různých vodopádů. Mnohé z nic ani nemají jméno. Jiné se naopak staly oblíbeným cílem výletníků. Tím nejnavštěvovanějším je Vaňovský vodopád na Podlešínském potoce, který je přístupný z Ústí nad Labem po naučné stezce Větruše - Vrkoč.
Foto: Martin Zíka
Turistické rozcestí u Vaňovského vodopádu. Na Větruši se to odtud pouze 4 kilometry.
PODLEŠÍNSKÝ POTOK - ŽMOLE
Potok Žmole, který je na mapách vyznačen jako Podlešínský, není nikterak vydatný. V létě dokonce často úplně vysychá. Je tedy s podivem, jak je možné, že se takovému potůčku podařilo vytvořit nejvyšší vodopád v oblasti Českého středohoří. Teče do údolí Labe od malé vesničky Podlešína, pod níž pramení v nadmořské výšce 420 metrů nad mořem, aby pouze po půl druhém kilometru skončil na úrovni labské hladiny (140 m n. m.). Jeho síla totiž tkví v rozmarech počasí. Podlešínský potok má to „štěstí“, že teče zrovna přes významnou čedičovou žílu, která mimochodem vytvořila i proslulý skalní útvar Vrkoč. Čedič, jak známo, po ztuhnutí krystalizuje formou sloupcové odlučnosti. Ta umožňuje, aby se do štěrbin mezi kamennými sloupci dostala voda, která se v době mrazu rozpíná takovou silou, že dokáže roztrhat i skálu. Tímto způsobem postupně za nesmírně dlouhou dobu vznikl i slavný Vaňovský vodopád.
TŘI VODOPÁDY NAD VAŇOVEM
Většina turistických návštěvníků se zastaví a obdivuje dolní stupeň Vaňovského vodopádu, do jehož mohutného kamenného amfiteátru vede zelená turistická trasa. Méně lidí už ví, že se jedná o vodopád vícestupňový. Nad dvanáctimetrovým dolním vodopádem je ještě horní osmimetrový. Celková výška Vaňovského vodopádu je tedy 20 metrů a tím pádem patří mezi 15 nejvyšších vodopádů v České republice. Třetí vodopád U Čertova mlýna na Podlešínském potoce je zapomenut úplně. Je skryt v rokli kousek pod žlutou turistickou trasou vedoucí ze Střekova do Podlešína.
VAŇOVSKÝ VODOPÁD - TEN KTERÝ OBDIVUJEME
Každopádně dojem z dolního Vaňovského vodopádu je mocný. Jeho skalní stěna je tvořena svislými souběžnými čedičovými sloupy o průměru až dva metry, které místy dosahují výšky skoro čtyřicet metrů. Nelitujte námahy vyšplhat se kamennou sutí až k místu, kde voda dopadá na dno rokle, je to silný zážitek. Musíte ale přijít buď brzy z jara, kdy na kopcích tají sněhy nebo po období dešťů. V létě se tu po skále plazí jen nenápadný čůrek. Pozorně si prohlédněte strukturu skalních stěn, která se kdysi dávno vytvořila hluboko pod zemí. To teprve eroze způsobená vodou a povětrnostními vlivy odhalila tato místa, abychom je mohli obdivovat, což platí i o nedalekém skalním útvaru Vrkoč.
V OKOLÍ VAŇOVSKÉHO VODOPÁDU
Vydat se po naučné stezce Větruše - Vrkoč k Vaňovskému vodopádu má určitě smysl. Vodopád totiž není jedinou atrakcí na její trase. Jen půl kilometru od Vodopádu je národní přírodní památka Vrkoč s nádhernou skalní vyhlídkou. Zelená turistická trasa vás dovede až k přístavišti výletních lodí ve Vaňově. Opačným směrem dojdete k rozcestí Nad Vaňovem, odkud můžete po žluté trase dojít přes Masarykova zdymadla až na hrad Střekov. Nebo můžete pokračovat po zelené trase s několika naučnými zastávkami a vyhlídkami k Větruši, kde je bludiště a pak se můžete ještě lanovkou svézt přímo do centra Ústí nad Labem. A nebo to můžete střihnout po žluté přes Podlešín k vyhlídce Vaňovská skála a Josefínka, čehož určitě nebudete litovat. Naskytne se vám výhled na Labské údolí, který patří mezi ty nezapomenutelné.
Dostupnost po značených trasách:
K Vaňovkému vodopádu vede zelená trasa z Větruše (4 km), která dál pokračuje k přístavišti výletních lodí ve Vaňově (1 km).
Souběžně se zelenou turistickou trasou částečně vede naučná stezka Větruše - Vrkoč. Ta má několik přírodovědných zatavení.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA V ÚSTÍ NAD LABEMHRAD STŘEKOV
VYHLÍDKA VRKOČ
NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE – VRKOČ
VYHLÍDKA VĚTRUŠE
Z KOŠTOVA PŘES LABSKÉ VYHLÍDKY DO VAŇOVA
NOVÉ ÚSTECKÉ VYHLÍDKY
MARIÁNSKÁ SKÁLA
JAK JSEM ŠEL ZA ZAMRZLÝMI VODOPÁDY (6) - VAŇOVSKÝ VODOPÁD
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: