Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

VĚTRUSE

Vyhlídka na centrum města

Od roku 826 hrad

Od roku 1847 výletní hostinec

Od roku 1897 restaurace „Zámeček“

Od roku 2005 hotel****

Rozcestí turistických tras

Lanovka z OC Fórum

Lokalita: Ústí nad Labem

Destinace: České středohoří

VĚTRUSE

Vyhlídka na centrum města • Od roku 826 hrad • Od roku 1847 výletní hostinec • Od roku 1897 restaurace „Zámeček“ • Od roku 2005 hotel**** • Rozcestí turistických tras • Lanovka z OC Fórum • Lokalita: Ústí nad Labem • Destinace: České středohoří

AKTUALIZACE: 18.8.2024

Publikováno: 16.10.2020

Klub českých turistůZámek - sídlo

Rubrika: Retrospektiva / Zámek - sídlo

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

VÝLETNÍ ZÁMEČEK VĚTRUŠE

Oblíbené vycházkové místo Ústečanů slaví narozeniny dvakrát

Skoro každé velké město v severních Čechách se může pochlubit honosnou restaurací s vyhlídkovou věží. V Liberci jsou to Lidové sady, v Jablonci Petřín, ve Varnsdorfu Hrádek, v Děčíně Pastýřská stěna, v Litoměřicích Mostka nebo v Mostě Hněvín. Zámeček Větruše v Ústí nad Labem je z nich nejstarší a všem ostatním městům sloužila jako vzor. 17. října 2022, to bylo 115 let, kdy byla slavnostně předána veřejnosti a 15. prosince téhož roku uběhlo 17 let, kdy vstala z popela jako pták Fénix.

Zámeček Větruše v Ústí nad Labem

Foto: Karel Punčochář

Zámeček Větruše nad soutokem řek Labe a Bíliny patří neodmyslitelně k dominantám města Ústí nad Labem. Před restaurací je volně vyhlídková plošina skýtající jedinečný pohled na centrum města a na řeku.

HISTORIE VĚTRUŠE PODLE HÁJKA

Hájkova kronika praví, že na místě dnešní vyhlídky Větruše nad soutokem Labe s Bílinou vystavěl již roku 826 jistý Labohoř hrad, který pojmenoval Wittrusch (Vitruš) na počest své manželky. Později ovšem tento hrad vyhořel a úplně zanikl. Zapomnělo se na něj a jeho zbytky zůstaly skryty až do 19. století.

JAK ŠEL ČAS KOLEM VĚTRUŠE

O několik století později, přesně v roce 1839, zde místní usedlík Johann Thomas zkoušel hledat pramen pro studnu a náhodou tu objevil silné základové zdi hradu. Protože byl podnikavý, dostal nápad. Ještě v témže roce zhotovil stavební plán, jehož záměrem bylo zkrášlením Ferdinandovy výšiny (historický název vyvýšeniny) a zbudování výletní restaurace včetně přístupových cest. A roku 1847 byla stavba restaurace dokončena.

VĚTRUŠE PŮL STOLETÍ NA TO

Vznik honosné restaurace na Větruši, často též nazývané Zámeček, se však datuje až o půl století později. To když do tohoto místa směroval svoje aktivity německý ústecký Spolek pro České středohoří. Vrchol Větruše si v roce 1895 vedení spolku vybralo jako místo pro postavení výletní restaurace, která měla sloužit jako zázemí spolku i turistům z široké veřejnosti. Za 25 tisíc zlatých byl odkoupen pozemek od předchozího majitele a stará stavba byla stržena.

Poté byla vyhlášena soutěž o nejlepší architektonický návrh na novou vyhlídkovou restauraci na Větruši. Jako vítěz z ní vyšel ústecký stavitel Alwin Köhler. K rozhodnutí výběrové komise jistě přispělo i to, že pan Köhler se již jednou, při stavbě první rozhledny na Brandu (současná Erbenova vyhlídka), na akcích spolku podílel. Mluvila však za něj i jeho dobrá pověst.

Rozhodnutí o výstavbě padlo 13. července 1896 a o měsíc později již byly hotovy podrobné stavební plány. Dne 15. října byl položen základní kámen a rok nato, 17. října 1897 bylo celé dílo v hodnotě 30 tisíc zlatých slavnostně dokončeno. Větruše začala opět sloužit veřejnosti.

NA VĚTRUŠI TO ŽILO - CENTRUM SPOLEČENSKÉHO ŽIVOTA

Restaurace na Ferdinandově výšině se brzy stala oblíbeným výletním místem a centrem spolkového i společenského života obyvatel Ústí. V přízemí se nacházel velký sál pro konání schůzí i na pořádání plesů. Další sál se nalézal o patro výše. Pro vícedenní hosty byly k dispozici hostinské pokoje a na studenty se pamatovalo s levnou ubytovnou. Nádherný pohled na soutok řek Labe a Bíliny i na vzdálenější vrcholky Středohoří a Krušnohoří nabízela terasa třicetimetrové vyhlídkové věže. Okolí restaurace dotvářel park s lavičkami, kuželníkem, tenisovými kurty a také s malým zvěřincem. Konávaly se zde lidové slavnosti i promenádní koncerty.

DRAMATICKÝ POVÁLEČNÝ OSUD NEMINUL ANI VĚTRUŠI

Po roce 1945 se místu vrátil starý český název Větruše, který přešel i na restauraci. Objekt byl na základě Benešových dekretů předán nakrátko do národní správy a v roce 1950 převeden pod Československou obec sokolskou v Praze. V roce 1953 pak přešla pod správu Státního výboru pro tělesnou výchovu a sport. Od roku 1954 spravoval Větruši národní podnik Turista Praha, od roku 1958 pak Restaurace a jídelny.

Společenským duchem žila Větruše až do konce šedesátých let. Posléze začala sloužit jako ubytovna pro zahraniční montéry a jelikož jich zde bydlelo několik desítek, získala Větruše i nevzhlednou přístavbu. Restaurace byla z důvodu nevyhovujícího vodovodu uzavřena. Právě v tomto období začal zámeček Větruše upadat (v polovině 80. let objekt zcela uzavřen) a jeho téměř zánik předznamenala malá privatizace v 90. letech.

Objekt Větruše často měnil majitele. Občané Ústí museli přihlížet tomu, jak stavba, ponechána svému osudu, rychle chátrá. Osudným datem se stal 13. červenec roku 2000, kdy požár pohltil střechu vyhlídkové věže. Po nešťastném požáru, který jako by dokonal dílo zkázy, zesílil boj za záchranu ústecké dominanty, a to především ze strany občanů města a různých iniciativ. Impulsem ke změně status quo byla dražba, do které Větruši dal kvůli dluhům stávajícího majitele finanční úřad.

ZNOVUZROZENÍ VĚTRUŠE

V roce 2001 Větruši koupilo za 2,010 milionu Kč město Ústí nad Labem s cílem zajistit, aby jí byl vrácen její bývalý lesk a opět se stala oblíbeným výletním místem nejenom ústeckých obyvatel. První opravy objektu byly započaty koncem roku 2002. Rekonstrukce hlavní budovy Větruše a vybudování okolního zábavního areálu trvalo až do konce roku 2005 a celkové náklady oprav dosáhly téměř 130 milionů Kč. Slavnostní otevření nově zrekonstruovaného zámečku Větruše proběhlo 15. prosince 2005.

NA VĚTRUŠI LANOVKOU

Od roku 2010 se na Větruši dostanete stylově lanovkou, a to od obchodního centra Forum a v roce 2012 byl přistavěn k původní stavbě čtyřhvězdičkový hotel.

Fotografie k článku:

Zámeček Větruše v Ústí nad Labem Historická pohlednice zámečku Větruše v Ústí nad Labem. Historická pohlednice původní restaurace Johanna Thomase z roku 1847. Historická pohlednice Větruše od jihu. Torzo vyhlídkově věže Větruše z roku 2002. Pohled na jižní stranu Větruše po dlouhodobé rekonstrukci. Jižní část zámečku Větruše. Pohled na východní část Větruše s vyhlídkovou terasou. Čtyřhvězdičkový hotel Větruše v Ústí nad Labem. Pohled z vyhlídkové terasy Větruše na centrum Ústí nad Labem. Pohled z vyhlídkové terasy Větruše na labské údolí. Pohled z vyhlídkové terasy Větruše na labské údolí. Pohled z vyhlídkové terasy Větruše na městskou část Střekov.

Dostupnost po značených trasách:

Z Centra Ústí nad Labem se na Větruši dostanete po žluté turistické značce od Hlavního nádraží.


Červená turistická trasa z Větruše vede až na Milešovku, nejvyšší horu Českého středohoří.


Velmi příjemný výlet můžete podniknout po naučné stezce Větruše - Vrkoč. Na trase s výhledy do labského kaňonu a na hrad Střekov se můžete zastavit na Humboldtově vyhlídce nebo u Vaňovského vodopádu.


Zelená turistická trasa vede souběžně s naučnou stezkou k přístavišti výletních lodí ve Vaňově.


K Větruši se na kole můžete dostat po cyklotrase č. 3090 (Ústí nad Labem - Dolní Zálezly).


Místní značení vede z Větruše na vyhlídku Popraviště, kde navazuje na naučnou stezku Ústecké podzemí.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAINFOCENTRUM
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 25.10.2022

Díky Karlovi Punčochářovi, místnímu patronovi a badateli, za poodhalení historie tohoto zajímavého místa. Nedávno jsem si prošel naučnou stezku Větruše - Vrkoč a musím potvrdit, že je to velmi pěkná procházka. Jen by to chtělo dodělat značení k Humboldtově vyhlídce. MZ Varnsdorf

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: