O ČEM PÍŠE:
HORA MILEŠOVKA
Nejvyšší hora Českého středohoří (837 m n. m.) |
Národní přírodní rezervace Milešovka |
Meteorologická observatoř (možno objednat exkurzi) |
Chata Milešovka (víkendový provoz) |
Turistická nocležna |
Excelentní vyhlídkové místo |
Přístup po turistických trasách |
Lokalita: Teplicko |
Destinace: České středohoří |
HORA MILEŠOVKA
Nejvyšší hora Českého středohoří (837 m n. m.) • Národní přírodní rezervace Milešovka • Meteorologická observatoř (možno objednat exkurzi) • Chata Milešovka (víkendový provoz) • Turistická nocležna • Excelentní vyhlídkové místo • Přístup po turistických trasách • Lokalita: Teplicko • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 27.7.2024
Publikováno: 15.11.2022
Rubrika: Hory - vrcholy
Region: Teplicko • Destinace: České středohoří
MILEŠOVKA - NEJVYŠŠÍ HORA ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
Na Milešovku se chodí za výhledy, ale najdete zde i občerstvení a nocležnu.
837 metrů nad mořem vysoká hora Milešovka je nejvyšším vrcholem Českého středohoří a je též výraznou dominantou centrální části této oblíbené turistické destinace. Na vrchol hory vedou tři turistické cesty. Stojí tu meteorologická observatoř, hospůdka i turistická nocležna. Za pěkného počasí poskytuje Milešovka výjimečné rozhledy. A je také cílem několika turistických pochodů.
Foto: Martin Zíka
Hora Milešovka se nachází u Teplic v centrální části destinace České středohoří. Je jejím nejvyšším vrcholem, dosahuje výšky necelých 837 m n. m., prominence (tzn. převýšení nad okolní krajinou je cca 300 m). Patří mezi nejoblíbenější turistické cíle v Ústeckém kraji.
Milešovka je nejen excelentním vyhlídkovým bodem, ale také cílem mnoha sportovních a turistických akcí. K jejímu vrcholu se pořádají různé organizované výstupy, směřují sem dálkové pochody (dokonce i noční), v dubnu se koná dokonce „Výběh na Milešovku“.
Je tady stále živo a také větrno. Meteorologové v observatoři stojící přímo na vrcholu naměřili, že v průměru je na Milešovce bezvětří pouze osm dní v roce, což je další primát - největrnější hora v Česku. Původní německý název Milešovky je Donnersberg, tedy Hromová hora, což mluví samo za sebe. Ale to návštěvníky neodradí.
KRÁLOVNA ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ LÁKALA I HOSTY S MODROU KRVÍ
Titul „královna Českého středohoří“ prý Milešovce přiřknul jezuita Bohuslav Balbín, který na horu vystoupil v roce 1679 a zdaleka nebyl první. Před ním i po něm se na tento kultovní vrchol vydávali lidé z různých důvodů. Archeologové vyzkoumali, že lidé sem měli důvod putovat již nějakých pět tisíc let před naším letopočtem. Dávní praturisté zde řešili asi nějaké posvátné záležitosti. Na ně v pozdějších dobách navázali badatelé a romantici, jako například J. W. Goethe, A. Humboldt, Mácha, Vrchlický a též mnoho různých potentátů včetně Pruského krále Fridricha Viléma III.
ANTONÍN VEBER - PIONÝR CESTOVNÍHO RUCHU
Toho, že by se zájem o Milešovku dal využít pro obživu, si všiml místní hostinský Antonín Veber z Milešova. V roce 1820 na vrcholu zřídil hostinec (jeden z prvních horských hostinců v Čechách). Pak nechal rozhlásit do světa, že právě odsud jsou nejkrásnější východy slunce. A dařilo se. Vedle hostince brzy vznikla malá rozhledna, obchůdek se suvenýry, kaplička i taneční parket. Aby se hosté dostali na vrchol pohodlněji, zřídil Veber z různých stran přístupové cesty a od těch dob se na větrnou horu vydávají zástupy věřících i pohanů, ponejvíce návštěvníků lázeňského města Teplice.
VYDEJTES E NA MILEŠOVKU S KLUBEM ČESKÝCH TURISTŮ
Následovaly různé časy, dobré i zlé, hospoda vyhořela, ale vzápětí se postavila nová. Horský spolek pro severozápadní Čechy přišel s nápadem postavit zde meteorologickou observatoř, která slouží od roku 1905 dodnes. Ústečtí turisté na Milešovce kdysi pravidelně pořádali horskou slavnost. Také členové současných oddílů Klubu českých turistů se na kultovní horu pravidelně vydávají, někteří též organizují větší akce pro veřejnost. Příkladem je „Jarní putování kolem Lovoše“, kterou pořádá KČT Lovosice již přes čtyři desetiletí. Některé trasy pochodu vedou i přes Milešovku.
CHOĎTE PO ZNAČENÝCH STEZKÁCH, PŘÍRODA NA MILEŠOVCE JE CENNÁ.
Již roku 1951 byla ve vrcholové části horyvyhlášena národní přírodní rezervace Milešovka. Vyskytuje se zde řada chráněných rostlin a živočichů (lilie zlatohlávek, kosatec bezlistý, mlok skvrnitý, výr velký, netopýr velký...). Návštěvníci se zde musejí pohybovat výhradně po značených turistických trasách, které k vrcholu vedou z obcí Černčice, Bílka, Milešov a Velemín. Výstup na je krásný z každého směru. Mohutný kužel Milešovky výletníky magicky přitahuje, čemuž napomáhá síť turistických tras v jeho okolí. Ty vedou malebnou krajinou Českého středohoří od Milešovky k dalším zajímavým cílům, jako je hrad Kostomlaty, Lipská hora, hrádek Ostrý, Oparenské údolí, hora Lovoš...
NA MILEŠOVCE SE DÁ PŘEČKAT NOC, A ZADARMO
Pokud fandíte turistice a na Milešovce jste ještě nebyli, pak rozhodně musíte tento nedostatek brzy napravit. Vezmete-li si na vrchol karimatku a spacák, můžete si také užít pověstných východů a západů slunce. Jen je třeba počítat s tím, že nahoře může být pořádný fučák. Pokud by ten vítr přihnal i nějaký mráček bouřliváček, lze se ukrýt v turistické nocležně přímo na vrcholu (kapacita 10 osob).
CHATA MILEŠOVKA - OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU
Hospůdka na vrcholu by měla mít otevřeno během roku o víkendech a svátcích (pátek: 16 - 20 hodin, sobota: 10 až 18 hodin, neděle: 10 až 17 hodin (svátky jako v neděli)).
O prázdninách (2023) je otvírací doba tato:
PONDĚLÍ - ZAVŘENO
ÚTERÝ - ČTVRTEK: 10.00 - 17.00 hodin
PÁTEK: 10.00 - 20.00 hodin
SOBOTA: 10.00 – 19.00 hodin
NEDĚLE: 10.00 – 19.00 hodin
STÁTNÍ SVÁTKY: 10.00 – 17.00 hodin
Otevírací dobu je nejlépe ověřit na telefonu: 721 953 845
METEOLOGICKÁ OBSERVATOŘ NA MILEŠOVCE
Je možné domluvit si předem telefonicky návštěvu observatoře s exkurzí po této jedinečné meteorologické stanici. Dozvíte se přitom obdivuhodné informace o počasí. Kontakt na průvodce je tel.: 417 872 101. Před časem jsme takovou návštěvu uskutečnili a obdivovali nádhernou výstavu fotografií blesků pořízených právě z Milešovky.
VÝLET NA MILEŠOVKU
Na Milešovku lze vyrazit z několika různých směrů podle toho, jakou zvolíte dopravu a další cíle. Výlet je možno spojit s návštěvou galerie v plenéru (Cesta přátelství) - kamenné plastiky českých a německých autorů jsou rozmístěny kolem obce Bílka severně pod úpatím Milešovky. V takovém případě je vhodné jet lokálkou z Teplic do Bořislavi a odtud vyrazit po žluté trase do obce Bílka, prohlédnout si exponáty, a pak po červené a později modré značce zdolat vrchol Milešovky. Sejít je možné po červené trase do Milešova, odkud jezdí autobusy do Lovosic nebo po modré přes Černčice a naučnou stezku ke zřícenině hradu Kostomlaty (Sukoslav). Z obce Kostomlaty jezdí autobusy DÚK do Teplic a Bíliny.
MODRÁ Z VRCHOLU NA VRCHOL JE DOBRÁ
Jste-li vyznavači horské turistiky, pak si vyčíhněte den, kdy budou kvalitní výhledy (od konce srpna do začátku října) a podnikněte výstup z Lovosic na vrchol Lovoše. U turistické chaty na Lovoši se napojíte na modrou turistickou trasu přes Oparno a Velemín až na vrchol Milešovky. Tím získáte báječný zážitek plný krajinářských panoramat z centrální části Českého středohoří. Právě tato trasa patří tradičně do programu turistického pochodu „Jarní putování kolem Lovoše“, který pořádá Klub českých turistů z Lovosic.
DESTINACE ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ Z VĚTŠÍ ČÁSTI SPADÁ POD OCHRANU CHKO. TURISTÉ TO RESPEKTUJÍ.
Přestože okolí kolem Milešovky je turisticky celkem frekventované, nelze říci, že trpí overturismem. Dobře značené trasy, o které pečuje Klub českých turistů, turistická veřejnost využívá přednostně. Dá se říci, že právě v Českém středohoří bylo dosaženo vyváženého poměru mezi turistickou návštěvností a ochranou přírody. Pokud však jde o rozvoj udržitelného cestovního ruchu, určitě by i zde věci prospěla jak lepší dopravní obslužnost, tak i dostupnost služeb jako jsou možnosti pro ubytování a stravování.
Fotografie k článku:
Foto: Martin Zíka
Hora Milešovka se nachází u Teplic v centrální části destinace České středohoří. Je jejím nejvyšším vrcholem, dosahuje výšky necelých 837 m n. m., prominence (tzn. převýšení nad okolní krajinou je cca 300 m). Patří mezi nejoblíbenější turistické cíle v Ústeckém kraji.
Foto: Martin Zíka
Jedna z možností k výstupu na Milešovku je z obce Bílka, kde je významná křižovatka turistických tras a také tzv. Cesta přátelství - galerie kamenných soch a objektů v plenéru.
Foto: Martin Zíka
Vrcholová partie hory Milešovka byla před více než půl stoletím vyhlášena jako národní přírodní rezervace. Vyskytují se zde vzácné rostliny i živočichové. Proto je zde nutné respektovat zákaz pohybu mimo vyznačené turistické trasy.
Foto: Martin Zíka
ČErvená turistická trasa na mapě nazvaná jako „Kostomlatský hradní okruh (ovšem žádný okruh to ve skutečnosti není) vede z Bílky k rozcestí Milešovka.
Foto: Martin Zíka
Milešovku si oblíbila řada básníků (Goethe, Mácha, Vrchlický, Kabeš...) Jeden z nich má pod vrcholem pamětní desku. Milešovka se tak stala nejen horou větru a hromů, ale taktéž zdrojem inspirace.
Foto: Martin Zíka
Od rozcestí s červenou trasou vede na vrchol Milešovky pěkná kamenná stezka s modrou značkou. Jak patrno, na výlet je třeba zvolit kvalitní turistickou obuv.
Foto: Martin Zíka
Meteorologická observatoř ve stylu novogotického zámečku s 19 metrů vysokou vyhlídkovou věží byla na vrcholu Milešovky postavena v roce 1905. O její výstavbu se zasloužil teplický alpinista a průmyslník Reginal Czermack, tehdy čestný předseda Horského spolku pro severozápadní Čechy. Observatoř dnes slouží jako stálé meteorologické pracoviště Ústavu fyziky atmosféry, součást Akademie věd ČR. Kromě observatoře zde najdete hospůdku s víkendovým provozem, turistickou útulnu a odpočívadlo.
Foto: Martin Zíka
Chata Milešovka nabízí občerstvovací služby. Funguje od pátku do neděle a o svátcích.
Foto: Martin Zíka
Ne vždy jsou výhledy excelentní, ale i tak odtud vidíte skoro všechny vrcholky centrální části Českého středohoří. Milešovka je též důležitým telekominikačním bodem.
Foto: Martin Zíka
Výhled z Milešovky směrem k Lovoši a do Polabí. Vlevo od Lovoše vykukuje Radobýl nad Litoměřicemi, napravo na horizontu je vidět hora Říp.
Foto: Martin Zíka
Modrá sestupová trasa z Milešovky ve směru na Velemín vede až na vrchol Lovoše (12 km). Tudy prochází i jedna z tras pochodu „Jarní putování kolem Lovoše.
Foto: Martin Zíka
Hora Milešovka dostala své jméno podle obce Milešov, která se rozkládá na jejím úpatí. Je zde pěkný zámek (původně gotický hrad). V zámku Milešov je dnes domov pro seniory a přístup je omezený.
Foto: Martin Zíka
Pohled na Milešov a Milešovku z hrádku Ostrý. Milešov byl kdysi správním centrem celého okolního panství. Dostanete se sem autobusem z Lovosic.
Foto: Martin Zíka
Vrchol hory Milešovka s meteorologickou observatoří (lze objednat exkurzi), turistickou chatou a anténami telekomunikačních služeb.
Dostupnost po značených trasách:
Po žluté trase se dostanete k úpatí Milešovky ze sedla Paška pole (nejvyšší silniční sedlo v Českém středohoří).
Modrá trasa vede na vrchol Milešovky od Černčic nebo od Velemína. Trasa spojuje Milešovku s Lovošem.
Červená trasa vede na Milešovku z Milešova a od obce Bílka.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
VÝLET NA HRAD OSTRÝVYHLÍDKA VĚTRUŠE
HRAD KOŠŤÁLOV ODOLAL I KALICHU
NA HRÁDEK OLTÁŘÍK
VÝSTUP NA BOŘEŇ
ROZHLEDNA NA VARHOŠTI OSLAVILA PŮL STOLETÍ!
NADOBLAČNÁ BUKOVÁ HORA
CHATA NA LOVOŠI SLAVÍ 100 LET
ROZHLEDNA VARHOŠŤ
ROZHLEDNA RADEJČÍN
HORA LOVOŠ
HORA ŘÍP - PRAMÁTI TURISTIKY
MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURK
HRAD DOUBRAVKA
VYHLÍDKA VYSOKÝ OSTRÝ
LIPSKÁ HORA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 25.11.2022
Pěkné fotky, přímo táhnou na výlet :) VN - Teplice
Komentováno: 21.08.2023
Kolem Milešovky nyní vede nová turistická trasa Vodobraní. I z ní lze odbočit k vrcholu, pokud zbydou síly. V. H.