Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 25.6.2019

AKTUALIZACE: 22.1.2020

Naučná stezka

Rubrika: Naučná stezka

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

NAUČNÁ STEZKA „BERTINO ÚDOLÍ“

Zelená přírodní učebna uprostřed Ústí nad Labem

Málokteré město se může pochlubit tím, že má téměř ve svém centru skvostné, romantické a přírodovědně zajímavé území. Srdečně Vás vítáme a věříme, že Bertino údolí si najde cestu do vašich srdcí... Takto poněkud vzletně vítá návštěvníky informační panel u dolního vstupu naučné stezky, který se skutečně nachází necelý kilometr od hlavního nádraží v Ústí nad Labem. Trefíte snadno, od nádraží sem vede žlutá turistická značka procházející skalnatým údolím Stříbrnického potoka.

Naučná stezka Bertino údolí - Ústí nad Labem

Foto: Martin Zíka

Začátek naučné stezky Bertino údolí v Ústí nad Labem.

Původně jsem své kroky směřoval k rozhledně na Erbenově vyhlídce. Přiznávám, že jsem byl sám překvapen, když jsem v centru města proslulého industriálním charakterem objevil místo, kde podle informačních panelů lze vystopovat pestrou škálu rostlinných a živočišných druhů. Zejména v letním období tu je zajisté oáza útěchy, možnost úniku před ruchem ulic. A je to jistě zajímavá informace i pro turistické návštěvníky, že když už máte toho ústeckého asfaltu, betonu a skla plné zuby, během pěti minut můžete být obklopeni chladivou zelení.

JAK ÚDOLÍČKO ZVELEBENO BYLO

Bertino údolí bylo kdysi součástí samostatné obce Stříbrníky. Její název napovídá, že ve středověku se zde kutalo stříbro a pozůstatky štol lze doposud nalézt v okolí Stříbrnického potoka. V osmdesátých letech devatenáctého století si romantické údolí oblíbila paní Berta Schafferová, manželka ředitele chemických závodů, která peněžním darem podpořila myšlenku vytvořit zde přírodní park. Tak se stalo a tomuto místu se od té doby říká Bertino údolí. V době svého největšího rozkvětu byl prý park protkán spletí cestiček s lavičkami a altány, kde Ústečané rádi trávili chvíle volna.

CO NÁM PROZRADÍ INFORMAČNÍ PANELY

Pro školní exkurze je necelý kilometr dlouhá naučná stezka Bertino údolí tak akorát. Skoro by se dalo říci, že je to pěkná přírodní učebna. Desítka informačních panelů je věnována historii údolí, geologii, rostlinám, dřevinám, zvířatům a ptactvu. Dozvíme se například, že kolem nás roste převážně habr obecný, dub letní, buk lesní, jasan ztepilý a javor. Podle nákresů se můžeme pokusit druhy stromů identifikovat. Překvapující je, že v Bertině údolí lze kromě drobné živočišné havěti potkat divokého králíka, kunu lesní a dokonce srnce obecného či divoké prase. Jeden z informačních panelů se věnuje podrobně Stříbrnickému potoku, takže zjistíme například, že tato vodoteč má hloubku mezi od 0,02 do 0,6 metru, že vytéká z kanalizace a posléze v ní opět mizí (inu město).

STUDÁNKA S PITNOU VODOU I VODOPÁD

Specialitou naučné stezky Bertino údolí je zastřešená studánka s pitnou vodou a o kus výše Stříbrnický vodopád zbudovaný v roce 1890. U něho kdysi stával výletní altán, v němž se konaly příležitostné koncerty. Určitě by stálo za to popřemýšlet o jeho obnově, samozřejmě s ohledem na odolnost vůči obecnému vandalismu. Jak šel čas a události, Betrino údolí v Ústí nad Labem bylo místními občany zvelebováno a zase naopak zapomínáno, ale naštěstí se vždy našel někdo, kdo byl v dobách nouze ochoten o toto pěkné místo pečovat. Co se týče údržby, i dnes lze vnímat určitý dluh, například notně omšelý informační panel u horního vstupu do údolí by bylo více než záhodno vyměnit za nový.

CESTA Z MĚSTA NA ROZHLEDNU

Turisticky orientovaným návštěvníkům Ústí nad Labem doporučuji za dobrého počasí podniknout opravdu pěkný a přitom nedlouhý okružní výlet korunovaný návštěvou volně přístupné rozhledny Erbenova vyhlídka. Od hlavního vlakového nádraží se vydáte po žluté turistické trase přes Bertino údolí. Za ním je možné se v odpoledních hodinách občerstvit v některé z Dobětických hospůdek a pak vyšlápnout kopeček k rozhledně. Budete odměněni parádním výhledem na město a okolní vrcholky s hřebenem Krušných hor na vzdáleném pozadí. Od rozhledny se vydáte dolů nejprve po zelené a záhy po modré značce se vrátíte kolem Mariánského vrchu zpět do města. Závěr akce zvolte dle gusta - cukrárny, kavárny, šenky... Celý tento okruh vydá na necelých 8 kilometrů, takže se dá pohodlně zvládnout za tři hodinky.

Fotografie k článku:

Naučná stezka Bertino údolí - Ústí nad Labem Naučná stezka Bertino údolí - Ústí nad Labem Naučná stezka Bertino údolí - Ústí nad Labem Naučná stezka Bertino údolí - Ústí nad Labem Naučná stezka Bertino údolí - Ústí nad Labem Naučná stezka Bertino údolí - Ústí nad Labem Erbenova vyhlídka - Ústí nad Labem

Dostupnost po značených trasách:

Naučná stezka Bertino údolí vede souběžně s žlutou trasou. Začátek stezky je 1 km po žluté od hlavního vlakového nádraží. Žlutá trasa dále pokračuje k rozhledně Erbenova vyhlídka.


Trasa naučné stezky vede v délce 900 m podél Stříbrnického potoka.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 21.11.2019

Překvapující, i když jsem z Děčína a v Ústí jsem každou chvíli, o tomto utajeném údolíčku jsem vážně vůbec netušil. Pěkné, ale chtělo by to trochu zlepšit údržbu, hlavně cedulí. A možná by se šiknul i nějaký infopanel u nádraží. Petr

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: