AKTUALIZACE: 26.6.2024
Publikováno: 02.2.2021
Rubrika: Retrospektiva / Turistická trasa
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
OD PEKELSKÉHO VODOPÁDU K ERBENOVĚ ROZHLEDNĚ
Turistická pozvánka do Ústí nad Labem
Polodenní výlet, který vás zavede do tajuplného údolí Pekelského potoka k vodopádu, a po následujícím výstupu na rozhlednu Erbenova vyhlídka se rozhlédnete po Českém středohoří a pár set metrů před cílem se ponoříte do romantického Bertina údolí, aniž opustíte území města Ústí nad Labem.
Foto: Karel Punčochář
Zámek Krásné Březno byl vystavěn Rudolfem z Bünau na konci 16. století na místě tvrze. V roce 1730 byl Ludvíkem Richardem Cavrianim barokně upraven a v 19. století bylo přistavěno nové křídlo s balkonem. V současnosti v objektu sídlí Národní památkový ústav. Navštívit jej můžete během různých kulturních akcí.
ZAČÍNÁME V KRÁSNÉM BŘEZNĚ
Od železniční stanice v Krásném Březně se na výlet vydáte po žluté turistické značené trase (Fričova stezka). Po překročení Drážďanské ulice si můžete vpravo od křižovatky nejdříve prohlédnout park se zámkem. Vrátíte se zpět na značku, která vás po pár metrech zavede okolo kostela sv. Floriána do panelového sídliště, ze kterého značka odbočuje vpravo do starší zástavby ulice Na Sklípku. Na jejím konci přejdete přes ulici U Studánky a na druhé straně značka pokračuje krátkou uličkou K Mlýništi pod Viničním vrchem.
DÁVNO ZAPOMENUTÁ MINULOST VINIČNÍHO VRCHU
V době velkého rozmachu Ústí nad Labem žila ve městě řada prosperujících a významných podnikatelů, kteří se vzájemně trumfovali v bohulibém mecenášství přinášející prospěch všem obyvatelům města. Jedním z nich byl i Georg Carl Wolfrum, který se od 50. let 19. století aktivně účastnil komunální politiky a za svoje zásluhy byl v roce 1866 jmenován čestným občanem města. Na území zmíněného vrchu nechal společně s rodinou Eckelmannů (mimo jiné majitelé krásnobřezenské likérky) v 80. letech 19. století zbudovat soukromý park s širokými cestami, po nichž bylo možno jezdit kočárem. Do pískovcové skalky nad cestou byl vytesán rodokmen Wolfrumů v podobě stromu života.
PEKELSKÝ VODOPÁD
Za posledním domem se ponoříte do lesního romantického údolí, kterým po pravé straně cesty protéká Pekelský potok. Od rozcestí s poslední žlutou značkou vede dolů k potoku neznačená cesta, po které dojdete podél potoka po cca 800 m k vodopádu. Znalci místního prostředí by vás nejdříve dovedli k pamětnímu kameni, ukrytému v zarostlém svahu na levém břehu potoka. Německý nápis na kameni v českém překladu zní:
Rudolfovi
Cítíme vanout tvého ducha
V místě, kde jsi v přírodě zázračné
Trávil svůj nejkrásnější čas.
3. června 1917
Vzhledem k letopočtu můžeme jen usuzovat, že nám neznámý Rudolf padl kdesi daleko na bojišti 1. světové války a jeho blízcí nechali tady, na jeho oblíbeném místě, umístit pamětní kámen.
FRYČOVA VYHLÍDKA
Po prohlídce vodopádu se stejnou cestou vrátíte ke žluté značce a vpravo vystoupáte k Fričově vyhlídce. Pár metrů za vyhlídkou přejdeme na silnici, po které dojdeme přes malou osadu Mlýniště pozvolným stoupáním do Žežic. Po prohlídce obce se zajímavým kostelem sv. Petra a Pavla půjdete od rozcestníku stojícího na horní části návsi po modré značce směrem na Dobětice zpět dolů společně se žlutou značkou k rozcestí, kde modrá odbočuje ze silnice vpravo na zpevněnou cestu.
VÝHLEDY NA ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ
Máte před sebou nenáročný úsek s jedinečnými panoramatickými výhledy do okolní členité krajiny Českého středohoří. Starší zástavbou Dobětic, městské části Ústí, dojdete k okraji panelového sídliště k dalšímu rozcestníku. Pozor, tento rozcestník můžete přehlédnout, je upevněn po pravé straně na betonovém sloupu za plotem.
ERBENOVA VYHLÍDKA
Zelená směrovka ukazující vpravo mezi domky vás informuje, že máte před sebou 500 m dlouhý výstup k rozhledně Erbenova vyhlídka.
Po zaslouženém odpočinku a výhledech z rozhledny se vydáte po žluté značce na poslední úsek výletu do centra města. Před vámi je místy prudký, ale krátký sestup lesem na dobětické sídliště. Pozorně sledujte značku vedoucí po pravé straně hlavní komunikace ke křižovatce, kde přejdete na levou stranu ulice.
NAUČNÁ STEZKA BERTINO ÚDOLÍ
Za zastávkou MHD klesá silnička do Bertina údolí, na jehož začátku stojí informační panel Naučné stezky Bertino údolí. Po cestě v lesnatém hluboce zaříznutém údolí Stříbrnického potoka s umělým vodopádem dlouhé cca 800 m se můžete seznámit na 8 panelech s faunou, florou, historií i geologickou minulostí této lokality. Na konci údolí vyjdete po schodech na silně frekventovanou ulici Důlce a za několik málo minut vás značka dovede vpravo přes křižovatku Předmostí k hlavnímu nádraží ČD, kde je cíl tohoto výletu.
A NEBO JEŠTĚ DO ZOO?
Budete-li mít chuť a čas, můžete celý výlet zakončit návštěvou pěkné ústecké ZOO, kterou najdete přímo pod Mariánským vrchem. V tom případě se od Erbenovo vyhlídky vydejte zpět po zelené k rozcestí Dobětice a odtud kolem sídliště po modré značce. Pod dobětickým sídlištěm opustíte modrou značku a ulicí Výstupní po cca půl kilometru dojdete k hornímu vstupu do ZOO.
DÉLKA VÝLETU: 11 km s celkovým převýšením 289 m a klesáním 280 m
Dostupnost po značených trasách:
Z Krásného března do Žežic vede žlutá turistická trasa.
Od Žežic k rozcestí nad Doběticemi vede modrá značka.
K Erbenově vyhlídce vás dovede zelená značka.
Od Erbenovy vyhlídky vede do centra Ústí nad Labem (k vlakovému nádraží) žlutá trasa.
Závěrečný žlutý úsek vede částečně souběžně s naučnou stezkou Bertino údolí.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
MARIÁNSKÁ SKÁLAVZHŮRU NA STŘEDOVĚKÝ HRAD BLANSKO
ERBENOVA VYHLÍDKA
VÝLETNÍ ZÁMEČEK VĚTRUŠE
HRAD STŘEKOV
NAUČNÁ STEZKA „BERTINO ÚDOLÍ“
NOVÉ ÚSTECKÉ VYHLÍDKY
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 02.02.2021
Člověk by podle tohoto článku málem usoudil, že Ústí nad Labem je nakonec docela pěkné město. To je tak, když člověk ví, kudy má chodit :) M.