AKTUALIZACE: 15.8.2024
Publikováno: 24.2.2024
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
MARIÁNSKÁ SKÁLA JINÝM POHLEDEM
Mariánská skála je stále pokladem v centru města Ústí nad Labem.
Mariánská skála (265 m n. m.) - jako k pokladu se k ní chová historie i současnost: vždy se ale najdou tací, kteří si chtějí z pokladu urvat. Různým způsobem: vojenské kryty, pozorovatelny, bombardování, ničení sakrálních památek. A také kamenolom postupující již od r. 1895.
Foto: Martin Zíka
O tom, že je Mariánská skála nepostradatelnou dominantou centra města Ústí nad Labem snad nemůže být pochyb. Její potenciál pro turistiku a cestovní ruch však stále není doceněn.
SROVNEJME S OBDOBNÝMI LEVOBŘEŽNÍMI SKALNÍMI DOMINANTAMI.
Též omývané vodami řek: opukový Petřín (325 m) a pískovcová Pastýřská stěna (160 m). Na obou skalních dominantách bývaly také kamenolomy, ale to je už naštěstí minulost. Dnes jsou to naopak chránění přírodní památky. Pražská se pyšní kopií proslulé Eiffelovy věže a lanovkou nadšenců zakladatelů Klubu českých turistů. Děčínská dominanta (Pastýřská stěna) má dokonce ZOO a nádherné vyhlídky s procházkovými trasami v lesoparku.
MARIÁNSKÁ SKÁLA MÁ PRO ROZVOJ TURISTIKY A CESTOVNÍHO RUCHU VELKÝ POTENCIÁL.
Významný potenciál Mariánské skály v centru města Ústí nad Labem stále není doceněn, i když se situace mírně zlepšuje. Krásné vyhlídky poskytující skvělý výhled na město jsou stále nezabezpečené a tudíž nebezpečné. O pěkném jezírku nevědí ani mnozí obyvatelé Ústí, natož pak přespolní turističtí návštěvníci. Vrcholová plošina je ale nově vybavena vkusnými naučnými tabulemi a dokonce vrcholovou knihou, ke které vede nedávno vyznačená odbočka z modré turistické trasy od hlavního nádraží k Erbenově vyhlídce.
PŘÍKLAD BERTINA ÚDOLÍ - JAK ZACHOVAT PŘÍRODNÍ PAMÁTKY
Níže pod Mariánskou skálou je vstup do unikátního skalnatého kaňonu, který prochází přímo centrem města. Ani zmíněná města Praha či Děčín podobný kaňon nemají. Bertha Schaffnerová i řada osvícených občanů města Ústí nad Labem kdysi dokázali ve stínu průmyslové expanze mnohé přírodní hodnoty tohoto místa zachránit. Věřím, že se najdou nadšenci, kterým poděkujeme také my organizovaní turisté.
NOVÁ GENERACE HRDÝCH ÚSTEČANŮ
Město Ústí nad Labem bylo jedno z těch, která museli po válce opustit obyvatelé německé národnosti. Mnozí doplatili na svou náklonnost ke zrůdnému nacistickému režimu, mnozí ale jen na to, že to byli Němci. Žel v pohnutých poválečných letech nebylo možné rozlišovat, řešení muselo přijít rychle. Došlo tak k přetrhání kořenů, které mimo jiné působily jako citlivé pouto k místu, kde se tito lidé narodili.
Těžko si dnes můžeme představit, jak by Ústí asi vypadalo, kdyby se na scéně dějin neobjevil osudový Adolf. Nicméně uplynulo již tři čtvrtě století a je už patrné, že i v Ústí se objevují noví rodáci, kteří k tomuto městu přilnuli a snaží se v rámci svých možností přispět k jeho rozkvětu. A mnozí jsou též aktivní turisté.
Tito Novoústečané dokázali již mnohé zachránit. Například vybudovali či obnovili různé vyhlídky v okolí města a pojmenovali je významných osobnostech. Také po zakladateli Klubu českých turistů v Ústí nad Labem (v r. 1890). Byl to Antonín Nydrle. Díky němu jsou ústečtí turisté nejstarší v kraji a šestí v republice. Jsou také nositeli naděje, že krásná Mariánská skála dotvářející scenérii města nezmizí jako kamenivo na stavbách v tuzemsku i v zahraničí.
POCHOD ÚSTECKÁ JARNÍ PADESÁTKA.
Přímo pod Mariánskou skálou se nachází ústecká čtvrť Důlce. Zde každoročně začíná známý turistický pochod Ústecká jarní padesátka. O něm se můžete dočíst v jiném článku (viz odkazy níže). Cílem hojně navštěvovaného pochodu jsou krásná místa Českého středohoří, zejména pak vyhlídky nad úchvatným labským údolím. Nuže, až navštívíte Ústí nad Labem třeba při této příležitosti, věnujte chvilku tomu, abyste po modré vyběhli na vrchol Mariánské skály. Budete za to odměněni výhledy, které zná jen málokdo.
Dostupnost po značených trasách:
Na Mariánskou skálu v Ústí nad Labem vede modrá turistická trasa od hlavního nádraží (1,5 km).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
TŘI ČTVRTĚ STOLETÍ ZOO DĚČÍNPASTÝŘSKÁ STĚNA
NAUČNÁ STEZKA POD VYSOKÝM OSTRÝM
STŘEKOVSKÁ VYHLÍDKA
MARIÁNSKÁ SKÁLA
HRAD STŘEKOV
VÝLETNÍ ZÁMEČEK VĚTRUŠE
VZHŮRU NA STŘEDOVĚKÝ HRAD BLANSKO
ERBENOVA VYHLÍDKA
PUTOVÁNÍ PO ÚSTECKÝCH HOSPŮDKÁCH
NAUČNÁ STEZKA „BERTINO ÚDOLÍ“
ÚSTECKÁ JARNÍ 50
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 29.02.2024
K otazníku na posledním fotu: jedná se o vyhlídku na skalním útvaru Vrkoč na zelené turistické stezce z Větruše na Vrkoč, na které sedí vlevo Romana Vodvářková, uprostřed přátel dálek Franta Málek a vpravo sedí Milena Šiklová. Jinak Vašku, palec nahoru, napsal jsi to skvěle! Zdraví Karel Punčochář, rodák z Ústí, města nad Labem.