Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Ústecko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 12.5.2019

AKTUALIZACE: 7.11.2019

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Historie KČT / Rozhledna - vyhlídka

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

PRVNÍ ROZHLEDNA NA BRANDU

ANEB 130 LET ROZHLÍŽENÍ Z NÁVRŠÍ NAD ÚSTECKÝMI DOBĚTICEMI-POJĎTE S NÁMI ERBENCE POPŘÁT.

Krajské město Ústí nad Labem se může pyšnit třemi rozhlednami, které svými vrcholy tvoří pomyslný trojúhelník. Výletní zámeček s vyhlídkovou věží Větruše, Střekovská vyhlídka na Malém Sedle na horním Střekově a třetí nejstarší z nich je Erbenova vyhlídka na Brandu.

První rozhledna na Brandu nad dnešními ústeckými Doběticemi z roku 1889

Foto: Archivní snímek

První rozhledna na Brandu nad dnešními ústeckými Doběticemi z roku 1889. Byla to bytelná stavba, sestávající z kamenné podezdívky a z dřevěné, šindelem kryté konstrukce. Měla tři vnitřní patra. První zdobil malý balkon, v druhém se nacházela hlavní vyhlídková plošina a ve třetím, těsně pod střechou, byl prostor pro cameru obscuru. Věž byla vysoká 20 metrů.

BRAND JE STARÉ POJMENOVÁNÍ NÁVRŠÍ NAD DOBĚTICEMI NA VÝCHODNÍM OKRAJI ÚSTÍ NAD LABEM

Na Brandu byly postaveny celkem tři vyhlídkové věže. Všechny byly dílem místního turistického spolku, který si při založení v roce 1883 dal název Ústecký spolek pro České středohoří a Krušné hory (Der Mittel und Erzgebirgsverein in Aussig).

PRVNÍ ROZHLEDNA BYLA VYBUDOVÁNA V ROCE 1889

Byla to bytelná stavba, sestávající z kamenné podezdívky a z dřevěné, šindelem kryté konstrukce. Měla tři vnitřní patra. První zdobil malý balkon, v druhém se nacházela hlavní vyhlídková plošina a ve třetím, těsně pod střechou, byl prostor pro cameru obscuru. Věž byla vysoká 20 metrů. Stavitelem Alwinem Köhlerem byla předána spolku při velké slavnosti 26. května 1889 a dostala jméno Rozhledna císaře Františka Josefa.

DRAMATICKÝ OSUD ROZHLEDNY

Přestože se jednalo o bytelnou stavbu, rozhledna dlouho nevydržela. Za prudké zimní bouře 31. ledna 1898 se její dřevěná nástavba zřítila. Ještě v tomtéž roce ji firma A. Köhlera obnovila, ale už ne do původní podoby. Bylo upuštěno od opláštění, aby konstrukce lépe odolávala větru, avšak ani toto řešení se příliš neosvědčilo a na podzim roku 1903 vítr shodil i tuto věž. Po několik dalších let byla využívána alespoň původní kamenná podezdívka, upravená jako vyhlídková terasa. Toto provizorium sloužilo až do roku 1911, kdy jej zničil blesk.

NOVÉ ROZHLEDNY SE ÚSTEČTÍ TURISTÉ DOČKALI AŽ V ROCE 1933

Horský spolek slavil v tomto roce padesát let svého trvání a při té příležitosti se vedení rozhodlo obnovit rozhlednu na Brandu. Z původních kamenů a dovezených cihel postavil stavitel Köckert osmimetrovou hranatou věž s otevřenou vyhlídkovou terasou, zabezpečenou zábradlím. K užívání byla veřejnosti předána 2. července 1933 a byla pojmenována Erbenova vyhlídka, na počest bývalého předsedy ústeckého horského spolku Alexandra Erbena.

ANI V NOVÉM TISÍCILETÍ TO ROZHLEDNA NEMĚLA JEDNODUCHÉ

V roce 2005 se rozhodla obvodní radnice Severní Terasa, na jejímž území se rozhledna nachází, zvýšit Erbenovu vyhlídku na dvojnásobek. Hlavním důvodem byla skutečnost, že koruny okolních vzrostlých stromů zakrývaly výhled do okolí. Radní obvodu se rozhodovali mezi moderním a historizujícím pojetím dostavby rozhledny. Po veřejném projednávání, kdy se většina zastupitelstva i veřejnosti vyslovila pro historizující dostavbu, rozhodla rada obvodu třemi hlasy proti dvěma o dostavení Erbenovy vyhlídky v moderním duchu. Toto rozhodnutí vyvolalo ve veřejnosti silný odpor a občané začali podepisovat petici iniciovanou členy Klubu českých turistů, v níž požadovali, aby dostavba rozhledny odpovídala jejímu historizujícímu rázu. Rok trvající spor o budoucí podobě Erbenovy vyhlídky ukončilo nakonec jednání celého zastupitelstva, kdy většina zastupitelů hlasovala pro historickou variantu dostavby. Slavnostní otevření opravené Erbenovy vyhlídky se uskutečnilo v neděli 15. října 2006.

KUDY NA ROZHLEDNU

Od hlavního nádraží Českých drah vede na rozhlednu přes Bertino údolí a sídliště Dobětice žlutá TZT dlouhá 3,5 km.

Z rozhledny, která stojí ve výšce 420 m nad mořem, se nám naskytne překrásný pohled do údolí řeky Labe s městem Ústí nad Labem a od západních Krušných hor s Bouřňákem a Komáří vížkou přes jižní České středohoří s nesčetnými vrcholy až po Kozí vrch.

Fotografie k článku:

První rozhledna na Brandu nad dnešními ústeckými Doběticemi z roku 1889 Za prudké zimní bouře 31. ledna 1898 se její dřevěná nástavba zřítila. Znovuobnovená rozhledna v roce 1898 Z původních kamenů a dovezených cihel postavená osmimetrová hranatá věž. Slavnostní otevření opravené Erbenovy vyhlídky se uskutečnilo v neděli 15. října 2006. Výhled z rozhledny od východu po jih. "Přijďte osobně popřát Erbence ke 130. narozeninám".

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: