Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Lounsko

Autor článku:

Karel Veselý

Karel Veselý

PROFIL

AKTUALIZACE: 2.4.2024

Publikováno: 15.4.2023

Klub českých turistůPřírodní zajímavost

Rubrika: Reportáž z akce / Přírodní zajímavost

Region: Lounsko • Destinace: České středohoří

JARO V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ

Středohoří je Boží zahrádka, která začíná nejdříve rozkvétat na Lounsku

Nevábně blátivé zimy se staly realitou posledních let. Proto člověk toužebně vyčkává, až jarní sluníčko zavelí a příroda se začne vesele odívat do živých barev. Jako fotograf krajinář se vždy těším na tu chvíli, kdy z kopečků zmizí poslední sněhy a objeví se bílé květy a svěží zeleň ohlašující, že turistická sezóna už opravdu začíná. U nás v Ústeckém kraji se tak nejdříve děje v jihozápadní části Českého středohoří mezi půvabnými kopečky kolem Loun.

Hlaváček jarní na Tobiášově vrchu - České středohoří.

Foto: Karel Veselý

Nepletu-li se, hlaváček jarní je mezi posly jara v Českém středohoří silně ohroženým druhem. Potkat jej můžeme třeba na Tobiášově vrchu. Řekněte sami, není pohled na tyto zářivě žluté květy plné života přímo omlazující?

Raná, Oblík, Milá, Srdov, Červený a Tobiášův vrch... to jsou ta místa, kam vyrážím do jarního středohoří nejdříve. A to nejen proto, že z těchto nezalesněných vrchů je skvělý výhled dokola kolem, což je příčinou zatěžkávací zkoušky mých fotoaparátů. Jejich zimou ztuhlý mechanismus zde skvěle rozhýbám! A je opravdu čím krmit paměťové karty. Aprílové počasí rozehrává v polích a lukách vizuálně bohatou hru světel, která se již nikdy nebude opakovat přesně stejně... Děkuji technickému pokroku za to, že již nejsem omezen počtem políček filmového materiálu a mohu řádit téměř neomezeně. Šamani by mne možná kárali za to, že té krajině, kterou skrze objektiv soukám do kouzelné skříňky, beru duši. Ale tomu se prostě nedá odolat.

Nicméně další důvod, proč se nechávám brzy z jara zavést Švestkovou dráhou právě do těchto končin, jsou klenoty naší flóry. Je třeba si pospíšit, protože záhy zmizí, aby uvolnily prostor jinému šťavnatému bejlí. Většina jmenovaných kopečků jsou z tohoto důvodu chráněny jako přírodní rezervace, které je možno navštívit jen po turistických trasách. Po nich sem přicházejí obdivovatelé nejen hojných sasanek, prvosenek a narcisů, ale třeba i vzácných hlaváčků jarních nebo konikleců. Vlastně celé České středohoří je po zásluze jakožto přepestrá Boží zahrádka chráněnou krajinnou oblastí, což je chvályhodné. Jinak by její krása mohla být rozdupána početnými stády návštěvníků této největší turistické destinace Ústeckého kraje.

Věřte, dobře vám radím, abyste se nejpozději v polovině dubna zvedli i vy od televizních obrazovek a vydali se do přírody. Ta je nejlepším léčivým balzámem na zimou povadlé tělo i civilizací poničenou duši. Tady je prostě nááádherně. A co na tom, že člověk ještě tu a tam musí obejít nějakou nevysušenou louži nebo rozbahněnou cestu. To přece k životu patří. Pakliže nemáte odvahu se na cestu vydat sami, tak to vyzkoušejte s Klubem českých turistů, který již od časného předjaří pořádá i v této oblasti několik krásných akcí. Za všechny mohu jmenovat třeba Předjaří v Poohří, Pro velikonoční vajíčko na Pravdu, Jarní putování kolem Lovoše nebo Ústeckou jarní padesátku. I o nich se dočtete v našem Turistickém magazínu.

Fotografie k článku:

Hlaváček jarní na Tobiášově vrchu - České středohoří.

Foto: Karel Veselý

Nepletu-li se, hlaváček jarní je mezi posly jara v Českém středohoří silně ohroženým druhem. Potkat jej můžeme třeba na Tobiášově vrchu. Řekněte sami, není pohled na tyto zářivě žluté květy plné života přímo omlazující?

České středohoří - Lounsko

Foto: Karel Veselý

Mňo, bývaly doby, kdy co kopeček, to tady čmoudící sopka. Díky tomu dnes máme v Českém středohoří takovou malebnou domovinu.

Vrch Raná - Jihozápadní České středohoří

Foto: Karel Veselý

Raná, to je vlastně taková malá „Pálava“ Ústeckého kraje. Nádherný osamělý hřbet vystupující z krajiny severně od Loun si oblíbili milovníci bezmotorového létání. A já.

Hrad Hazmburk - dominanta Dolního Poohří

Foto: Karel Veselý

Hrad Hazmburk je sice dominantou Dolního Poohří, nicméně lze jej z různých stran okukovat snad ze všech vrcholů Českého středohoří a proto tak trochu patří tyto krajinné fenomény k sobě.

Tobiášův vrch - České středohoří (přírodní rezervace)

Foto: Karel Veselý

Tobiášův vrch je vyhlášen jako přírodní rezervace právě kvůli výskytu hlaváčku jarního. Snad mne ochránci přírody nezadupou to země za to, že jsem vám tu vzácnost prozradil.

Koniklec v Českém středohoří.

Foto: Karel Veselý

Otázka pro vzdělané čtenáře Turistického magazínu: co je toto za kytičku? Hádáte správně, koniklec chlupatý :) Představte si, že je geneticky nejblíže příbuzný s rodem sasanka a proto je také jedovatý, tudíž trhání se nedoporučuje!

České středohoří. Písečný vrch nedaleko Milé

Foto: Karel Veselý

Jako první svými květy poutníka potěší slivoně a švestky. Snad je mráz nespálí. Písečný vrch.

Vrch Oblík v Českém středohoří,

Foto: Karel Veselý

Někdo vzal hoblík a líznul nám Oblík. Proto je vrchol jednoho z nejhezčích kopečků západního Českého středohoří trochu placatý. I on je vyhlášen jako národní přírodní rezervace, přes který vede zelená turistická značka od Loun.

Pohled z Křížových vršků na Libčeves - České středohoří.

Foto: Karel Veselý

Fotečka z Křížového vršku směrem na Malý vrch a Šibeničník , s Libčevsí v pozadí. Tohle je i ráj cyklistům zasvěcený. Važme si těchto darů.

Vrch Milá v Českém středohoří

Foto: Karel Veselý

Tohle je moje platonická jarní Milá. Bohužel, i tu si někdo přírodně zarezervoval přede mnou. Roste na ní totiž mimo hlaváčků i divizna brunátná, bělozářka liliovitá a kavyl Ivanův.

Jarní Kletečná - České středohoří

Foto: Karel Veselý

Tady jsem si vzal na pomoc „telátko“ a podíval se trochu na severovýchod, abych zkontroloval, jak se na jaře tváří Kletečná. Asi si říkáte, co mám pořád s těma kopcema... No nedivte se, když jsem v Klubu českých turistů Děčín vedoucí sekce vysokohorské!

Hádanka pro čtenáře Turistického magazínu.

Foto: Karel Veselý

Takže ještě jeden kopeček, a teď vás, milí čtenáři, opravdu trochu potrápím. Co je to? Správná odpověď nezní „nějakej bobek někde ve středohoří“.

Jarní Lovoš v Českém středohoří.

Foto: Karel Veselý

Járo, na Lovoši je jaro! Namasti si pohorky a vyraž na pochod Jarní putování kolem Lovoše, který každoročně pořádá Klub českých turistů z Lovosic. Už čtyřicet dva let!

Hrady Košťálov a Hazmburk - České středohoří

Foto: Karel Veselý

Loučím se s vámi pohledem na jarní České středohoří, který vás zve k návštěvě hradů Košťálov a Hazmburk. Mimochodem, víte, že hrad Hazmburk je podle statistik nejnavštěvovanější historickou památkou Ústeckého kraje? Také mě to trochu překvapilo.


Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: