AKTUALIZACE: 23.9.2024
Publikováno: 03.7.2023
Rubrika: Reportáž z akce / Hrad - zřícenina
Region: Lovosicko • Destinace: České středohoří
PUTOVÁNÍ KRAJINOU ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
Klub českých turistů vyzobává třešničky CHKO České středohoří
České středohoří je oblast Ústeckého kraje o rozloze 1265 čtverečních kilometrů. Z hlediska horopisného patří do Podkrušnohorské oblasti. Je to také největší chráněná krajinná oblast v kraji - CHKO České středohoří. Nejvyšším vrcholem je hora Milešovka (837 m n. m.) a nejnižším bodem je hladina Labe v Děčíně (121,9 m n. m.). Nejdůležitější je, že je to krajina nesmírně rozmanitá a turisticky přitažlivá.
Foto: Miroslav Bilík
Jedním z cílů výprav Klubu českých turistů z Klášterce nad Ohří do Českého středohoří byl hrádek Oltářík.
Když občas projíždím středohořím, říkám si „tady na tom kopci jsme byli, tady ještě ne, měli bychom to prozkoumat“. My turisté z Klášterce nad Ohří jsme již v minulosti vystoupali na mnohé známé vrcholky Českého středohoří – Milešovku, Ranou, Milou, Radobýl, Lovoš, Boreč, Číčov. Letos jsme pokračovali v objevování nových zajímavých lokalit. Kdybych měla říci, který vrch se nám líbil nejvíc, tak by to bylo hodnocení těžké, protože každý kopec je jedinečný a něčím zajímavý a odhaluje jinou tvář Českého středohoří.
K putování do této oblasti většinou využíváme tzv. Švestkovou dráhu, která jezdí z Mostu do Litoměřic. Z jejích stanic většinou vedou značené turistické trasy Klubu českých turistů k nejzajímavějším cílům, což je důkazem toho, jak důležité je propojení veřejné dopravy a turistických tras. V první polovině roku 2023 jsme díky motoráčku s modrou švestkou na kapotě vyrazili do Českého středohoří hned několikrát.
VÝLET NA VRCH HRÁDEK SE ZŘÍCENINOU PEVNOSTI OLTÁŘÍK
Koncem března jsme podnikli 12 km pochod z Podsedic. Za vesnicí Děkovka jsme vystoupali na menší zříceninu Oltářík. Na mapách ji můžete najít pod názvem Hrádek. Jsou to pozůstatky malého hradu založeného někdy po skončení husitských válek. Zakladatelem je pravděpodobně husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic, který dobyl a v našem kraji si přivlastnil kdeco. Ale všechna sláva polní tráva - i hrad Oltářík po čase ztratil svůj význam a dnes z něho zůstaly jen zbytky hradního paláce. Co však místu nelze upřít jsou skvělé výhledy do širého okolí. Po modré turistické značce jsme z Oltáříku sešli do Třebívlic a na místním hřbitově ještě navštívili hrob Ulriky von Levetzow, poslední velké lásky básníka a cestovatele J. W. Goetha.
VZHŮRU NA HRÁDEK KOŠŤÁLOV A HOLÝ VRCH
Začátkem dubna jsme se opět Švestkovou dráhou vydali do Třebenic. Nad městem se na skalnatém vrcholu kopce Košťál vyjímá zřícenina strážního hrádku Košťálov. Je jednou ze známých dominant na jižním okraji Českého středohoří. Z Košťálova je skvělý výhled na hrad Hazmburk a širou Polabskou nížinu a Dolní Poohří. Poté jsme se vydali na Holý vrch. Z tohoto kopce je také báječný výhled. Proto si ho do svého videoklipu vybral zpěvák Marek Ztracený. Hned vedle je Boreč, přezdívaná jako „kouřová hora“. Chodí se na ní hlavně v zimě, třeba v únoru, kdy se za mrazivých dní vrcholu „kouří“. Ten kopec totiž „dýchá“ a je to skvělý zážitek.
OBLÍK, SRDOV A BRNÍK NA LOUNSKU
V dubnu na svazích Oblíku nedaleko města Loun, tedy na jihozápadním okraji Českého středohoří, začínají kvést chráněné druhy rostlin. Celá hora je chráněnou přírodní rezervací, ve které si tou dobou dávají dostaveníčko botanici z blízka i daleka. Vzácný hlaváček jarní na jižním svahu kopce vytváří celé žluté koberce, což hypnotizuje fotografy. Můžete zde objevit také lilii zlatohlávek, orsej, violku a další krásné posly jara. My jsme tentokrát jeli auty do obce Mnichov. Po zelené turistické značce jsme vystoupali na vrchol Oblíku. Z vrcholu ve výšce 509 m n. m. je za dobré viditelnosti výborný kruhový rozhled na vrcholy západního středohoří. Podle plánu jsme ještě zdolali vrchol Srdov. Neznačená cesta byla obtížnější, dost kamenitá, místy jsme lezli po čtyřech, ale zvládli jsme to a opět byl to opět silný turistický zážitek. Na další sousední vrchol Brník jsme již raději nešplhali a sedlem mezi Srdovem a Brníkem jsme sešli zpět do Mnichova cestou vedoucí rozkvetlými loukami.
HRAD HAZMBURK – NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ PAMÁTKA STŘEDOHOŘÍ I POOHŘÍ
Celé naše letošní putování po Českém středohoří jsme zakončili pochodem na hrad Hazmburk. Na jeho čedičovém vrcholu stojí slavná zřícenina gotického hradu, jejíž charakteristická silueta je symbolem Českého středohoří i Dolního Poohří. Jeho dvě věže (Černá a Bílá) můžete vidět i ze vzdálenosti mnoha desítek kilometrů. Současný název Hazmburk získal po majitelích z významného rodu Zajíců (německy „zajíc“ se řekne der Hase).
K Hazmburku jsme se vydali za nádherného počasí z Třebenic, kam jsme opět dojeli „švestkovkou“. Po červené turistické značce tzv. Zlatou stezkou Zemí hradů jsme došli k Luckému mlýnu, zajímavé technické památce, která až do současnosti zůstala v držení rodiny Šaškových. Mlýn je jedinečný tím, že se v něm dochovalo vnitřní vybavení i mlýnské kolo, jehož výška 5, 2 metru je také raritou. Mlýn prošel rekonstrukcí podle dobře zachované stavební dokumentace z 19. století. V současné době je přístup k mlýnu uzavřený, červená značka jej obchází a pokračuje přes obec Sedlec až na vrchol Hazmburku.
My jsme se trochu zapovídali a přehlédli jsme odbočku k obci Sedlec. Ale vůbec to nevadilo, protože pohodlná neznačená cesta vede také nad obcí kolem sadů. Na červenou jsme se napojili pod kopcem a vystoupali k hradu. Vstup na zříceninu je zpoplatněný. Černá věž, která je níž, je kulatá a postavená z místního černého čediče. Kdysi tam prý bývalo vězení.
Bílá hranatá věž je z bílého pískovce a v současnosti funguje jako rozhledna. Po dřevěném schodišti je možné vystoupat na její vrchol s excelentním výhledem, což je asi důvod toho, že právě hrad Hazmburk je nejnavštěvovanější památkou Ústeckého kraje. Ať se podíváte jakýmkoli směrem, vždy vidíte něco zajímavého – Milešovku, Radobýl, Říp nebo Lovoš a jiné kopečky. Z hradu jsme scházeli po žluté turistické značce do malebné obce Klapý. Zajímavostí je, že tak se kdysi jmenoval i samotný hrad, než ho koupili Zajícové a přejmenovali ho.
ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ TÁHNE JAKO MAGNET
Jak jsem již naznačila, zatím jsme zakončili naše putování na Hazmburku. Čekají nás ale další námi neprobádané a také méně známé vrcholky této turisticky nesmírně zajímavé oblasti. České středohoří je geomorfologickým unikátem celé střední Evropy. A díky kvalitnímu značení, o které pečuje Klub českých turistů, je i dobře přístupné. Je to studnice nepřeberných námětů pro krásné prázdninové výlety, které se nadlouho hluboce vryjí do paměti a většina návštěvníků se sem moc ráda vrací.
Související články:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE OBLÍKHRAD KOŠŤÁLOV ODOLAL I KALICHU
RANÁ A MILÁ NA LOUNSKU
SKALKA U VLASTISLAVI
TURISTICKÉ LOKÁLKY ÚSTECKÉHO KRAJE
HORA LOVOŠ
FROTZELOVA ROZHLEDNA
MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURK
VRCH BOREČ A HRAD KOŠŤÁLOV
NA HRÁDEK OLTÁŘÍK
PO STOPÁCH ULRIKY VON LEVETZOW
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: