O ČEM PÍŠE:
HRAD STŘEKOV
Středověká dominanta Ústí nad Labem |
Strážní hrad nad řekou Labe |
Postaven začátkem 14. století |
Kulturní památka od r. 1963 |
Turisticky přístupný: 120Kč/90Kč |
Rezervace: 475 531 596 |
Pěkný výhled z citadely |
Hradní restaurace |
Křižovatka turistických tras |
Výchozí místo: Ústí nad Labem |
Destinace: České středohoří |
HRAD STŘEKOV
Středověká dominanta Ústí nad Labem • Strážní hrad nad řekou Labe • Postaven začátkem 14. století • Kulturní památka od r. 1963 • Turisticky přístupný: 120Kč/90Kč • Rezervace: 475 531 596 • Pěkný výhled z citadely • Hradní restaurace • Křižovatka turistických tras • Výchozí místo: Ústí nad Labem • Destinace: České středohoří
AKTUALIZACE: 17.7.2024
Publikováno: 10.03.2019
Rubrika: Hrad - zřícenina
Region: Ústecko • Destinace: České středohoří
HRAD STŘEKOV
Majestátný hrad Střekov je nejvýraznější historickou památkou Ústí nad Labem
Romantická silueta hradu Střekov patří k symbolům města Ústí nad Labem. Hrad samotný se řadí mezi nejlépe dochované středověké stavby v České republice. Jeho výrazná poloha a romantický vzhled inspirovaly řadu světových, českých i regionálních umělců. Dramaticky vyhlížející stavba na vysoké skále nad řekou Labe je vidět ze vzdálenosti několika kilometrů. Prohlédnout si ji můžete také během cesty vlakem na trase mezi Prahou a Drážďany, která vede po protějším břehu řeky.
Foto: Karel Punčochář
Majestátný hrad Střekov je jednou z nejvýraznějších dominant Ústí nad Labem a labského údolí.
HISTORIE HRADU STŘEKOV
Stavba hradu Střekova byla pravděpodobně zahájena v roce 1316, kdy se Jan Lucemburský rozhodl vybudovat nad řekou Labe pevnost, která měla sloužit jako strážní a celní stanice pro zajištění bezpečnosti labské plavby a obchodní cesty do Německa. Nový hrad tak převzal funkce ústeckého hradu, který vzápětí zanikl. Pozemky i skála byly uděleny v léno pražskému měšťanovi Pešíkovi z Veitmile, který byl pověřen jeho stavbou.
HRAD STŘEKOV STÁL PROTI HUSITŮM
Posléze, téměř celé 14. století, byl hrad v majetku rodu Vartenberků. Za husitských válek stál pevně na straně katolíků. Na přelomu 15. a 16. století došlo v rámci přestavby k rozšíření obytných prostor. Roku 1563 hrad Střekov přešel do majetku rodu Lobkowiczů, kteří provedli kolem roku 1565 některé další úpravy. Za třicetileté války obsadili hrad v roce 1631 Sasové, v roce 1634 krátce Švédové a pak následně se od roku 1639 stal opět opěrným bodem Švédů, kteří z něj ovládali okolní kraj. Po roce 1645 sloužil hrad také vojskům Torstensonovým. V tomto období také švédská posádka prohloubila a rozšířila koryto Labe, aby umožnila plavbu větších lodí s válečnou kořistí.
HRAD STŘEKOV – INSPIRACE ROMANTICKÝCH UMĚLCŮ
Od konce 17. století přestal být Střekov trvale obydlen a zůstal opuštěn. Ožil teprve v 19. století v období romantismu a s rozvojem turistiky, kdy se zařadil mezi vyhledávané výletní cíle. Došlo k jeho obnově, byly přistavěny hospodářské budovy na dolním nádvoří, ubytovna a objekt dnešní restaurace. Svou návštěvou poctila hrad řada významných osobností. Dojmy z hradu líčil ve svých dopisech například Johann Wolfgang Goethe, který označil úchvatný výhled ze Střekova přes údolí řeky za jeden z nejkrásnějších v Evropě.
HUDEBNÍCI, BÁSNÍCI, MALÍŘI, FOTOGRAFOVÉ...
Například hudební skladatel Richard Wagner, který v romantických zákoutích prastaré zříceniny hledal múzu, se zde zahalil do prostěradla a shlížel do údolí na rozložité Ústí. Nakonec složil báseň, jež se později stala podkladem pro libreto známé opery Tannhäuser. Maloval zde Adrian Ludwig Richter a v Ústí nad Labem žijící malíř Ernst Gustav Doerell. Z českých romantiků jej navštívil Karel Hynek Mácha.
PO TURISTECH HRAD OVLÁDLI NACISTÉ I KOMUNISTÉ
Za 1. republiky Lobkowiczové pronajímali hrad Klubu českých turistů. Za okupace byl spolu s ostatním majetkem rodiny Lobkowiczů hrad Střekov zkonfiskován nacisty a později komunistickou vládou. V roce 1992 byl hrad v rámci restitučních zákonů vrácen zpět rodu Lobkowiczů, takže je dnes soukromou, avšak celoročně veřejně přístupnou kulturní památkou.
JAK STŘEKOV KE SVÉMU JMÉNU PŘIŠEL
Již za časů prvních Přemyslovců byl na tomto místě založen strážní hrad vladykou Střekem. Tak prý přišel hrad ke svému jménu. Když vladyka zestárl, hledal ženicha pro svoji krásnou dceru Lidunku. Vymínil si, že ji dostane ten nejchytřejší a nejodvážnější. Jeho úkolem bylo odvést z hradní stáje vzácného koně, aniž by byl chycen. Nikomu z nápadníků se nedařilo, už to vypadalo, že děvče zůstane na ocet. Pak se zde ukázal syn pána na Ronově. Vše si prohlédl, naoko se rozloučil a ukryl poblíž stájí. Brzy ráno osedlal vraníka a vedl k bráně. Ta byla ovšem zavřená, a tak mladíkovi nezbylo než pobídnout koně ke skoku přes hradby a Labe. Řeka byla široká, voda se nad jezdcem i koněm zavřela. Po chvíli se mládenec vynořil bez koně, ale živ a zdráv. Sám Střek jej potom přivedl k šťastné Lidunce na hrad.
SOUČASNOST HRADU STŘEKOVA
Pokud se vydáte na návštěvu hradu, spatříte kamenné zdi střídající se s opevněním, které naznačuje, jak majestátní kdysi hrad byl. Dodnes se dochoval hradní areál s opevněním, 17 metrů vysoká hradní hláska, část gotického paláce s kaplí a rytířskou síní. Z hradní věže užasnete nad jedinečným výhledem na město Ústí nad Labem a jeho okolí. Na hradě se nachází historická expozice, jejíž součástí jsou kresby a fotografie hradu, repliky zbraní a zbroje a trojrozměrný dřevěný model hradního komplexu.
MÍSTO KONÁNÍ SLAVNOSTÍ A FESTIVALŮ
Pravidelně se zde také konají krátkodobé výstavy, pořádají i noční prohlídky a je skvělým místem pro rozmanité akce a festivaly. Romanticky založení zde můžou prožít nezapomenutelný svatební obřad. Hrad je možné si prohlédnout s průvodcem nebo individuálně. Stačí jediná návštěva a hrad se dostane pod kůži i vám. Oceníte vynikající jídlo ve zdejší restauraci Kovárna a terasu s výhledem na malebné kopce Českého středohoří a do hlubokého údolí Labe.
MASARYKOVO ZDYMADLO JE SOUČÁSTÍ HRADNÍ SCENÉRIE
Pod hradem Střekovem se nachází Masarykovo zdymadlo označované jako střekovská přehrada či jez, které je před posledním zdymadlem na Labi před Severním mořem. Toto vodní dílo bylo budováno v letech 1923–1936 a zvedá hladinu řeky v délce dvaceti kilometrů. Vybudováno bylo proto, aby pomohlo splavnit Labe v oblasti střekovských peřejí, které byly za nízkého stavu vody nesjízdné. V době vzniku patřilo toto vodní dílo k největším zdymadlům v republice a k nejmodernějším v Evropě. Dnes už neoddělitelně patří k vizuální scenérii hradu Střekova.
A ZASE POVĚST O NĚŠŤASTNÉ LÁSCE
Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem. Hledá přízrak svého milého, chudého podkoního, jenž byl za trest, že okusil zakázanou lásku, nechán v hradních zdech vyhladovět k smrti.
KUDY NA HRAD STŘEKOV
Pohodlně se k němu dostaneme autem, před hradem a pod hradem jsou dostatečně velká, ale nehlídaná parkoviště. Vyjet ke hradu není problém ani pro cyklisty. Pokud chcete na hrad jako správní turisté dojít pěšky, nabízí se několik možností. Od hlavního nádraží ČD v Ústí nad Labem se necháme vést zeleným místním značením (čtverec úhlopříčně rozdělený na levou bílou a pravou barevnou část) na železniční most přes Labe a Žukovovou ulicí na Novosedlické náměstí, odkud po červeném místním značení dojdeme nejdříve Novoveskou ulicí a potom Partyzánskou cestou lesem po 4 km na hrad. Kdo přijede vlakem na nádraží Ústí nad Labem-Střekov, najde před nádražím turistický rozcestník, od kterého to je po červené značce 1,5 km na hrad.
Z HRADU JEŠTĚ NA VYHLÍDKY
Pokud vám zbude po prohlídce hradu ještě dostatek sil, můžete se vrátit na Novosedlické náměstí a po zeleném místním značení dojít k rozhledně Střekovská vyhlídka, případně od hradu, kde je turistický rozcestník, zvolit z několika dalších možných tras, např. na vrchol Vysokého Ostrého s nádhernou vyhlídkou na České středohoří s labským údolím nebo přes Labe k Vaňovskému vodopádu.
TIP NA VÝLET
Krásný výlet na hrad Střekov doporučuji podniknout v jarních měsících kdy šedou skálu, na které hrad stojí, prozáří žlutě kvetoucí koberce tařice skalní. Výlet začněte na Větruši, kam vás vyveze z centra Ústí nad Labem lanovka (OC Fórum). Poté se vydejte po naučné stezce Větruše - Vrkoč k rozcestí nad Vaňovem. Cestou si určitě nenechte ujít odbočku k Humboldtově vyhlídce - parádní výhled na hrad v hlubokém labském údolí. Od turistického rozcestí přejděte na žlutou značku, po které nejprve sestoupíte k řece. Zajímavým zážitkem je přechod Masarykova zdymadla, s možností pozorování proplouvajících lodí. Obloukem po ulici Na Zacházce vás žlutá značka dovede až na parkoviště přímo pod hradem. Užijte si krásný šestikilometrový výlet po trasách, které pro vás v Českém středohoří udržuje Klub českých turistů!
Fotografie k článku:
Foto: Karel Punčochář
Majestátný hrad Střekov je jednou z nejvýraznějších dominant Ústí nad Labem a labského údolí.
Foto: Karel Punčochář
Hrad Střekov - tato romantická stavba díky své siluetě patří k symbolům města Ústí nad Labem a patří k nejlépe dochovaným hradním zříceninám v České republice.
Foto: Karel Punčochář
Hudební skladatel Richard Wagner, který v romantických zákoutích prastaré zříceniny hledal múzu, se zde zahalil do prostěradla a shlížel do údolí na rozložité Ústí.
Foto: Karel Punčochář
Na hradě se nachází historická expozice, jejíž součástí jsou kresby a fotografie hradu, repliky zbraní a zbroje a trojrozměrný dřevěný model hradního komplexu.
Foto: Karel Punčochař
Pod hradem se nachází zdymadlo Střekov označované jako střekovská přehrada či jez, které je posledním zdymadlem na Labi před Severním mořem.
Foto: Karel Punčochář
Z hradní věže užasnete nad nekonečným výhledem na město Ústí nad Labem a jeho okolí.
Foto: Karel Punčochář
Dramaticky vzhlížející siluetu hradu je vidět ze vzdálenosti několika kilometrů.
Foto: Martin Zíka
Výhled na labské údolí s hradem Střekovem a Masarykovým zdymadlem z Vaňovské skály.
Foto: Martin Zíka
Pohled na hrad Střekov a Masarykovo zdymadlo z Humboldtovy vyhlídky - viz v článku doporučený výlet.
Foto: Martin Zíka
Pohled na hrad Střekov z výletní lodi, která v letní sezóně pendluje mezi Ústím a Litoměřicemi.
Foto: Martin Zíka
Když je v Labi dost vody, můžete si jako cestující na výletní lodi vychutnat průjezd Masarykovým zdymadlem přímo pod hradem Střekovem.
Foto: Martin Zíka
Na jaře pod hradem Střekovem krásně vykvete tařice skalní.
Foto: Martin Zíka
Průjezd lodí Masarykovo zdymadlem s výhledem na hrad patří mezi velké turistické atrakce.
Foto: Martin Zíka
Ctihodný hrad Střekov při pohledu z jižní strany.
Dostupnost po značených trasách:
K hradu Střekov vede červená turistická trasa (1,5 km) z nádraží Ústí nad Labem - Střekov.
U hradu začíná žlutá vyhlídková trasa přecházející Labe na Střekovských zdymadlech a dál kopírující labské údolí až do Litochovic.
Zelená trasa od hradu Střekova vede na křižovatku turistických cest v Němčí.
U hradu začíná také Naučná stezka Pod Vysokým Ostrým (končí v Brné).
Místní značení spojuje hrad Střekov se Střekovskou vyhlídkou na vrchu Sedlo.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
TURISTIKA V ÚSTÍ NAD LABEMVYHLÍDKA VRKOČ
LABSKÁ CYKLOSTEZKA V ÚSTECKÉM KRAJI
HUMBOLDTOVA VYHLÍDKA V ÚSTÍ NAD LABEM
NAUČNÁ STEZKA VĚTRUŠE – VRKOČ
TATÍ, CO JE TO ŽLUTÝ!
HRAD VRABINEC HLÍDÁ PŘÍRODNÍ REZERVACI
VAŇOVSKÝ VODOPÁD
VÝLETNÍ ZÁMEČEK VĚTRUŠE
ERBENOVA VYHLÍDKA
NAUČNÁ STEZKA „BERTINO ÚDOLÍ“
MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURK
HRAD KYŠPERK V KRUŠNÝCH HORÁCH JE UZAVŘEN
HRAD KRUPKA A POMNÍK VELKÉHO BÁSNÍKA
VYHLÍDKA VYSOKÝ OSTRÝ
HRAD OSEK NEBOLI RÝZMBURK
STŘEKOVSKÁ VYHLÍDKA
HRAD TOLŠTEJN - STRÁŽCE LUŽICKÝCH HOR
VZHŮRU NA STŘEDOVĚKÝ HRAD BLANSKO
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 10.03.2020
Na Střekov chodíme každé jako, jakmile se skála rozzáří žlutými kvítky. Turistka Lída
Komentováno: 13.02.2023
Na začátku dubna se na Střekově koná historický den zahajující turistickou a cyklistickou sezónu.
Komentováno: 11.03.2024
Zajímavé výhledy na hrad Střekov a jeho okolí téměř z ptačí perspektivy jsou z naučné stezky Pod Vysokým Ostrým. Ta začíná přímo pod hradem a končí v Brné. K. Málek